Moon Jae-in és Donald Trump (EPA/KIM MIN-HEE / POOL) |
Ugyan nem nagyon létezik az atomhatalmak vezetőinek asztalán az a bizonyos rakétaindító gomb, de Kim Dzsong Un ennek ellenére is ügyesen taktikázik. Míg Trumppal továbbra is az ide-oda repkedő „kinek nagyobb” jellegű fenyegetések a jellemzőek, addig Dél-Koreával egyre békülékenyebb hangot üt meg – írja a Bloomberg.
A dél-koreai elnök alig egy évvel ezelőtti választási győzelmének egyik kulcsa a békés megegyezés keresése volt, és ennek jegyében ajánlott találkozót január 9-re egy Panmunjom nevű határfaluba, illetve újranyitották a két Korea közti forródrótot is.
Az egyet nem értő szövetségesek
Dél-Korea és az USA szövetsége nagyon messzire nyúlik vissza, csakhogy az egyre élesedő szembenállás Észak-Korea ügyében kezd árkot vetni a két ország közé. Evans Revere, volt dél-koreai amerikai diplomata szerint, míg az USA majdhogynem háborúval fenyegetőzik, Dél-Korea egyre agresszívabban törekszik a dialógus megindítására. Ezen folyamatok párhuzamossága pedig egyre nagyobb ellentmondásba kerül az amerikai külpolitika alapvető irányzatával.
Míg a két Korea párbeszéde látszólag csak arra fog koncentrálni, hogy Észak-Korea téli olimpiai részvételéről beszéljenek, alapvetően mindkét félnél felmerült, hogy akár nyitottabb kérdésekről is szó eshetne.
Mindeközben egy erősen szkeptikus Amerika kívülről nézi a tárgyalásokat, ahogy Heather Nauert külügyi szóvivő is fogalmazott, nem hisznek abban, hogy Kim Dzsong Un tényleg tárgyalni akar. Ugyanakkor Nauert ismételten kiemelte, hogy bár elképzelhető, hogy Észak-Korea éket próbál verni az Amerikai Egyesült Államok és szövetségese közé, ezt semmiképpen sem fogják hagyni. Park Soo-hyun, Moon szóvivője ugyanakkor azt mondta, hogy bármikor, bárhol, bármilyen formában beszélnének az észak-koreai rezsimmel.
Észak-Korea egyelőre egyébként még nem válaszolt a január 9-ei találkozó ötletére, egy mai nyilatkozat alapján nem zárkóznak el, de nincs is még döntés.