A 44 éves alaszkai kormányzónő gránátként csapódott be az elnökválasztási kampányba. Új lendületet adott John McCain szenátornak, a republikánus elnökjelöltnek, és olyan meghatározó szerepe kezd lenni a kampányban, amilyent alelnökjelölt évtizedek óta nem játszott.
A Time elemzője szerint nyilvánvaló, hogy itt már nemcsak a politikai üzenetről van szó, a hatás tudat alatti. A közvélemény nem ismeri, hogy Palin milyen politikus, bölcs vagy vakmerő, önálló gondolkodású vagy ötlettelen; személye pártokon átívelő jelenség. Megjelenése a néhai legendás elnökre, Ronald Reaganre emlékeztet, sikere a Republikánus Párt mítoszának erejét jelzi.
A Palin-jelenséget mind több írás igyekszik megvilágítani. A kormányzónő személyéről szeptemberben több hír jelent meg, mint a választási kampány többi szereplőjéről. Palin a híradások 60 százalékában fordult elő, megelőzve John McCaint is, aki 52 százalékot ért el. A demokrata jelöltpáros háttérbe szorult: Barack Obama a tudósítások 22 százalékában szerepelt, míg társára, Joe Bidenra csak a hírek 2 százaléka jutott - derült ki a Kiváló Újságírás Program kutatásából. A Lycos internetes keresőben Palin nevére mindenkinél többen kerestek rá, a popsztárokat is megelőzte.
A The Washington Times szerint a "hoki anyu", a köztisztviselő és a médiasztár immár kulturális jelenség, amelynek központi eleme a nőiessége, a magas sarkú cipő és az immár éles politikai vitákat kiváltó rúzs. Miután Hillary Clinton nem lett sem elnök-, sem alelnökjelölt, talán ő a legfontosabb női politikus Amerikában. A The New York Times elemzője úgy fogalmazott: korábban McCain-hogyishívják jelöltpárosról lehetett beszélni, most már Palin-hogyishívják kettősről.
Sarah Palin egymaga elérte azt, amire a Republikánus Párt tíz korábbi elnökjelölt-aspiránsa nem volt képes: fellelkesítette a kormányzó párt táborát, tömegeket és nagy adományokat vonz, szétzilálta a demokrata kampányt. A CNN/Time/Opinion Research felmérése szerint a McCain-Palin párosnak először van kétszámjegyű előnye a fehér női szavazók körében Virginia, Missouri és Michigan államokban, amelyek eldönthetik a választást.
A McCain oldalán az országot járó szupernőre kíváncsi mindenki, tízezres nagygyűléseken éltetik, sokszor McCain beszédei közben is azt skandálják az izgatott hívek: "Sarah, Sarah!". A The Washington Post tucatnyi nővel készített interjút, köztük egykori Clinton-támogatókkal, akiket lenyűgöz Palin határozottsága, s akik közül többen könnyeket potyogtatva azonosítják magukat a fontos politikai szerepre készülő ötgyermekes anyával.
Joe Klein, a Time elemzője az elsők között van, akik valósnak látják annak a lehetőségét, hogy a Palinnal társult McCain győzelemre vezeti a republikánusokat az évek óta tartó, a demokratáknak kedvező kormányváltó hangulat ellenében is.
Obamának bele kell húznia, ha győzni akar
Sarah Palin alelnöki jelölése felszámolta az amerikai republikánus elnökjelölt tartós hátrányát demokrata vetélytársával szemben: John McCain és Barack Obama támogatottsága az elektori szavazatok várható számát illetően lényegében kiegyenlítődött - állapította meg vasárnap a Zogby közvélemény-kutató intézet.
A Zogby szerint az Obama-Biden páros 234 elektori szavazatra számíthat 18 államból, míg a McCain-Palin kettős 226 voksot kaphat majd 25 államból; 78 szavazat sorsa teljesen kétesélyes.
A felmérést elsősorban abban a 11 szövetségi államban végezték, ahol a választás kimenetele bizonytalan. Obamáék az utóbbi hetekben 26 feltételezett elektori szavazatot veszítettek, McCain és társa viszont 54 szavazattal erősödött. A győzelemhez 270 szavazatra lesz szükség az 538 tagú testületben.
Obama kampánystábja az eddigieknél célzottabb és erősebb politikai reklámokkal kívánja visszaszerezni a lendületet. Obama, aki elismerte, hogy "Palin egy jelenség, kétségtelenül javított McCain esélyein", kijelentette: "Igen kemények a reklámjaink (...) az igazsággal fogok válaszolni".
Miközben az amerikai sajtóban továbbra is a sötét lóként az elnökválasztási versenybe ugrott Sarah Palin a főszereplő, demokrata vetélytársáról, Joe Biden szenátorról kevés szó esik. Az Obama-stáb aktívabb szerepet szán a veterán politikusnak: neki kell fellelkesítenie a fehér kétkezi munkásokat. McCain régi barátjaként emellett be kell bizonyítania, hogy az arizonai szenátor rossz választás lenne az elnöki posztra. Biden 22 éve dolgozik együtt a szenátusban McCainnel, számos külföldi tényfeltáró küldetésen együtt vettek részt.
Palin a vele készítette első külpolitikai témájú interjúban - amelyet az ABC televízió a hét végén több részletben sugárzott - azt mondta: szerinte Obama sajnálhatja, hogy nem Hillary Clintont választotta alelnökjelöltnek. Méltatta a volt first lady eltökéltségét, jellemének szilárdságát, sőt eleganciáját is. Az Obama-stáb erre azzal reagált, hogy Palin "őrizze meg magának hamis érzékenységét és tiszteletét". Palin néhány hónappal ezelőtt még élesen bírálta Clintont, amiért szerinte "nyafogott" a negatív sajtó miatt. Palin akkor úgy vélte, Clinton kampánya nem mozdítja elő a nők ügyét.
Sarah Palin háborúzna Oroszországgal
Sarah Palin elbúcsúztatta fiát, Irakba ment
Obama disznó beszéde: Sarah Palinre gondolt?
Phelpsnél még Obama és McCain is izgatóbb
MTI