Angela Merkel német kancellár. (EPA/Kay Nietfeld) |
A Die Welt am Sonntag kérdésére a belügyminisztérium arról számolt be, hogy 18 embert Görögországba, kettőt pedig Spanyolországba küldtek vissza. A spanyol és a görög hatóságok a lap megkeresésére nem tudták megerősíteni ezeket a számokat. Spanyolországban azt mondták a lapnak, hogy nincsenek naprakész adataik a kérdésben, Athénban pedig nem akartak állást foglalni a témában.
CDU-CSU konfliktus
2018 nyarán kevésen múlt a szakadás a nagykoalíció nagyobbik pártcsaládján belül, miután a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) akkori elnöke, Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter jóval szigorúbb intézkedéseket sürgetett a német-osztrák határon, és minden menedékkérő visszaküldését szorgalmazta, aki már adott be menedékkérelmet valahol az Európai Unióban. Ehhez valamilyen formában fogva kellett volna tartani a Németországba belépni szándékozókat mindaddig, amíg személyazonosságuk és jogi helyzetük tisztázódik.
A zömében más vallású emberek táborokba zárásának terve azonban társadalmi visszatetszést keltett, ezért Angela Merkel kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) akkori elnöke ezt el akarta kerülni. Végül kompromisszum született, melynek értelmében a német hatóságok kétoldalú megállapodások alapján küldik vissza azokat, akik már máshol is folyamodtak menekültstátusért.
Havi tízezer menedékkérő
Németországban havonta mintegy 10 ezer menedékkérőt regisztrálnak, messze a legtöbbet az Európai Unió tagállamaiban, holott egyáltalán nincsenek külső schengeni határai. Aki Németországban menedékkérelmet ad be, és szárazföldön érkezik, az máshol lép be az Európai Unióba. A jelenleg érvényes uniós szabályozás szerint ugyanakkor elvileg minden menedékkérelmet ott kel beadni és elbírálni, ahol a menedékkérő elsőként lép be az EU területére.
A Die Welt am Sonntag szerint két magyarázat is van arra, hogy ennek ellenére miért küldtek vissza a tervezettnél jóval kevesebb embert a külső határokon fekvő országokba. Egyrészt egyelőre csak Athénnal és Madriddal sikerült kétoldalú megállapodást kötni, Róma ettől elzárkózik. Másrészt csak olyan menedékkérőket lehet ezek alapján visszaküldeni, akiket közvetlenül a német-osztrák határon fognak el.