3p

Az Egyesült Királyság története 150 évvel ezelőtt irigylésre méltó sikersztori volt, ám az ország a második világháború után saját maga alatt kezdte vágni a fát, ami néhány évtized után ki is dőlt.

Az Egyesült Királyság az ipari forradalom idején irigyelt ország volt technológiai fejlettségéért, iparának hatékonyságáért, amivel a ruháktól a mozdonyokig minden terméket egyre jobb ár/érték arányon tudott előállítani. Mára mindez válságba került. 

Az angol jegybank, a Bank of England (BoE) sopánkodó tanulmányát idézve az Atlantic magazin azt írta, hogy a szigetországnak kétségbeejtően nagy szüksége van jobb energiaellásra, lakáspiacra és – a vasút feltalálásának hazájában – közlekedési infrastruktúrára. Olyan törvények és helyi szabályozások vannak érvényben, amelyek bármilyen építkezést rettentően megdrágítanak és hiányt teremtenek az emberek legalapvetőbb szükségleteinek kiszolgálásában.

Kilátástalan a lakáspiaci helyzet évtizedek óta

A lakáspiac a legjobb állatorvosi ló, amelyen ez megmutatható. A 25 és 34 év közötti britek között a saját otthonnal rendelkezők aránya több mint felével csökkent 1990-es és a 2010-es évek között. Eközben az átlagos lakásárak több mint kétszeresükre emelkedtek az inflációval kiigazított árakon – derült ki az Institute for Fiscal Studies kutatóintézet tanulmányából.

Van probléma bőséggel
Van probléma bőséggel
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

Ennek gyökerei a második világháború végéhez nyúlnak vissza, amikor a brit kormány az infrastruktúra számos elemét a lakásépítéstől kezdve a közlekedésen és az egészségügyi ellátáson át az energiaellátásig államosította. Úgy gondolták, hogy ezzel lehetővé válik a nagy rendszerek tervszerű fejlesztése.

Hiába jött a Thatcher-féle neoliberális „ellenforradalom”

Margaret Thatcher konzervatív miniszterelnök vezetésével a Konzervatív Párt kormánya az 1970-es években több területen, például az energiatermelésben visszafordította az államosítást, a lakáspiacon azonban kudarccal járt. A történet vége az lett, hogy a dúsgazdagok luxusotthonokat építtetnek maguknak, miközben a piac másik végén államilag támogatott, rossz minőségű lakások állnak. A középosztálybeli ingatlanok kimaradnak a képletből. 

A közlekedésben és az energia területén ugyanez a helyzet: nehéz bármit is építeni. Ennek eredményeként egy mérföldre vetítve a britek fizetnek a legtöbbet a világon a vonatjegyért. Leeds Európa legnagyobb olyan városa, amelynek nincs metrója. Thatcher erőfeszítései ellenére, amivel növelték az északi-tengeri szénhidrogén-kitermelést, az egy főre vetített energiatermelés harmada az Egyesült Államokénak.

Nagy reformok kellenének, amit a politika nem mer bevállalni

A rétegrepesztetéses gázkitermelést környezetvédelmi aggályok akadályozzák. A nukleáris beruházások ára sokszorosa annak, amibe egy-egy atomerőmű Ázsiában kerül. A zöldenergia-termelés ugyan fejlődött, de messze van attól, hogy észszerű áron kiszolgálja a szigetország szükségleteit.

A végeredmény: 2003-ban a brit és a francia nagyvállalatok nagyjából ugyanannyit fizettek az áramért, míg az elmúlt években a szigetország cégeinek kétszer annyiba került ez az energia, mint a La Manche csatorna túloldalán lévő versenytársaiknak. A bajokkal természetesen tisztában van a politika. Megoldásuk azonban olyan átfogó reformokat igényelne, amelybe nem mernek belevágni. A BoE szakértő szerint a 21. századi politika többet igényelne a politikusoktól annál, hogy képesek megnyerni egy-egy választást és egymásra mutogatva ostorozzák a néptől elszakadt, csak magával törődő elitet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG