Hétfőn ígéretet tett Volodimir Zelenszkij, hogy hamarosan benyújt a parlament elé egy olyan törvényjavaslatot, amely legalizálná a kettős állampolgárságot.
Az ukrán törvények szerint a kettős állampolgárság eddig tiltva volt, sőt az alkotmány sem tette ezt lehetővé, és ez is egy olyan téma volt, amely feszültségeket generált egyes országok és Ukrajna között. A magyar kormány például előszeretettel támadja az ukrán vezetést a magyar kisebbség helyzete miatt, közben pedig ezer-, de inkább tízezerszámra osztogatott magyar állampolgárságot és magyar útlevelet a kárpátaljai magyarság körében (sőt minden bizonnyal sokan úgy is kaphattak magyar okmányokat, hogy magyar származásuk legalábbis erősen a múlt homályába vész.) Az ukrán hatóságok egyébként különösebben nem foglalkoztak a kettős állampolgárok dolgaival, néhány esetben demonstratív módon lecsaptak kettős állampolgárokra, de alapvetően nem szankcionálták ezt a gyakorlatot.
Rácz András Oroszország-szakértő a hírt elemző Facebook-posztjában ismerteti, milyen új szabályozás várható.
"Annak alapján, amit a tervezetről tudni lehet (még nincs benyújtva, legalábbis a Verhovna Rada keresőjében nem szerepel), jelenleg körülbelül ott tart az ukrán kormány gondolkodása a kettős állampolgárságról, hogy az alábbi, fő célokat szeretnék megvalósítani:
- minden ukrán nemzetiségű és az ő külföldön élő leszármazottaik is jogosulttá váljanak arra, hogy ukrán állampolgárságuk is legyen.
- a jelenleg külföldön élő ukránok felvehetnék az adott ország állampolgárságát. Ez azonban csak az USA, Kanada és az EU országaiban élő ukránokra lesz igaz.
- Az 'agresszor' országokra nem fog vonatkozni a kettős állampolgárság lehetősége. Kérdés, hogy ez "csak" Oroszországot érinti-e, vagy Belaruszt is."
A szakértő szerint azonban két érzékeny probléma is felmerül ezzel kapcsolatban.
- "Hogyan lehet kezelni azoknak az ukránoknak a problémáját, akiket a megszállt területeken az oroszok rákényszerítettek az orosz állampolgárság felvételelére. Moszkva ugyanis mindenhol az orosz állampolgárság felvételéhez köti bármilyen helyi közigazgatási vagy állami állás betöltését, sőt, a szociális és egészségügyi juttatások igénybevételét is. Ez a Krímben és a megszállt Donbaszban már egy évtizede zajlik - az ottaniaknak már rég lejártak az ukrán dokumentumaik, a megszállás óta születetteknek pedig nincsenek is.
- Mennyire lesz retroaktív a kettős állampolgárság legalizációja? Mi lesz tehát a helyzet azokkal, akiknek a törvény elfogadásakor már megvan egy vagy több másik ország állampolgársága? Ennek külön szórakoztató alesete lesz azoké, akiknek EU-s és nem EU-s (pl. izraeli) állampolgársága is van.
" Nyilván meg kell várni, hogy Zelenszkij valóban benyújtja-e a törvényjavaslatot és hogy mi lesz benne.
Fontos látni azt is, hogy a jogi folyamat biztosan nem lesz gyors, mert nemcsak a parlamentnek kell elfogadnia majd a törvényjavaslatot, de rá kell majd bólintania az ukrán alkotmánybíróságnak is"