A napi felhasználás egy átlagos téli napon 60-70 millió köbméter között van. Az import földgáz két - úgynevezett - betáplálási ponton, az ukrán határon Beregdarócnál, az osztrák határon pedig Baumgarten felől érkezik Magyarországra. A keretszerződés alapján a napi mennyiséget naponta határozzák meg, amiről a szállító naponta ad visszaigazolást a magyar földgázszállítónak, a Mol Csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek (FGSZ).
A napi import mellett jelentős tárolói kapacitás is rendelkezésre áll Magyarországon. A tárolókat a német tulajdonú E.ON Földgáz Storage Zrt. birtokolja, a cégnek 3,8 milliárd köbméter kapacitása van. Ebből 200 millió köbméter a stratégiai készlet része, amivel az energiaügyi miniszter rendelkezik.
Van B-terv
A stratégiai-biztonsági készlet összesen 500 millió köbméter, amiből 300 millió más tárolóban van. Az E.ON öt tárolójában - Zsana (1,56 milliárd köbméter), Hajdúszoboszló (1,46 milliárd köbméter), Kardoskút (0,28 milliárd köbméter), Pusztaederics (0,34 milliárd köbméter) és Maros-1 (0,15 milliárd köbméter) - 11 gázipari társaság és a stratégiai készletet tulajdonló Magyar Szénhidrogén Készletezők Szövetsége (MSZKSZ) tárol földgázt.
A tárolók napi csúcs kihozatali kapacitása 10 napon át 51,5 millió köbméter, utána - technikai okok miatt - kicsit kisebb. A biztonsági készlet felhasználásáról és a kivett mennyiség áráról az energiaügyekért felelős miniszter dönt a Magyar Energia Hivatal kezdeményezésére. A földgáz biztonsági készletezéséről szóló, 2006. április 1-jétől hatályos törvény alapján legkésőbb 2010-ig legalább 1,2 milliárd köbméter, 45 napra elegendő földgáz biztonsági készletezésére kell stratégiai tárolót építeni. Az erre kiírt tendert a Mol nyerte meg, a tárolót a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) projekttársaságával közös vállalkozásban valósítja meg.
Az E.ON Földgáz Storage Zrt. mintegy 30 milliárd forint értékű beruházással 2009 augusztusáig 4,4 milliárd köbméterre növeli a jelenlegi 3,8 milliárd köbméter tárolókapacitását.
Gázellátási probléma esetén meghatározott sorrendben a fogyasztás korlátozása is lehetséges, de először azokat a felhasználókat kapcsolják ki a szolgáltatásból, amelyek vállalták a megszakítást más energiaforrás birtokában. A földgázfogyasztás korlátozásának sorrendjét minden év szeptember 30-ig a Magyar Energia Hivatal állapítja meg, öt kategóriába sorolva a felhasználókat. A sor végén a háztartások és bizonyos kommunális fogyasztók állnak.
Ha nagy a baj: kik nem kapnak először gázt?
A hivatal határozata alapján először az olyan ipari, kereskedelmi szolgáltató és mezőgazdasági nagyfogyasztók földgázfelhasználását korlátozzák, amelyek 2.500 köbméter/óra, vagy ennél nagyobb teljesítményt kötnek le, és amelyek esetében technológiai károkozás nélkül szüneteltethető a szolgáltatás, valamint nem érinti a háztartási és kommunális fogyasztókat. A második kategóriába az óránként 500-2.500 köbméter gázt fogyasztók tartoznak, míg a harmadikba azok, amelyek nincsenek benne az első kettőben, igaz, ez utóbbiaknak csak azt a fogyasztását lehet korlátozni, ami nem érinti a háztartási és kommunális szolgáltatásukat. A negyedik kategóriába a kommunális fogyasztók, míg az ötödikbe a háztartási és a külön jogszabályban meghatározott kommunális fogyasztók tartoznak.
NAPI ÖSSZEFOGLALÓ - MI TÖRTÉNT EDDIG?
Az oroszok nem viccelnek: alig jön gáz Európába
Az EU tisztes távolból figyeli a gázvitát
8 millió köbméterrel kevesebb gázt kaptunk
Gáz: már a csapból se ez folyik
Nincs gáz: Magyarország kiszolgáltatott
MTI