Elkezdődött a Pakson építendő erőmű terveinek helyszíni körülményekhez igazítása (adaptálása). Az ehhez szükséges adatok biztosítása érdekében földtani kutatásokat is végeznek. Amint Aszódi Attila kormánybiztos az MTI-nek elmondta, a Pakson megépülő két blokknak számos olyan része van, ami meg fog egyezni az Oroszországban, Szentpétervár közelében kivitelezés alatt álló két blokkéval, de vannak olyan helyi körülmények és követelmények, amelyekhez hozzá kell igazítani a terveket.
Példaként említette a talajjellemzőket, a meteorológiai feltételeket, a villamoshálózatot és a hűtővíz biztosítását. Mivel mások a talajviszonyok, az alapozás minden bizonnyal más lesz. A referencia-erőműben hűtőtornyos hűtés van, mi pedig frissvíz-hűtésre készülünk, így szükség lesz vízkivételi műre. Más lesz a hűtővíz blokkokra való eljuttatása is – mondta a kormánybiztos.
Az alapadatokat már átadták az orosz tervezőintézetnek. A földtani kutatások keretében a legmodernebb eljárásokkal szeretnék rögzíteni a ma elérhető legpontosabb adatokat. Az idén az új adatokat is átadjuk a tervezőnek – mondta. A tervezés hosszan tartó folyamat, csak az előzetes biztonsági jelentés dokumentációja tízezer oldalnyi.
A létesítési engedélykérelem benyújtását a nukleáris biztonsági hatósághoz 2016-ra ütemezték. A szándék az, hogy 2017 végéig a létesítési engedély kézben legyen, hogy a telephelyi munkálatokat 2018-ban meg lehessen kezdeni.
A paksi telephelyen két darab VVER-1200/V491 típusú, egyenként 1200 MW névleges teljesítményű reaktor beépítését tervezik, amelyek létesítésével a Roszatom leányvállalatát, a Joint-Stock Company Nizhny Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt céget, mint fővállalkozót bízták meg.