Donald Trump amerikai elnök (Kép forrása: MTI/EPA/Tannen Maury) |
Július 6-án érkezik Varsóba Donald Trump, ahol találkozik a Három tenger országai (Intermarium, avagy TSI) csoport vezetőivel. A TSI tagjai a Baltikumtól az Adriáig húzódnak (Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Ausztria, Magyarország, Horvátország, Szlovénia, Románia és Bulgária), és azért gyűlnek össze, hogy koordináljanak bizonyos stratégiai fontosságú regionális projekteket az energia, a szállítmányozás és a digitális kommunikáció területein. Az új együttműködésnek a kereteit a jobboldali lengyel elnök, Andrzej Duda jelölte ki, amikor bejelentette, újjáéleszti Józef Piłsudski marsall Intermarium (TSI) nevű egykori– az első világháború utáni– kezdeményezését.
Az észak-déli folyosó
Piłsudski a Németország és Szovjet-Oroszország közötti sávot szerette volna lengyel vezetéssel függetleníteni. A TSI létrehozásának egyik célja mindig is a német hegemónia megakadályozása volt Európában. A jelenlegi elválasztó folyosó egyben megakadályozza Eurázsia összefogását a kontinentális Nyugat-Európával.
Befolyásos amerikai stratégák, úgymint George Friedman és Robert D. Kaplan már évek óta azért érveltek, hogy Washington élessze újjá a TSI projektet, amely egyszerre tartja sakkban Berlint és Moszkvát. Ebben az új projektben Varsónak és Bukarestnek kiemelt szerep jut. Nem véletlenül történtek meg az elmúlt időszakban az amerikai rakétavédelmi bázisok telepítései ebben a két országban.
A lengyelek Washingtonba kapaszkodnak
Varsó nem nézi jó szemmel, hogy Berlin és Brüsszel német vezérlettel európai hadsereget kíván létrehozni, amely a lengyel félelmek szerint ellensúlya lenne a NATO-nak. A lengyelek ezért most kiterítik a vörös szőnyeget Trumpnak és könnyen elképzelhető, hogy a látogatás alatt nagyszabású amerikai vadászgép vásárlásról is döntenek.
Káncz Csaba |
Berlin érthetően ideges és a befolyásos Tagesspiegel egy minapi éles hangú szerkesztőségi állásfoglalásában ment neki az amerikai elnöknek. A „Trump Európával játszik” című írás azzal vádolja az elnököt, hogy eszközként használja Európa belső megosztottságát és feszültségeit. A lap szerint Washington most Varsóval az EU keretein kívül akar létrehozni külpolitikai szövetségeket és projekteket.
Amerikai LNG az orosz gázfüggőség ellen
Az észak-déli korridor egy fontos eleme az energiapolitika. A lengyel Świnoujście-be telepített LNG (cseppfolyósított földgáz) terminál nemrég ünnepelte az első amerikai szállítmány megérkeztét, és már várja is a következőket, többek között Katarból. Amikor 2019-re megépül horvát Krk-szigetén is a hasonló létesítmény, az a teljes sávnak nagyobb energia-szabadságot adhatna.
Nem véletlen, hogy június 29-én Trump az amerikai energia-üzlet „aranykoráról” beszélt. Az elnök az „energia-dominancia” politikáját jelentette be, amelynek keretében Kelet-Európába és Ázsiába szállítanak LNG-t. Washington szénszállításokat is felajánl Ukrajna számára, amelyet sújtanak az orosz szállítások leállásai.
Káncz Csaba jegyzete