Kevesebb embert kell kirúgni, mint tavaly
Tavaly május óta a legmagasabb szintre emelkedett a svájci konjunktúramutató - a svájci gazdaság szereplői mostanra gond nélkül alkalmazkodtak a tavaly év eleji jelentős frankerősödés hatásaihoz.
Az ország vezető gazdaságkutató intézete, a zürichi Konjunkturforschungsstelle (Kof) hat hónapra előretekintő februári konjunktúramutatója 102,4 pontra erősödött a januári 100,4 pontról, egyebek között a cégeknek arra a véleményére, hogy tavaly után idén már kevesebb munkahelyet kell felszámolni az erős frank miatt.
Egy éve februárban a Kof-mutató 90,3 ponton állt:
![]() |
Forrás: Konjunkturforschungsstelle / Privátbankár.hu |
A nagyot bukó befektetőket ez nem vigasztalja
Az exportorientált svájci gazdaságnak alkalmazkodnia kellett a frank felértékelődéséhez, miután tavaly január közepén a svájci nemzeti bank váratlanul eltörölte a frank 1,20 euróban rögzített árfolyamküszöbét.
A jegybanki döntés hatására a frank jelentősen erősödött az euróhoz képest, ami világszerte befektetők ezreit hozta igen kellemetlen helyzetbe. Miután az SNB korábban többször megerősítette, hogy nem engedi a frankot az eurónkénti 1,20-as szintnél tovább erősödni, rengetegen nyitottak short pozíciót a frankra, mondván, a kockázat kicsi, hisz 1,20 a határ, a nyereség ellenben nagy lehet, mert a másik irányban elmozdulhat a frank szabadon.
Így aztán nagy pozíciók nyíltak - aztán amikor az SNB minden kárenyhítő lépés nélkül megszüntette az árfolyamküszöböt, azonnali 10-20 százalékos árelmozdulást okozott, ami sok befektetőnél nemhogy a teljes számla lenullázását, de negatív egyenlegeket eredményezett.