Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy sztorival érzékelteti, hogyan változtak meg az orosz diplomaták az ukrajnai háború kirobbantását megelőzően – idézi az esetet a BBC az orosz diplomáciáról szóló cikkében.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettest, akit évtizedek óta ismert, praktikusan gondolkodó, nyugodt tárgyalópartnernek tartotta. Egy 2021 októberében folytatott egyeztetésükön azonban sokkolta az amerikai diplomatát, hogy Rjabkov egy papírból olvasta fel az orosz álláspontot és nem volt hajlandó arról tovább tárgyalni vele. Egy robotnak látta, aki csak egy papírt tud felolvasni. Ráadásul a tárgyalótermeken kívül, a folyosókon egyre kevésbé diplomatikusan, egyre fenyegetőbben szólaltak meg az oroszok.
Vlagymir Putyin 2000-ben, hivatalba lépése után még a kooperáció szükségességéről beszélt a Nyugattal, sőt a NATO-val. Háttércsapatának fontos tagjai voltak a diplomaták, akik segítették például a Kínával és Norvégiával szemben fennálló területi viták kezelésében.
Ahogy azonban egyre tapasztaltabb lett és nőtt a hatalma, egyre inkább úgy gondolta, hogy a diplomaták feleslegesek – véli Alexander Gabuev, a berlini Carnegie Russia Eurasia Center igazgatója.
Lefagytak a diplomáciai kapcsolatok
A fordulat legvilágosabb jele Putyin 2007-es beszéde volt a müncheni biztonsági konferencián. Ezen vezette elő azt a vízióját, miszerint a nyugati országok egypólusú világrendet akarnak kiépíteni. Ezt követően az orosz diplomaták már mechanikusan követték országuk vezetőjének mondandóját és stílusát. Szergej Lavrov külügyminiszter például, akit hivatalba lépése idején önálló gondolkodású, helyenként Putyinétól eltérő véleményt képviselő diplomatának ismertek meg külföldi kollégái, szintén átalakult - áll a BBC cikkében.
Amikor 2008-ban az orosz hadsereg megszállta Georgiát (Grúziát), az ezt szóvá tevő David Miliband brit külügyminiszternek azzal vágott vissza, hogy „Kicsoda maga, hogy kioktat engem?”. Aztán az ukrajnai invázióról már csak néhány órával a támadás megindítását megelőzően értesítették. Barack Obama volt amerikai elnök már úgy ismerte meg Putyint, mint akivel nem lehet tárgyalni. Egy 2009-es közös reggelijükön például ahelyett, hogy az együttműködésről beszéltek volna, a világról alkotott nézeteivel traktálta tárgyalópartnerét, és azt mondta, hogy Obama elődje, George W. Bush elárulta Oroszországot.
A diplomácia egyelőre nem megoldás
Mindezek tükrében a BBC-nek nyilatkozó szakértők többsége úgy véli, hogy a diplomácia nem tud békét hozni Ukrajnában. Legalábbis egyelőre nem A diplomaták közti legfontosabb tárgyalások jellemzően kávézás közben zajlanak, ám az ilyen találkozók nagyon megritkultak. Miután láthatóan egyik fél sem tudja eldönteni a háborút csupán katonai eszközökkel, előbb-utóbb tárgyalmi kell! Samuel Charap, a RAND kutatóintézet szakértője kétli, hogy Putyinban egyáltalán felmerül diplomáciai megoldás lehetősége. Az ukránok arra panaszkodnak, hogy Moszkva kizárólag a megszállt területek Oroszországhoz csatolásáról hajlandó beszélni.
Az orosz diplomaták láthatóan belenyugodtak, hogy a politikát végrehajtó robot szerepét osztották rájuk. Nem látnak maguk előtt, más karrierlehetőséget, így inkább abban bíznak, hogy megváltozik körülöttük a politikai széljárás.