4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A nyugati diplomaták úgy érzékelik, hogy orosz kollégáik az elmúlt 15 évben fokozatosan a Kreml
utasításait végrehajtó robotokká váltak, akikkel nem lehet a szokásos diplomáciai úton érintkezni.

Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes egy sztorival érzékelteti, hogyan változtak meg az orosz diplomaták az ukrajnai háború kirobbantását megelőzően – idézi az esetet a BBC az orosz diplomáciáról szóló cikkében.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettest, akit évtizedek óta ismert, praktikusan gondolkodó, nyugodt tárgyalópartnernek tartotta. Egy 2021 októberében folytatott  egyeztetésükön azonban sokkolta az amerikai diplomatát, hogy Rjabkov egy papírból olvasta fel az orosz álláspontot és nem volt hajlandó arról tovább tárgyalni vele. Egy robotnak látta, aki csak egy papírt tud felolvasni. Ráadásul a tárgyalótermeken kívül, a folyosókon egyre kevésbé diplomatikusan, egyre fenyegetőbben szólaltak meg az oroszok. 

Vlagymir Putyin 2000-ben, hivatalba lépése után még a kooperáció szükségességéről beszélt a Nyugattal, sőt a NATO-val. Háttércsapatának fontos tagjai voltak a diplomaták, akik segítették például a Kínával és Norvégiával szemben fennálló területi viták kezelésében.

A diplomatákból robotok lettek. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
A diplomatákból robotok lettek. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML

Ahogy azonban egyre tapasztaltabb lett és nőtt a hatalma, egyre inkább úgy gondolta, hogy a diplomaták feleslegesek – véli Alexander Gabuev, a berlini Carnegie Russia Eurasia Center igazgatója. 

Lefagytak a diplomáciai kapcsolatok

A fordulat legvilágosabb jele Putyin 2007-es beszéde volt a müncheni biztonsági konferencián. Ezen vezette elő azt a vízióját, miszerint a nyugati országok egypólusú világrendet akarnak kiépíteni. Ezt követően az orosz diplomaták már mechanikusan követték országuk vezetőjének mondandóját és stílusát. Szergej Lavrov külügyminiszter például, akit hivatalba lépése idején önálló gondolkodású, helyenként Putyinétól eltérő véleményt képviselő diplomatának ismertek meg külföldi kollégái, szintén átalakult - áll a BBC cikkében. 

Amikor 2008-ban az orosz hadsereg megszállta Georgiát (Grúziát), az ezt szóvá tevő David Miliband brit külügyminiszternek azzal vágott vissza, hogy „Kicsoda maga, hogy kioktat engem?”. Aztán az ukrajnai invázióról már csak néhány órával a támadás megindítását megelőzően értesítették. Barack Obama volt amerikai elnök már úgy ismerte meg Putyint, mint akivel nem lehet tárgyalni. Egy 2009-es közös reggelijükön például ahelyett, hogy az együttműködésről beszéltek volna, a világról alkotott nézeteivel traktálta tárgyalópartnerét, és azt mondta, hogy Obama elődje, George W. Bush elárulta Oroszországot. 

A diplomácia egyelőre nem megoldás

Mindezek tükrében a BBC-nek nyilatkozó szakértők többsége úgy véli, hogy a diplomácia nem tud békét hozni Ukrajnában. Legalábbis egyelőre nem A diplomaták közti legfontosabb tárgyalások jellemzően kávézás közben zajlanak, ám az ilyen találkozók nagyon megritkultak. Miután láthatóan egyik fél sem tudja eldönteni a háborút csupán katonai eszközökkel, előbb-utóbb tárgyalmi kell! Samuel Charap, a RAND kutatóintézet szakértője kétli, hogy Putyinban egyáltalán felmerül diplomáciai megoldás lehetősége. Az ukránok arra panaszkodnak, hogy Moszkva kizárólag a megszállt területek Oroszországhoz csatolásáról hajlandó beszélni. 

Az orosz diplomaták láthatóan belenyugodtak, hogy a politikát végrehajtó robot szerepét osztották rájuk. Nem látnak maguk előtt, más karrierlehetőséget, így inkább abban bíznak, hogy megváltozik körülöttük a politikai széljárás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
Makro / Külgazdaság Európában nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, ha földgázról van szó
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 12:51
Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG