Donald Trump Twitter-bejegyzésben hangsúlyozta: reméli, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tiszteletben tartja a szingapúri kézfogást. Az elnök először reagált a phenjani fejleményekre azóta, hogy szombaton Észak-Korea erőteljes szavakkal bírálta az Egyesült Államokat és az amerikai diplomáciát gengsztermódszerekkel illette.
I have confidence that Kim Jong Un will honor the contract we signed &, even more importantly, our handshake. We agreed to the denuclearization of North Korea. China, on the other hand, may be exerting negative pressure on a deal because of our posture on Chinese Trade-Hope Not!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. július 9.
Bízom benne, hogy Kim Dzsong Un tiszteletben tartja az aláírt szerződésünket, és ami még fontosabb, a kézfogásunkat - írta Trump, utalva a június 12-én, Szingapúrban megtartott csúcstalálkozójára az észak-koreai vezetővel.
Megegyeztünk Észak-Korea atomfegyver-mentesítésében - folytatta az elnök, aki egyúttal Kínát okolta Mike Pompeo külügyminiszter múlt heti phenjani tárgyalásainak sikertelenségéért. Úgy vélte, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi vita miatt Kína talán negatív értelmű nyomást gyakorol Phenjanra.
Kicsit túl általánosan fejezték ki magukat
Az amerikai kormányzat által sikeresnek mondott szingapúri csúcstalálkozón Donald Trump és Kim Dzsong Un megállapodást írt alá, de nem Észak-Korea, hanem általában a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítéséről. Ezt a megfogalmazást elemzők már akkor is túlságosan általánosnak, ezért lehetséges további vitákat gerjesztőnek ítélték.
Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója a múlt héten a részletek megtárgyalása végett Phenjanba utazott, s bár az első amerikai közlemények elégedettséget jeleztek, a tárgyalások végül is nem voltak sikeresek. Pompeónak - a tervek ellenére - nem sikerült találkoznia Kim Dzsong Unnal, és Észak-Korea a tárgyalásokról szombaton kiadott közleményében nagyon sajnálatosnak minősítette az Egyesült Államok magatartását és tárgyalási pozícióját.
Az észak-koreai külügyminisztérium álláspontja szerint az Egyesült Államok megsértette a szingapúri csúcstalálkozón született megállapodás szellemiségét, különösen azzal, hogy egyoldalú követeléseket fogalmazott meg.
Sajtójelentések nevük elhallgatását kérő amerikai diplomatákra hivatkozva arról írnak, hogy az észak-koreai állásfoglalás csupán az ország tárgyalási taktikájának része.