Kezdetnek szabadon engedhetnének egy bebörtönzött újságírót, akit még meg sem vádoltak
Cavusoglu szerint mindkét félnek érdeke a kétoldalú kapcsolatok feltámasztása, mivel "kihívásokkal teli időket élünk". Azt kérte, a németek legyenek sokkal megértőbbek a törökökkel szemben; Berlin szerinte nem értette meg, micsoda traumát okozott a 2016-os sikertelen puccskísérlet az országnak.
Német kollégája, Sigmar Gabriel - aki szombaton Goslar városában fogadja Cavusoglut - viszont azonnal jelezte: Törökországnak mindenekelőtt szabadon kell engednie a Die Weltnek dolgozó német-török újságírót, aki egy éve börtönben van, de még vádat sem emeltek ellene. Amíg ebben az ügyben nem történik előrelépés, Németország továbbra is meg fogja akadályozni, hogy egy nagy tételnyi fegyverszállítmány elindulhasson (az egyébként szintén NATO-tagállam) Törökországba.
A puccskísérlet óta 50 ezer embert tartóztattak le Törökországban, 150 ezer embert - köztük tanárokat, bírókat, katonákat - pedig kirúgtak vagy felfüggesztettek. Emiatt is erős az a vélemény a nemzetközi közösségben, hogy valójában önpuccs-kísérlet történt: Erdogan elnök azóta gyakorlatilag teljhatalmat intézett magának és belső ellenzékével is leszámolt.
Jól jönne egy német barát
A török közeledési kísérlet hátterében gazdasági okok állhatnak: Törökország legnagyobb kereskedelmi partnere Németország, és amióta a viszony megromlott, a török gazdaság számára rendkívül fontos turisztikai ipar is komoly veszteségeket szenvedett el.