"Továbbra is figyelemmel követjük a nagy európai bankcsoportok mérlegalkalmazkodásának lehetséges erősödését Romániában" - közölte Cristian Popa, a román központi bank helyettes vezetője. A szakember szerint mindazonáltal egyelőre nem tapasztaltak hirtelen visszaesést a külföldi anyabankok és a román leánybankok közötti hiteláramlásban. A mérlegalkalmazkodás folyamatát nem utasítja el az ország; azt azonban nem akarják, hogy máris sor kerüljön rá - mondta Popa.
Mi az a mérlegalkalmazkodás?
"Igazolt tapasztalati tény, hogy a banki tőkeáttétel, melyet az eszközök és a saját tőke arányaként szoktunk definiálni, ciklikusan változik, a pénzügyi válságokat követő időszakokban pedig általában tartós visszaesést mutat. Ez utóbbi folyamatot mérlegalkalmazkodásnak (deleveraging) nevezzük, melynek során a bankok szándékoltan rendezik át eszközeiket és forrásaikat, a válságokat követő időszakokban tipikusan előforduló körülményekre reagálva.
A mérlegalkalmazkodás elsősorban a banki értékpapírok hitelkockázati megítélésének a szabályozók és a befektetők oldaláról tapasztalt drámai mértékű romlására adott válasz. Ilyen időszakokban kötelezővé válik a bankok számára a tőkemegfelelés növelése, hogy megfizethető (vagy egyáltalán bármilyen feltételekkel) finanszírozáshoz juthassanak. A növekvő tőkemegfelelés pedig általában csökkenti a tőkeáttételt."
(Részlet Simor András MNB-elnök májusi londoni előadásából.)
A deleveraging egyenes következménye rendszerint a hitellehetőségek erőteljes beszűkülése, ami a gazdaság teljesítményének visszaeséséhez vezethet.