Az Európai Tanács csúcsértekezlete előtt meg fogják találni a módját Lengyelország kisegítésének - mondta Johannes Hahn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Ez alatt azt értette, hogy miután az új lengyel kormány garantálja, hogy megszünteti az uniós támogatások lehívásának akadályait, gondjuk lesz rá, hogy az utalások minél előbb megkezdődhessenek – derült ki a Notes from Poland hírportál összefoglalójából.
Tusk nem teketóriázik
Lengyelországban az októberi választások nyomán a mérsékelt ellenzéki pártok kerültek hatalomra. A kormányt Donald Tusk, az Európai Tanács volt elnöke vezeti, akinek személye önmagában garancia arra, hogy eltörlik azokat a jogi akadályokat, amelyek miatt a korábbi varsói vezetés jogállamisági vitába keveredett Brüsszellel.
Magyarán visszavonják az igazságügyi reformot, amit a radikális jobboldali Jog és Igazságosság PiS) vezette parlamenti többség vezetett be. Ez hatalmat adott a törvényhozásnak a bírák kinevezése felett, amivel sértette az államhatalmi ágak szétválasztásának szabályát. Hogy a nacionalista politikusok nem voltak tisztában ennek jelentőségével vagy a jog uralmának megtörésében nem láttak gondot, amíg az nekik kedvez, az az elmúlt évek alatt nem derült ki.
Tusk nem kispályázott, abban bízott, hogy beiktatása után két nappal már bejelentheti, hogy jönnek a pénzek, amikért hiába könyörögtek a lengyel cégek az ország előző vezetésének.
Csikoroghat a kormányzás
Hahn azért megjegyezte, hogy az utalásokat nem lehet azonnal megkezdeni, miután 111 milliárd euróról van szó. Ennyi jár Lengyelországnak az uniós helyreállítási forrásból és kohéziós alapokból. Ugyanakkor megjegyezte: megtalálják az utat, hogy megolajozzák a brüsszeli bürokrácia fogaskerekeit. Ezt annak tudatában jelentette ki, hogy – amint fogalmazott – nem tudta, hogyan léphetnek azt megelőzően, hogy a varsói parlament döntene a szükséges intézkedésekről.
A PiS kormánya 2022-ben megállapodott egy sor „mérföldkőről”, azaz intézkedésről, amelyeket megtesznek a jogállamisági vita rendezése és a pénzek felszabadítása érdekében. Sajnálatos módon azonban a kellő kulturáltságot nélkülözve csak pávatáncot járt, nem vonta vissza a vitatott szervezeti átalakításokat. Ezután Brüsszelt vádolták azzal, hogy politikai okokból tartja vissza a pénzt. Nevezetesen ezzel akarja nehézzé tenni a PiS-kormány dolgát a választások előtt, hogy a Tusk vezette koalíció nyerjen a szavazáson. Tusk szerint azonban egyszerűen arról van szó, hogy az új kormánnyal visszatér Lengyelországba a jog uralma.
A nagy nyitott kérdés az új koalíció működésével kapcsolatban, hogy miként viszonyul ehhez Andrzej Duda köztársasági elnök, aki a PiS politikusa. Megvan a lehetősége arra, hogy betartson az új parlamenti többségnek és kormánynak, de erről szabadon dönthet.