5p

Elfogyott a dél-koreai nők türelme, és hadat üzentek a hagyományos nemi normáknak. A szüléssztrájk évek óta húzódik, a termékenységi ráta zuhan. Már látszik, hogy mi lesz egy országgal, ha a leendő anyák tiltakozni kezdenek.

Rövid, ám az ázsiai ország számára katasztrofális hírt tett közé február végén Dél-Korea statisztikai hivatala. A termékenységi ráta, amely már így is a világ legalacsonyabbja volt, 2023-ban tovább csökkent, így az egy nő reproduktív élete során várható babák átlagos száma már mindössze 0,72 – írta a Reuters.

Dél-koreai nők vonulnak Szöulban március 8-án, a nemzetközi nőnapon. Van okuk lázadni?
Dél-koreai nők vonulnak Szöulban március 8-án, a nemzetközi nőnapon. Van okuk lázadni?
Fotó: EPA/YONHAP

Bár Magyarországtól rendkívüli távoli országról beszélünk, több értelemben is, a dél-koreai termékenységi ráta alakulása hazánk számára is intő jel lehet, hiszen 2022-re ugyan valamennyivel az uniós átlag fölé emelkedett a mutató (nagyjából 1,5 gyermek jut egy magyar nőre), ez még mindig nem lesz elegendő a népességcsökkenés megállításához.

De nézzük, mi történt Dél-Koreában!

Tulajdonképpen tökéletesen illusztrálja a kialakult helyzetet az, hogy az előző kormány női jogokkal és egyenjogúsággal foglalkozó minisztere, Chung Hyun-back nem vállalt gyermeket, és miután több mint egy éven át küzdött a zuhanó mutató megfordításáért, a patriarchális kultúrában látta az okot. Chung saját maga is a karrierjét választotta a házasság és a gyerekek helyett, hozzá hasonlóan fiatal nők milliói utasítják el kollektíven az anyaságot az úgynevezett szüléssztrájk keretében. Egy 2022-es felmérés például arra jutott, hogy a dél-koreai nők harmada (65 százalék) nem akar gyereket, szemben a férfiak 48 százalékával.

Okokból nincsen hiány

A New York Times cikkében kiemeli, hogy a fiatal koreaiaknak számos oka van arra, hogy ne alapítsanak családot, többek között a gyermeknevelés elképesztő költségei, a megfizethetetlen otthonok, pocsék munkahelyi kilátások és a lélekölő munkaidő is ilyen. A nőknek azonban különösen abból van elegük, hogy a tradicionális társadalom lehetetlen elvárásokat támaszt az anyákkal szemben – ezért sztrájkba léptek.

Új szelek fújnak

Az egyébként Orbán Viktorral is elég jó viszonyt ápoló, a magyar kormányfővel 2023 júliusában a vilniusi NATO-csúcson tárgyaló Jun Szogjol 2022-es hatalomra lépése után (és egyébként elnökválasztási kampánya során is) azt hangoztatta, a feminizmus a hibás a férfiak és nők közötti "egészséges kapcsolatok" megakadályozásáért, pedig pontosan a nemek közti egyenlőség lehetne a megoldás a születésszám csökkenésére. A portál által megkérdezett egyik Szöulban dolgozó nő például így fogalmazott:

a szüléssztrájk a nők bosszúja a társadalom ellen, amely lehetetlen terheket rak ránk, és nem tisztel minket.

A nők életének igazságosabbá és biztonságosabbá tétele csodákat művelne az ország egzisztenciális fenyegetettségének csökkentése érdekében. Ez az álom azonban egyre távolabbinak tűnik, mivel a kormányzat jellemzően olyan regresszív politikát képvisel, amely csak fokozza a problémát.

Pénz van, tisztelet nincs

Különböző dél-koreai kormányok 16 év alatt összesen 210 milliárd dollárnak megfelelő összeget öltek bele a gyermekvállalást ösztönző programokba, így például az újszülöttek szüleinek járó havi juttatásba. A nőknek azonban úgy tűnik, mindez nem elég.

A rendkívül tradicionális koreai társadalomba beépült nemi normák, legyen szó akár a terhesség alatti elvárásokról, a hosszas konyhai munkáról, a férjek kiszolgálásáról, vagy a felkészülésről az olyan nagyszabású ünnepekre, mint a Cshuszok aratási fesztivál, mind nagy terhet rónak a nőkre. Arról nem is beszélve, hogy rájuk hárul a házimunka és a gyermekgondozás oroszlánrésze, ami annyira megterheli az újdonsült anyákat, hogy sokan feladják a szakmai ambícióikat. Még a kétkeresős háztartásokban is a feleségek naponta több mint három órát töltenek a hasonló teendőkkel, szemben a férjük 54 percével.

A képet még sötétebbé teszi, hogy a nemi alapú erőszak is óriási probléma. A Korea Women's Hotline szerint 2021-ben például minden 1,4 napban meggyilkoltak vagy súlyosan bántalmaztak egy nőt.

Lázadás

Mindezek fényében talán nem meglepő, hogy a dél-koreai nők nem tűrték tovább csendben a kialakult helyzetet, és szervezkedni kezdtek. Így született meg például egész Ázsia legsikeresebb #MeToo mozgalma, vagy a szintén rendkívül radikális 4B-mozgalom is, amely neve lefordítva nemet mond a randizásra, a szexre, a házasságra, és a gyermeknevelésre is. Az ország feminista mozgalmai kivívták az abortusz dekriminalizálását és szigorúbb büntetéseket a kémkamerás pornó bűncselekmények járványszerű terjedése miatt is. Ráadásul a veszélyesen csökkent termékenységi ráta is a mozgalom hatékonyságát sugallja.

A sztrájk tehát úgy tűnik, működik, ez pedig intő jel lehet nemcsak a dél-koreai társadalomnak, hanem akár az országot időnként példaként előszeretettel emlegető magyar kormánynak is, hiszen hazánkban is jócskán lenne még mit javítani a nők helyzetén – messze nem csak gyermekvállalási támogatásokra lenne szükség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG