A 2026-os évig a szupermagas vagyonnal rendelkezők 3,9 ezer milliárd dollárt fognak utódaikra hagyni a Wealth-X és az NFP pénzügyi tanácsadó cégek tanulmánya szerint – írta a MarketWatch. Ez öt százalékkal kevesebb ugyan, mint amennyit 2014-ben prognosztizáltak, de ez azért van, mert a világ szupergazdagjai közötti vagyonátrendeződés már megkezdődött.
Egy másik kutatás szerint a világ szupergazdagjainak 67 százaléka úgy nyilatkozott, hogy legnagyobb gondja az utódlás, örökhagyás kérdése. Az említett 3,9 ezer milliárd dollár a világ leggazdagabbjai vagyonának 13 százaléka, és elég lenne ahhoz, hogy megvásárolják belőle a világ 10 legnagyobb vállalatát, mint az Apple, a Google, a Microsoft, az ExxonMobil, a Facebook stb.
A Wealth-X/NFP tanulmány szerint egyébként 2020-ra 54 százalékkal, 46 ezer milliárd dollárra nő majd a szupergazdagok vagyona. Mintegy 64 százalékuk maga hozta össze vagyonát, és 19 százalékuk örökölt, mielőtt a vagyont gyarapítani kezdte.
Szupergazdagnak egyébként azokat tekintik, akiknek legalább 30 millió dollárnyi vagyona van. Annak ellenére, hogy vannak fiatal milliárdosok és milliomosok is szép számmal, valójában a többségük idős. Úgy kalkulálnak, hogy 14 ezer multimilliomos fogja örökül hagyni vagyonát az USA-ban a következő tíz évben.
A cikk megemlíti azt a mostanában sokat emlegetett statisztikát is, mely szerint az utóbbi évtizedekben a középosztály vagyona, jövedelme alig nőtt, míg a gazdagok lényegesen gazdagabbak lettek. Például 2004 és 2014 között az USA középosztályának 81 százaléka jövedelme stagnált vagy csökkent.
A fejlett ipari országokban a Második Világháború óra legtöbb középosztálybeli fiatal a közelmúltig joggal feltételezhette, hogy jobban fog élni, mint szülei, ez ma már nem igaz. (Sokan ennek tulajdonítják a szélsőséges pártok, nézetek előretörését az USA-ban és más országokban is, szakértők szerint a jövedelmi egyenlőtlenségek jelentik az egyik legnagyobb problémát – a szerk.) A milliárdosok száma viszont ugrásszerűen nőtt az utóbbi 35 évben.
Egy másik tanulmány szerint a Forbes 400-as listáján levő milliárdosok átlagos vagyona 2043-ra 48 milliárd dollárra nőhet, ami nyolcszorosa a mostaninak. Az amerikai fehér családok átlagos vagyona 84 százalékkal 1,2 millió dollárra nőhet, míg a fekete családoké átlagosan 27 százalékkal 108 ezer dollárra. Az amerikai álom nem mindenki számára elérhető – írják.