3p
Na persze nem csak az amerikai elnökválasztásról beszélünk: szépen megtelik a magyar makronaptár is, hiszen kiderül, van-e végre infláció, mennyit járunk boltba, hogy alakul az államháztartás mérlege, de megtudjuk azt is, miért okozott meglepetést az MNB a legutóbbi kamatdöntő ülésen. A hét vége felé már arról is tisztább lesz a kép, hogy kik szállnak meg kis hazánkban.

Inflációs, államháztartási és kiskereskedelmi adatok is megjelennek a jövő héten, ezen kívül a jegybank közzéteszi októberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét is.

Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslését a szeptemberi kiskereskedelmi adatokra. Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 5,8, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezzel éves összevetésben augusztusban már 38. hónapja nőtt megszakítás nélkül a kiskereskedelmi forgalom. Elemzők éves szinten 5 százalék körüli növekedésre számítanak a szektorban.


Kedden publikálja a statisztikai hivatal a fogyasztói árak októberi alakulását. Szeptemberben 0,6 százalékos volt az infláció az egy évvel korábbihoz képest, míg az előző hónaphoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak. Az áremelkedés üteme nagyjából megfelelt a 0,7 százalékos elemzői várakozásnak, akik az egész évre átlagosan 0,4-0,5 százalékos inflációt prognosztizálnak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is kedden közli gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének október végi helyzetéről. Szeptember végére 2,4 milliárd forintra csökkent központi alrendszer hiánya, ami legalább másfél évtizede nem látott alacsony szint. A kormány a GDP 2 százalékáról 1,7 százalékra módosította az év végére kitűzött uniós módszertan szerinti hiánycélt. Tavaly az első kilenc havi hiány 954,6 milliárd forint volt, a szeptember havi deficit pedig 39,7 milliárd forintot tett ki. A két év azonos időszakát jellemző adatok eltérése azzal magyarázható, hogy tavaly a költségvetés a kedvezményezettek felé maximálisan teljesítette az uniós kifizetéseket, amelyeket az Európai Unió most téríti meg a nemzeti büdzsének.

Szerdán közli a KSH első becslését a külkereskedelmi termékforgalom szeptemberi alakulásáról. Augusztusban az export euróban számolt értéke 12,5, az importé 10,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az exporttöbblet 147 millió euróval nőtt és elérte az 591 millió eurót.

Ugyancsak szerdán adja ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rövidített jegyzőkönyvét az októberi kamatdöntő ülésről. A monetáris tanács ekkor nem változtatott a jegybanki alapkamat 0,90 százalékos szintjén, a kamatfolyosót azonban szűkítette és csökkentette a kötelező tartalékrátát. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint annak ellenére, hogy stabil maradt az irányadó ráta, a monetáris kondíciók újra lazultak. A monetáris tanács március és május között három lépésben csökkentette az alapkamatot 1,35-ről 0,9 százalékra.

Csütörtökön adja ki a KSH a kereskedelmi szálláshelyek szeptemberi forgalmáról szóló adatait. Augusztusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 3,6, a belföldi vendégek által eltöltötteké 6,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, azaz a belföldivendég-éjszakák húzták az idegenforgalmat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
Makro / Külgazdaság Kegyetlen benzinár: 330 forinttal emelkedett az egységár Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 13:32
Az Egyesült Államokban már körülbelül egy dollárral lett drágább az üzemanyag egy egységre vetített ára az elmúlt időszakban. 
Makro / Külgazdaság Stresszteszt alatt a világgazdaság, kiállhatja a pofonokat?
Imre Lőrinc | 2026. március 29. 06:04
Súlyosan rányomhatja és részben már rá is nyomta a bélyegét az iráni háború a világgazdasági kilátásokra. A Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) szerint ugyan még rengeteg a bizonytalanság, de máris szertefoszlottak azok az elmúlt év végén látott remények, amelyek egy folyamatosan élénkülő globális gazdaságot vetítettek előre. A GDP-növekedés szinte biztosan alacsonyabb lesz a tavalyinál, az inflációt pedig máris több mint 1 százalékponttal magasabbra várja a szervezet a fejlett országokban, mint a konfliktus kirobbanása előtt.
Makro / Külgazdaság Romániában vigasztalódik a Nagy Márton által nem a hazai Top 5-be sorolt nagybank?
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:36
A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit – írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság Öt országban is a hazai védett áraknál olcsóbban tankolhatunk
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 10:48
Például a velünk szomszédos Szlovákiában és Szlovéniában – derül ki a legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG