Az euró továbbra is a 400 forint feletti tartományban van. Csütörtökön kora délelőtt közel 403 forinton jegyezték az uniós pénzt. Ugyanekkor a dollárkurzus 373 forintnál volt.
A feltörekvő piaci devizák jelentősnek mondható mértékben gyengültek szerdán, miközben a dollár erősödött. Az illikvid kereskedésben a forint sem kerülhette el a sorsát, egészen a következő ellenállásig emelkedett az euró/forint jegyzése, mely 403,20-nál húzódik – derül ki az Equilor piaci kommentárjából.
A brókercég szakértői szerint a gyengülés irányában a 403,90 forintos eurónál látható egy ellenállás. A másik oldalon pedig a 399,80-400 forint jelent erősebb támaszt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy most ebben a sávban ingadozhat az euró.
A K&H-s elemzők szerint a felfelé mutató inflációs kockázatok erősödése után kérdéses, hogy mikor kerül sor a következő kamatvágásra, ami a forint későbbi mozgására is hatással lehet.
Az erstés szakértők pedig arra utaltak, hogy a 403 forintos euró volt az elmúlt hetekben tapasztalt gyengülési hullám eddigi mélypontja.
Mit lát az MNB?
Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke kedden, az alapkamatot változatlanul hagyó döntés utáni sajtótájékoztatóján – laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó – Mfor beszámolója szerint azt mondta, hogy a szeptemberi kamatdöntés óta romlott a befektetői hangulat, erősödött a feltörekvő piacokkal szemben a kockázatkerülés, és a közel-keleti helyzet is eszkalálódott. Emellett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatpályájára vonatkozó várakozásai is felfeli tolódtak, a hazai hozamfelárak emelkedtek, a forint pedig gyengült – tette hozzá.
Az Mfor akkor azt kérdezte Kandrács Csabától, hogy van-e olyan árfolyamszint, amikor a jegybanknak a kommunikációs intervención túl egyéb monetáris politikai eszközökkel kell beavatkoznia a folyamatokba.
Kandrács Csaba válaszában kifejtette, az árfolyamcsatorna felértékelődött a korábbi időszakhoz képest, de ő maga ezt nem is becsülné túl. Mint fogalmazott, kiemelt figyelemmel követik a forint árfolyamát, mert fontos transzmissziós csatorna, de az árfolyam most is egy szűk sávban mozgott, a szereplők nem reagálták túl, ezért nem indokolt más beavatkozás.
A jegybank keddi kamatdöntéséhez fűzött kommentárja az Erste elemzői szerint szigorúnak éppen nem volt nevezhető, hiába jelezték, hogy nem félnek tartani a kamatokat, a mondat végén az adatvezérelt döntéshozatal fenntartása nyitva hagyta az ajtót a további lazításoknak a piaci hangulat javulása esetén.
Hol tart a forint a régiós versenyben?
Az utóbbi napokban látott gyengülés eredményeként a magyar fizetőeszköz még rosszabbul áll a régiós devizák versenyében.
Az euróval szemben már bő 5 százalékos az idei mínusza. Miközben a lengyel zloty 4,34-es euróárfolyama lényegében stagnálást jelent a januári jegyzésekhez viszonyítva. A másik térségi versenytárs, a cseh korona 25,23-nál tart az euróhoz mérve, ami alig több mint 2 százalékos ereszkedésnek felel meg az év elejéhez képest.