A spanyol és a katalán regionális kormány közötti párbeszédet sürgetik tüntetők a barcelonai városháza előtti Sant Jaume téren 2017. október 7-én, hat nappal a Katalónia függetlenségéről rendezett népszavazás után. Párbeszéd nagyon kellene, de egyelőre nem ez az irány. (MTI/AP/Emilio Morenatti) |
A spanyol miniszterelnök nem zárja ki, hogy az alkotmány adta lehetőségekkel élve Madrid felfüggeszti Katalónia autonómiáját. Mariano Rajoy az El País napilapban megjelent interjúban beszélt erről.
Arról kérdezték, hogy alkalmazná-e Katalóniával szemben az alkotmány 155-ik cikkelyét, amivel lényegében felfüggesztené az autonómiáját.
„Egyáltalán nem zárok ki semmit, amire a törvény lehetőséget ad... Idejekorán kell megtenni azt, ami a legfontosabb az adott pillanatban” - mondta Rajoy, és hozzátette, hogy „az lenne az ideális, ha nem kéne folyamodni rendkívüli megoldásokhoz, de ahhoz, hogy erre ne kerüljön sor, a dolgoknak meg kell változniuk”. Leszögezte, hogy Madrid megakadályozza Katalónia függetlenné válását, és megőrzi az ország egységet.
A 155-ös cikkely, amit még sosem vetettek be
A katalánoknál is zajlanak az események: a regionális kormány kinyilvánította, hogy ahogy összeül a parlament, kérik a függetlenség kikiáltását. Ezt nem volt túl okos gondolat előre tudatni, mivel erre a spanyol kormány feloszlatja a katalán parlamentet, ami két szempontból is problémás: egyrészt ezzel megszűnnek Katalónia eddigi jogai, másrészt kikiálthatják parlament nélkül is, és így is, úgy is olyan drámaian leromlik a viszony, hogy abból már nagyon nehéz lesz kiutat találni - írtuk korábbi helyzetelemzésünkben. |
A spanyol alkotmány 155-ös cikkelye bármely autonóm közösség önrendelkezésének ideiglenes felfüggesztésére ad lehetőséget az államnak, lehetővé teszi, hogy rendkívüli helyzetben Madrid ellenőrzése alá vonja egy autonóm terület, adott esetben Katalónia irányítását, leváltsa a kormányát és helyi választásokat írjon ki.
Ezt a cikkelyt a spanyol történelem során még soha nem alkalmazták. Ehhez pillanatnyilag most sincs meg a szükséges politikai támogatás Madridban,a spanyol parlament pártjai közül csupán a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párt támogatja nyíltan ezt a lehetőséget.
A rendőrök maradnak, előrehozott választás nem lesz
Rajoy azt mondta: a Katalóniába vezényelt mintegy négyezer rendőr addig marad ott, amíg a helyzet nem tér vissza a normális kerékvágásba. Hozzátette, hogy nem akar előrehozott általános választást tartani a katalán helyzet miatt az országban.