4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugati diplomaták úgy érzékelik, hogy orosz kollégáik az elmúlt 15 évben fokozatosan a Kreml
utasításait végrehajtó robotokká váltak, akikkel nem lehet a szokásos diplomáciai úton érintkezni.

Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy sztorival érzékelteti, hogyan változtak meg az orosz diplomaták az ukrajnai háború kirobbantását megelőzően – idézi az esetet a BBC az orosz diplomáciáról szóló cikkében.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettest, akit évtizedek óta ismert, praktikusan gondolkodó, nyugodt tárgyalópartnernek tartotta. Egy 2021 októberében folytatott  egyeztetésükön azonban sokkolta az amerikai diplomatát, hogy Rjabkov egy papírból olvasta fel az orosz álláspontot és nem volt hajlandó arról tovább tárgyalni vele. Egy robotnak látta, aki csak egy papírt tud felolvasni. Ráadásul a tárgyalótermeken kívül, a folyosókon egyre kevésbé diplomatikusan, egyre fenyegetőbben szólaltak meg az oroszok. 

Vlagymir Putyin 2000-ben, hivatalba lépése után még a kooperáció szükségességéről beszélt a Nyugattal, sőt a NATO-val. Háttércsapatának fontos tagjai voltak a diplomaták, akik segítették például a Kínával és Norvégiával szemben fennálló területi viták kezelésében.

A diplomatákból robotok lettek. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
A diplomatákból robotok lettek. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML

Ahogy azonban egyre tapasztaltabb lett és nőtt a hatalma, egyre inkább úgy gondolta, hogy a diplomaták feleslegesek – véli Alexander Gabuev, a berlini Carnegie Russia Eurasia Center igazgatója. 

Lefagytak a diplomáciai kapcsolatok

A fordulat legvilágosabb jele Putyin 2007-es beszéde volt a müncheni biztonsági konferencián. Ezen vezette elő azt a vízióját, miszerint a nyugati országok egypólusú világrendet akarnak kiépíteni. Ezt követően az orosz diplomaták már mechanikusan követték országuk vezetőjének mondandóját és stílusát. Szergej Lavrov külügyminiszter például, akit hivatalba lépése idején önálló gondolkodású, helyenként Putyinétól eltérő véleményt képviselő diplomatának ismertek meg külföldi kollégái, szintén átalakult - áll a BBC cikkében. 

Amikor 2008-ban az orosz hadsereg megszállta Georgiát (Grúziát), az ezt szóvá tevő David Miliband brit külügyminiszternek azzal vágott vissza, hogy „Kicsoda maga, hogy kioktat engem?”. Aztán az ukrajnai invázióról már csak néhány órával a támadás megindítását megelőzően értesítették. Barack Obama volt amerikai elnök már úgy ismerte meg Putyint, mint akivel nem lehet tárgyalni. Egy 2009-es közös reggelijükön például ahelyett, hogy az együttműködésről beszéltek volna, a világról alkotott nézeteivel traktálta tárgyalópartnerét, és azt mondta, hogy Obama elődje, George W. Bush elárulta Oroszországot. 

A diplomácia egyelőre nem megoldás

Mindezek tükrében a BBC-nek nyilatkozó szakértők többsége úgy véli, hogy a diplomácia nem tud békét hozni Ukrajnában. Legalábbis egyelőre nem A diplomaták közti legfontosabb tárgyalások jellemzően kávézás közben zajlanak, ám az ilyen találkozók nagyon megritkultak. Miután láthatóan egyik fél sem tudja eldönteni a háborút csupán katonai eszközökkel, előbb-utóbb tárgyalmi kell! Samuel Charap, a RAND kutatóintézet szakértője kétli, hogy Putyinban egyáltalán felmerül diplomáciai megoldás lehetősége. Az ukránok arra panaszkodnak, hogy Moszkva kizárólag a megszállt területek Oroszországhoz csatolásáról hajlandó beszélni. 

Az orosz diplomaták láthatóan belenyugodtak, hogy a politikát végrehajtó robot szerepét osztották rájuk. Nem látnak maguk előtt, más karrierlehetőséget, így inkább abban bíznak, hogy megváltozik körülöttük a politikai széljárás.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG