- Az ukrán erők az elmúlt időszakban Harkivtól északkeletre Vovcsanszk városának környékén szereztek pozíciókat, míg az oroszok a korábban elfoglalt Avgyijiváktól nyugatra haladtak előre a megszállt Donyeck városától északra – jelentette az amerikai ISW katonai kutatóintézet.
Ha az Egyesült Államok visszavonná biztonsági támogatását Európától, amennyiben újra Donald Trump lenne az USA elnöke, az nukleáris fegyverkezéshez vezetne – mondta Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő. Franciaország és az Egyesült Királyság mellé Németország, Svédország, Lengyelország és talán Litvánia is felsorakozna atomfegyverrel rendelkező hatalomként. Ettől remélné biztonsága garantálását az USA védőernyője híján.
Zeihan szerint az atomfegyvergyártás technológiája 80 éve ismert, így lenne a lehetőségük erre a lépésre és vásárolhatnak is atombombát, nem beszélve a hagyományos robbanóanyagot nukleáris hulladékkal beborító piszkos bombáról. A geostratégiai szakértő nem ért egyet azokkal a katonai elemzőkkel, akik szerint hiba volt, hogy Ukrajna nyugati szövetségesei csak lépésről lépésre adtak egyre hatásosabb fegyvereket a megtámadott országnak és fokozatosan tették lehetővé, hogy azokat orosz területen lévő célpontok ellen is bevessék. Véleménye szerint a Biden-adminisztráció óvatossága indokolt, mert ebben a háborúban csak egyszer lehet hibázni, azaz átlépni az orosz vezetés tűrésküszöbét, ami az atomfegyver bevetését eredményezné.
- Az oroszok 58 százaléka támogatja, hogy béketárgyalások kezdődjenek a ukrán és az orosz fél között – derült ki a Levada Center, az utolsó független orosz közvélemény-kutató cég legutóbbi felméréséből. Ez az elmúlt több mint két évben a legmagasabb arány. Ugyanakkor a válaszadóknak csak 17 százaléka véli úgy, hogy Oroszországnak jelentős engedményeket kellene tennie Ukrajnának és nyugati szövetségeseinek a béke érdekében. Az oroszok 73-74 százaléka szerint nem kellene visszaadni a megszállt területeket, és 83 százalékuk ellenzi Ukrajna NATO-csatlakozását. Egyharmaduk elfogadható megoldásnak tartja atomfegyver bevetését.
- Az ukrán határ mellett lévő egyik orosz katonai bázison lövöldözés tört ki, amelyben többen meghaltak és megsebesültek – jelentette a Baza, a Telegram közösségi platform hírcsatornája, amely állítólag jó kapcsolatokat ápol az orosz biztonsági szolgálatokkal. A hír szerint egy Kalasnyikovval felfegyverkezett katonára vadásztak.
- Az orosz hatóságok elkezdték tudatosan lassítani a YouTube videómegosztó csatornán a betöltést és a lejátszást úgy, hogy ezért a Google-t teszik felelőssé – írta a független Meduza hírportál. Az információ egy az orosz távközlési iparban dolgozó, neve elhallgatását kérő forrástól származik.
- „Nem kívánatos” szervezetnek minősítette az orosz főügyészség a The Moscow Times sajtóorgánumot. Ez azt jelenti, hogy az orosz állampolgároknak tilos munkát vállalniuk a cégnél vagy kapcsolatba lépniük vele.
- Orosz parlamenti képviselők felszólították a Szberbankot, hogy távolítsa el egyik gyerekeknek szóló reklámjából az aranyos kis unikornist, miután a figura sörénye a szivárvány színeit követi. A paranoiás honatyák LMBTQ-propagandát látnak bele a szerencsétlen egyszarvú ló megjelenítésébe.
Források: Guardian, Moscow Times, Times Radio