Az elemzők, piaci szereplők és újságírók számára tartott, videokonferencia formájában megszervezett rendezvényen Frank Gill, az S&P európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója arra a kérdésre, hogy az IMF/EU-megállapodás majdani létrejötte nyomán javulhatnak-e Magyarország adósosztályzatai úgy fogalmazott, hogy egyelőre "túl korai lenne erről nagy biztonsággal véleményt mondani".
Az S&P vezető szakértője szerint a finanszírozási igények szempontjából tekintve, abszolút értelemben Magyarországnak nem kell nagyon nagy összegű finanszírozási forrás. A magyar folyómérleg-egyenleg többletben van, a munkapiac sok nyugat-európai országéval összehasonlítva jóval kevésbé merev, sőt meglehetősen rugalmas.
Az elmúlt másfél évben azonban a Standard & Poor's megítélése szerint romlott a gazdaságpolitikai hatékonyság, "szelektív adóztatás" érvényesül egyes olyan szolgáltatási szektorokban, amelyekben magas a külföldi tőkebefektetések súlya, ez pedig visszafoghatja a működőtőke-beáramlást, ami viszont gyengítheti a növekedési kilátásokat.
Frank Gill véleménye szerint az IMF/EU-programhoz "jelentős előzetes feltételrendszer" járul majd, amelyet teljesíteni kell, mielőtt "bármilyen pénzösszeget folyósítanának". Az S&P vezető szakértője hozzátette azonban, hogy osztályzati szempontból az Standard & Poor's számára "a kérdés inkább a gazdaságpolitika kiszámíthatósága".
Gill mindazonáltal kijelentette, hogy a hitelminősítő figyelemmel kíséri, hogy milyen jellegű megállapodás jön létre Magyarország, az IMF és az EU között, és azt is, hogy a megállapodás megfelelő rögzítő elemként szolgál-e majd a jövőbeni gazdaságpolitikai döntéshozatali folyamatban. Az S&P néhány hete a már nem befektetési ajánlású "BB plusz" szintre sorolta vissza a magyar államadós-osztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben.
Az euróövezet várható adósbesorolási folyamatairól Gill a szerdai szakkonferencián felidézte, hogy a Standard & Poor's a 17 valutauniós tagország közül 15-nek a szuverén adóskockázati osztályzatára is negatív kilátást tart érvényben, ami az S&P-igazgató szerint azt jelenti, hogy "legalább egyharmados" az esély ezeknek az országoknak a leminősítésére még az idén vagy jövőre. A két kivétel Németország és Szlovákia, amelyek osztályzati kilátása a cég nyilvántartásában stabil.
Frank Gill közölte, hogy az S&P változatlanul romlónak látja a hitelpiaci kondíciókat például Franciaországban és Olaszországban, és ez a cég szerint tovább fogja gyengíteni a belső keresletet. Ebben a helyzetben nagyon nehéz előrevetíteni, hogy milyen lesz ezeknek az országoknak a költségvetési teljesítménye az idén.
A Standard & Poor's január közepén egyszerre kilenc eurótagállamot minősített le, arra a véleményére hivatkozva, hogy az addig hozott válságintézkedések nem elégségesek a valutaunió pénzügyi problémáinak kezeléséhez. Franciaországtól - a második legnagyobb eurógazdaságtól - és Ausztriától a hitelminősítő megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" besorolást, Portugáliát és Ciprust pedig befektetésre már nem ajánlott adósosztályzati szintre sorolta vissza.