4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Assange-nál lobbizó Rohrabacher Putyin barátjának számított és évekig ő volt az Orbán-kormány legfőbb támogatója az amerikai Kongresszusban. Nem meglepetés mindezek után a Mueller-jelentés megállapítása, miszerint Assange valójában az orosz hírszerzés ügynöke. Káncz Csaba jegyzete.
Őrizetbe veszik Julian Assange-ot Londonban, 2019. április 11-én. EPA/STRINGER

Julian Assange 14 éve alapította a WikiLeakset. Tett közzé anyagot a Guantánamói-öböl-beli fogolykínzásokról és az amerikai hadsereg afganisztáni, valamint iraki háborújáról is titkos dokumentumokat hozott nyilvánosságra - köztük civilek meggyilkolásáról. A WikiLeaks becslések szerint nagyjából 500 ezer titkos amerikai diplomáciai távirathoz jutott hozzá – ám az amerikai hírszerzés szerint ezeket valójában az orosz hírszerzés szerezte meg, és adta tovább Assange-nak. A WikiLeaksszel kapcsolatos munkásságáért Assange 2008-ban megkapta a The Economist ’Freedom of Expression’ díját.

Ecuador árulása

Assange 2012-ben kérte Ecuador menedékjogi oltalmát, mert attól tartott, hogy Nagy-Britannia kiadja Svédországnak (ahol szexuális erőszakkal vádolják), a svéd hatóságok pedig kiadhatják őt az Egyesült Államoknak. A virginiai szövetségi államügyészi hivatal már régóta nyomoz Assange ügyében. A nyomozók azt is vizsgálták, hogy a WikiLeaks működtetőinek van-e büntetőjogi felelősségük a CIA kiberprogramját leleplező kiszivárogtatásuk miatt.

A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott dokumentumokat vizsgálta az úgynevezett Mueller-bizottság is: nevezetesen azokat az elektronikus leveleket, amelyek a Demokrata Országos Bizottságtól (a Demokrata Párt vezető szervétől), valamint Hillary Clinton volt demokrata párti elnökjelölt kampányfőnökétől, John Podestától kerültek ki a 2016-os elnökválasztási kampányban. A Robert Mueller-vezette különbizottság egyébként azt vizsgálta, történt-e összejátszás a 2016-os elnökválasztási kampány idején Trump kampányának munkatársai és oroszok között.

2019 tavaszán aztán Ecuador londoni nagykövetségén tartóztatták le Assange-t - a Scotland Yardot maga az ecuadori nagykövet engedte be a követségre, miután megvonták Assange menedékjogát. Pontosan egy hete aztán megkezdődött Assange kiadatási pere Londonban. A bírósági eljárás azonban még évekig eltarthat, az ügy tétje az, hogy Assange-t a brit kormány kiadhatja-e az Egyesült Államoknak.

A Mueller-bizottság jelentése

A per már ezalatt a pár nap alatt is bővelkedett meglepetésekben. Assange védői azt állították, hogy Dana Rohrabacher republikánus kongresszusi képviselő 3 évvel ezelőtt meglátogatta védencüket a nagykövetségen, és Trump felhatalmazásával egy titkos megállapodást ajánlott: a Fehér Ház megbocsát Assange-nak, ha cserébe az kijelenti nyilvánosan, hogy az oroszoknak semmilyen szerepük nem volt a Demokrata Országos Bizottság e-mailjeinek nyilvánosságra hozásában a 2016-os elnökválasztás előtt.

Rohrabacher egyébként Putyin barátjának számított, és nem mellékesen ő volt évekig az Orbán-kormány legfőbb támogatója az amerikai Kongresszusban – egészen 2018-ig, amikor kiesett onnan. Nem nagy meglepetés mindezek után a Mueller-jelentés megállapítása, miszerint Assange valójában az orosz hírszerzés ügynöke.

Piszkos per, aljas megállapodás

MIndettől függetlenül az Assange-per brit bírája a pártatlanságnak még a látszatát is kerüli. Az egész tárgyalás az igazságszolgáltatás kicsúfolása, amelyre egyébként az angolszászoknak még külön kifejezésük is van, ’kangaroo court’-nak hívják. A kiszivárogtató Assange egy zárt üvegkalickában ül a tárgyalás teljes időszaka alatt - akárcsak egy vadállat - és még az ügyvédjével sem válthat szót.

De miért adta ki Ecuador Assange-ot, aki pedig 2017-ben még az ország állampolgára is lett? Nos, a súlyosan eladósodott ország elnöke, Lenín Moreno minden bizonnyal titkos háttérmegállapodást kötött Washingtonnal. Assange kiadása után pár hónappal beengedte a Pentagont az országához tartozó Galapagos szigetekre (San Cristobal). A sziget geostratégiai jelentősége előtt meg kellett hajolnia Ecuador alkotmányának (amely 2008 óta tiltja külföldi katonai bázisok létrehozását) és a természetvédelemnek is (a szigetek az UNESCO által kijelölt Világörökségi Helyszín és bioszféra rezervátum).

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG