MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Ahogy arról már korábban is írtunk, júniusban az idei év legalacsonyabb szintjére, 1,9 százalékra csúszott a fogyasztói árak emelkedése, ami elmaradt a korábbi hónapban mért 2,1 százalékos növekedéstől, ugyanakkor megfelelt az elemzői várakozásoknak. A maginfláció ugyanakkor 2,4 százalék maradt.
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint ellentétes hatások mozgatták a mutatót, az áruk és szolgáltatások (baromfihús, tojás, nyerstej, internet, vendéglátás) áfacsökkentése például lefelé, míg a bázishatás és az üzemanyagárak, valamint a bérköltségek felfelé húzták az inflációt, ezt közölte a Privátbankár.hu-val. Az ING vezető makrogazdasági elemzője, Virovácz Péter szerint az emelkedésben kifejezetten nagy szerepet játszott a háztartási energia ára rég nem látott ütemű 0,7 százalékos drágulása, elsősorban a fosszilis és fa tüzelőanyagok jelentős drágulása miatt.
Mire számítsunk?
Suppan Gergely szerint augusztusban 2,7 százalékra emelkedhet, az év végére pedig az üzemanyagárak tavaly év végi magas bázisa – amit a jövedéki adó átmeneti emelése is okozott – miatt decemberben ismét 2 százalék közelébe süllyedhet az infláció. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy amennyiben tartósan alacsonyak maradnak az olajárak, szeptembertől ismét átmenetileg emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója. Így idén éves átlagban 2,4 százalékos, jövőre pedig 2,7 százalékos inflációra számítanak. Bár ez elmarad a jegybank terveitől, nem tartják valószínűnek, hogy a Monetáris Tanács plusz intézkedéseket vezetne be.
Az Erste vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely szerint júliustól ismét pörgésre számíthatunk majd az inflációban a mostani mélypont után, éves átlagban 2,2 százalék lehet az infláció. Szerintük sem nyúl majd a jegybank az ollóhoz, így a jövő év végéig 0,9 százalék maradhat az alapkamat, a bankközi 3 hónapos BUBOR kamat pedig a mostanihoz hasonló alacsony szinten ragadhat az elkövetkező másfél évben. Ugyanakkor szerintük már jövőre megvalósulhat a 3 százalékos cél, az Erste 3,2 százalékos inflációt vár 2018-ra.
Virovácz Péter szerint várhatóan a következő hónapok már némi gyorsulást hozhatnak az inflációs mutatóban, összhangban a tavalyi évi bázis ingadozásával, melyet főleg az olajárak esése mozgatott. Eközben a maginfláció és a belső kereslet vezérelte inflációs nyomás tovább erősödhet.
Mindeközben csúcsra járnak az árak - sosem volt még ilyen drága a nagybevásárlás A márciusi rekord után újra emelkedtek az árak. A nagybevásárlás még sosem került ennyibe: júliusban először 19 ezer forint fölé ment a Privátbankár.hu Árkosár aktuális értéke. Éves alapon két hipermarket is 5 százalék felett emelte az árait. A boltok kínálatából látszik, hogy a grillezés egyre menőbb Magyarországon, és a dinnyebotránynak is utánajártunk. >>> |