5p
Minél szélesebb a merítés, annál látványosabb, milyen hatással van a gazdaságra a világjárvány. Egy friss felmérés összegyűjtötte a negatív hatásoknak leginkább kitett iparágakat, és az eredményekből lesújtó képet festett. Viszont azt is megnézték, mely szolgáltatók profitálhattak a fennálló, áldatlan helyzetből - ezen az oldalon már a nyereség mértéke a megdöbbentő.
Brókerek dolgoznak a New York-i értéktőzsdén 2020. március 20-án. MTI/EPA/Justin Lane

Látványos grafikonokkal súlyosbított körképet tett közzé a koronavírus által leginkább érintett gazdasági szektorokról a Dealroom. Az amszterdami központú cég piaci adatok előásásával és értékesítésével foglalkozik, partnerei között tudja például a Google-t, a Sonyt és az Unilevert is, és saját kutatásai mellett az alábbi katasztrófa-panorámához a Google Finance értékeit is felhasználta.

A Dealroom kedden közzétett összesítése először a techvilág legnagyobb játékosait veszi szemügyre, és megállapítja, hogy a járványhelyzetből egyik szereplő sem tudott jól kijönni. Az Amazon és a Netflix minimálisan romló értékeivel még kiemelkedőnek mondhatóan teljesít, az Apple, Google és a Facebook viszont együtt zuhant a mélybe:

A fenti ábra a techgigászok részvényárainak alakulását követi le március huszadikával bezárólag. Mint látható, a részvények február közepén kezdtek el gyengélkedni, és egy február végi, átmeneti erősödés után újból zuhanórepülésbe kezdtek, amiből csak az említett két szereplő bír úgy-ahogy visszakapaszkodni.

A március 20-án 919 milliárd dollárra értékelt Amazon részvényei a január 31-i állapothoz képest 0,6 százalékot gyengültek. A 146 milliárd dolláros Netflix a 3 százalékos gyengülésnek még tulajdonképpen örülhet is, mert a Google (735 milliárd dollár) már 27 százalékos, az Apple (1 billió dollár) 29 százalékos, a Facebook (427 milliárd dollár) pedig már 33 százalékos részvényérték-csökkenést volt kénytelen elszenvedni.

Most muszáj videokonferenciázni, meg is látszik a számokon

Óriásit nyert a szomorú globális helyzeten a március 20-i tőzsdezáráskor 36 milliárd dollár értékű Zoom videokonferencia-szolgáltató. Az ő részvényeik értéke 77 százalékkal növekedett meg január vége óta.

Nagy erősödést hozott a pandémia a hazai képviselettel is rendelkező Teladocnak. Az élet- és egészségbiztosítási szolgáltatások szervezésével és lebonyolításával foglalkozó, 10 milliárd dollár értékű vállalat részvényeinek értéke 37 százalékkal nőtt meg a vizsgált időszakban. Borítékolni lehetett: az online bevásárlást intéző cégek is jól járnak a házi karanténnal, a 10 milliárd dolláros Ocado internetes, tehát árukiszállítással foglalkozó szupermarket részvényei 4 százalékkal erősödtek meg. Úgy tűnik viszont, hogy a készétel-kiszállítással szemben még bizalmatlanok az emberek, mert a Netpincért is tulajdonló, 14 milliárd dollár értékű ételkiszállítós Delivery Hero-részvények viszont 6 százalékot gyengültek. Lehet, hogy többen előbb fel akarják használni a bespájzolt lisztet és olajat, és csak utána fordulnak az online éttermek felé.

A legnagyobb vesztesek

Az utazási, hirdetési és személyszállító szektor a földbe állt, és óriásit fékeztek a lakossági átutalások is.

A legnagyobb ütést az összesítés szerint a múlt pénteken 7 milliárd dollárt ért Expedia hotel- és repülőjegy-foglaló, valamint autóbérlést intéző cég kapta, mely részvényei értéke kevesebb mint két hónap alatt 56 százalékot zuhant. 55 százalékos csökkenést szenvedtek el a 7 milliárd dolláros Lyft taxisappos cég részvényei. A szakma nagy öregje, már ételkiszállítással is foglalkozó, 37 milliárd dollár értékű Uber 42 százalékot esett részvényfronton. 50 százalékos volt a csökkenés részvényérték-fronton a lakossági átutalásokat intéző, 17 milliárd dolláros Square-nél, ahogy a világ legnagyobb reklámügynökségi holdingja, a 34 milliárdos WPP is 50 százalékos részvényérték-esést könyvelt el. A Rightmove ingatlanos cég 4 milliárd dollárt ér, 36 százalékot esett részvényeinek értéke. Ez sem csoda, az emberek most nem költözködni akarnak.

Ázsia is koppant, de nem akkorát

Érdekesség, de miközben Kína lakosságát nagyod durván megtizedelte a járvány, a nagy ázsiai cégek többnyire nem szenvedtek el akkora részvényár-zuhanást, mint a fent kiemeltek.

A Dealroom-körkép szerint a március 21-ét 430 milliárd dolláros értékeléssel zárt kínai Tencent techgigász részvényei csak 4 százalékot estek, a szintén kínai, 486 milliárdos Alibaba részvényei 15 százalékos esést szenvedtek el, a 39 milliárd dollár értékű japán Rakuten e-kereskedő 17 százalékot, a 32 milliárdos kínai Xiaomi pedig 19 százalékot bukott.

Mindent egybevéve

A felmérés aztán fogta a koronavírus által leginkább érintettnek értékelt ipari területeket, és egyetlen grafikonon ábrázolta a részvény-teljesítményeket.

Mint látható, részvényszinten növekedni egyedül az egészségügyi szektor tudott január 31. és március 21. között, az 13 százalékkal. A legkisebb részvényérték-veszteséget a streamingszolgáltatási szektor szenvedte el, ez 4 százalékos csökkenés volt összesítve. A legnagyobb vesztes a vendéglátóipar, éttermek (-50 százalék), az ingatlan-szektor (-49 százalék), a személyszállítás (-45 százalék) és az utazás (-41 százalék) lett.

Európa legértékesebb tech- és internetes cégei pedig a vizsgált időszakban összesítve 383 milliárd eurót buktak értékben, 1,1 billióról 0,8 billióra csökkentek, részvényérték-alakulásuk százalékban kifejezve mínusz 33.

(Dealroom)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG