Tüntetés az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP), illetve az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény, az Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi megállapodás (CETA) ellen Varsóban 2016. október 15-én. (MTI/EPA/Jacek Turczyk). |
Ezt Cecilia Malmström, kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos az uniós tagországok gazdasági és kereskedelmi minisztereinek brüsszeli tanácskozásának szünetében mondta.
Most, hogy az új amerikai elnököt megválasztották, "nem lehet tudni pontosan, mi következik" - mondta. Szerinte bizonytalanná vált a megállapodás sorsa, mivel az új adminisztrációnak nem ez az első számú prioritás.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke ugyanis korábban több eltérő kijelentést tett gazdaságpolitikai kérdésekben.
Két évig biztos nem lesz semmi
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a német középvállalkozások szövetségének (UMU) berlini rendezvényén elmondott csütörtöki beszédében a kereskedelempolitikával kapcsolatban kifejtette, nem számít arra, hogy a következő két évben lehetőség nyílik az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezmény megkötésére.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, euróért és szociális párbeszédért felelős biztosa pénteken, a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadása során hangsúlyozta, az Európai Bizottság nyitott a tárgyalások folytatására és reméli, hogy sikeresen lezárják azt.
A TTIP megkötését célzó, évek óta húzódó tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést, aminek fő oka az, hogy az európai közvélemény egy része aggodalommal tekint a tervezett ügyletre, és attól tart, hogy az megnyithatja majd az utat a tőkeerős, globális szerepet játszó amerikai nagyvállalatok - környezet-, illetve fogyasztóvédelmi szempontokon átgázoló - érdekeinek európai érvényesítése előtt.
A szabadkereskedelmi egyezmények támogatói viszont többek között azzal érvelnek, hogy azok a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésének kiváló eszközei.