A bank elemzői a Bloomberg szerint azon vannak meglepődve, hogy a cégek profitrátája tartósan igen magas, egészen pontosan 2011 óta. Ezen túlmenően is viszonylag magas az elmúlt 25 év átlaga.
S&P 500 átlagos profitrátája. Forrás: Bloomberg |
Normál esetben az erősödő verseny, a túltermelés, a növekvő bérek lecsökkentik a profitrátát, ilyenkor a termelés kissé visszaesik, a kínálat csökken, a munkaerő költséges stagnál, így a profit újra nőni kezd, így tehát van egy ciklikusság.
A Goldman szerint ebben most a korábbiakhoz képest egy kis aránytalanság van. Hozzá kell azonban tennünk, hogy egyrészt az utolsó évek azért is eltérőek, mert a kamatok soha nem látott mélységben vannak, tehát egy extrém monetáris könnyítés zajlik. Az olcsó pénz pedig óhatatlanul növeli a profitrátát, hisz pont ez a célja, ezen keresztül stimulálja a gazdaságot.
Ami pedig az elmúlt 25 évet illeti, megjelent a globalizáció, a korábbi kommunista blokk országai bekapcsolódtak a világgazdaság vérkeringésébe, ugyanez történt a fejlődő országokkal is. Közben az időszak nagy részében tőzsdei emelkedő szakaszok zajlottak (2000-ig, 2003-2007 között, majd 2009-től mostanáig). Ilyen hosszú felívelő szakasz azonban volt már korábban is, például a 2. világháború utáni páratlan gazdasági fellendülés idején.