Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,6%-kal csökkent, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,3%-kal emelkedett az értékesítés volumene.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2014. augusztusban 793 milliárd forint volt, 16 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.
2014. augusztusban az országos kiskereskedelmi forgalom közel fele az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben (45,6%), egyharmada (34,9%) a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 19,5% pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Miért csökkent az élelmiszer-forgalom?
A jelentésben a legmeglepőbb adat az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű forgalom 1,6 százalékos csökkenése volt; a részletesebb adatokból az látszik, hogy az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek forgalma 9,3%-kal volt kevesebb, mint 2013. augusztusban, ez vezetett a csökkenéshez.
Szakértők szerint az élelmiszer-forgalom csökkenéséhez valószínűleg köze lehet a tavaly augusztusban életbe lépő dohány-kiskereskedelmi átalakításnak, illetve annak, hogy kikerült a bázisból a régi módszertan szerint mért dohányforgalmi adat. A kereskedelmi szövetség szerint fékezte az élelmiszervásárlások növekedését a gyenge forint-árfolyam, az import termékek drágulása, a devizahitelek magas törlesztőrészleteinek jövedelemelvonó hatása, valamint a kedvezőtlen időjárás a mezőgazdaság számára, az agrártermékek drágulása révén - írták.