Vlagyimir Putyin elismeri két, úgynevezett szakadár kelet-ukrajnai régió függetlenségét, amelyeket a szeparatisták uralnak, jelentette a BBC ma este a Kreml közlésére hivatkozva.
A Kreml közleménye szerint az orosz elnök telefonon már tudatta a francia és a német vezetőkkel, hogy szándékai szerint aláírja azt a nyilatkozatot, miszerint a donyecki és a luhanszki régiót önálló államnak tekinti.
Elemzők szerint ezzel megnőtt az esélye annak, hogy Oroszország - ezen régiók védelmére hivatkozva - bevonul majd Kelet-Ukrajnába.
A Nyugat tiltakozik
Olaf Scholz német kancellár telefonon tiltakozott Vlagyimir Putyinnál a régiók függetlenségének tervezett elismerése miatt.
Ez a lépés szöges ellentétben állna a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezéséről szóló minszki megállapodásokkal, és Oroszország részéről a megállapodások egyoldalú megszegését jelentené
- mondta a német kancellár az orosz elnöknek az MTI szerint.
Eközben Emmanuel Macron francia elnök hétfő estére összehívta a nemzeti biztonsági és védelmi tanács ülését. Macron ismét egyeztetett telefonon Vlagyimir Putyinnal és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, valamint a német kancellárral és az uniós vezetőkkel.
Párizs szerint az ukrajnai válság új dimenzióba lép azzal, ha Putyin elismeri az ukrajnai szakadár területeket.
Beszéd a nemzethez
Vlagyimir Putyin ma esti televíziós beszédében a többi közt azt mondta:
a Donyec-medencében kritikus, éles helyzet alakult ki.
Beszélt arról, hogy a mai Ukrajnát Lenin és a bolsevikok hozták létre, keleten ősi orosz területeket hozzácsatolva. Szerinte ezt a mai Ukrajna ezt Lenin-szobrok ledöntésével hálálta meg, a "kommunistátlanítás" jegyében. Mint mondta, ha a bolsevikok által létrehozott Ukrajna valódi "kommunistátlanítást" akar, azt Oroszország meg tudja rendezni.
Az orosz elnök kitért arra is, hogy nem üres hencegés Kijev fenyegetése, hogy Ukrajna saját atomfegyvert hoz létre.
Szerinte Ukrajnának szovjet nukleáris és rakétatechnológiai ismeretei vannak, így hamarabb juthat taktikai nukleáris fegyverhez, mint más országok.
Ha Ukrajna tömegpusztító fegyverhez jut, radikálisan megváltozik a globális biztonsági helyzet, figyelmeztetett.
Hozzátette: a NATO nem reagált Oroszország fő biztonsági garanciaigényeire, egyebek között arra, hogy Ukrajnát ne vegye fel a tagjai közé, és ne telepítsen csapásmérő eszközöket az orosz határok közelébe.
Kijelentette azt is, hogy a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság elismerése mellett döntött.
Az orosz elnök a tévékamerák előtt egyúttal együttműködési és barátsági megállapodást írt alá a Kremlben Denisz Pusilinnal, a "Donyecki Népköztársaság" és Leonyid Paszicsnikkal, a "Luhanszki Népköztársaság" vezetőjével.
Ezen túl felkérte a parlament két házát, hogy támogassa döntését, és ratifikálja a két szerződést. Az orosz törvényhozás erről a tervek szerint kedden fog szavazni.
UPDATE:
Az orosz elnök aláírt rendelet szerint Oroszország csapatokat küld Kelet-Ukrajnába.