5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az orosz hagyományos déli geostratégiai csapásvonal nem áll meg a Krím-nél, hanem egészen a Mediterráneumig tart. A kérdés még nyitott, hogy a Kreml a törökök lépését a szorosok lezárásáról csupán jogi-technikai kérdésnek tekinti, vagy éppen ellenséges élűnek egy NATO-tagállam részéről. Káncz Csaba jegyzete

A török külügyminisztérium vasárnap jelezte, hogy megakadályozza az orosz hadihajók áthaladását a Boszporusz- és a Dardanellák-szorosokon, így lezárva az utat a Fekete-tenger és Ukrajna partjai felé. Ezek szerint Törökország korábban semleges helyzete megváltozott, korábban ugyanis a tisztviselők azt hangsúlyozták, hogy Oroszországgal és Ukrajnával is szövetségesek.

„Arra a következtetésre jutottunk, hogy az ukrajnai helyzet háborúvá fajult. A montreux-i rendelkezéseket átláthatóan alkalmazzuk” – mondta Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter. Törökország az 1936-os Montreux-i Egyezmény értelmében mindkét szorost ellenőrzi, és fel van jogosítva az orosz és ukrán hadihajók áthaladásának megakadályozására, kivétel a Fekete-tengeri flotta hadihajói, mert azok bármikor visszatérhetnek a bázisukra.  

Erdogan most a NATO-t érzi közelebb magához, de szeretne kimaradni a háborúból (fotó: MTI)
Erdogan most a NATO-t érzi közelebb magához, de szeretne kimaradni a háborúból (fotó: MTI)

Az egyezmény értelmében a szorosok elzárhatók, ha a konfliktus megfelel a háború definíciójának. Törökország lépése a Guardian szerint azt jelzi, hogy jelenlegi külpolitikája Európát és a NATO-kötelezettségeit helyezi előtérbe az Oroszországhoz fűződő hosszú távú kapcsolataival szemben. Ettől függetlenül Törökország mindent megtesz, nehogy belesodródjon a konfliktusba.

A háború kitörését megelőző pár hétben az orosz haditengerészet számos hadihajót vezényelt a Balti- és az Északi Flotta állományából a Fekete-tengerre. Ezek között több partraszálló hajó is volt, valamint a „Don-menti-Rosztov” nevű tengeralattjáró.

Az utóbbi évek militarizációja

A Krím-félsziget 2014-es bekebelezése után Moszkva egyfajta lopakodó militarizációt indított a Fekete-tengeren, sokat fektetve a Krímbe az úgynevezett hozzáférést akadályozó (Anti-Access/Area Denial – A2/AD) rendszerekbe. Felújította a helyi légelhárító és főként a drón-elhárító képességeit.  Azon év végén a Fekete-tengeri Flotta megkapta az első nagy hatótávolságú (több, mint 5000 kilométer) elektronikus zavaró rendszerét. A Murmanszk-BN rendszert a NATO és az USA magas-frekvenciájú katonai műhold kommunikációjának zavarására fejlesztették ki.

Nem véletlen, hogy az orosz katonai sajtó jelentése szerint az új Sz-500 Prométeusz lég- és műholdelhárító rakétarendszer első hadrendbe állítása a Krímben történt tavaly. Az új rendszer már 2000 kilométer távolságból képes a célok észlelésére és a 40N6M típusú rakétája 400 kilométeres hatótávolságú.

A Krím-félsziget orosz védelmét jelenleg a Fekete-tengeri Flotta mellett számos repülőgép század – állományában a Szu-25-től a legmodernebb Szu-35Sz-ig – többrétegű légvédelem – élén az Sz-400 rendszerrel –, valamint Bal, Basztyion, illetve Utyosz partvédelmi rakétarendszerek biztosítják.

Az orosz stratégiai gondolkodás

Mindezt észben kell tartani a jelenlegi ukrán háború során, mivel az orosz hagyományos stratégia déli csapásvonala nem áll meg a Krím-nél, hanem egészen a Mediterráneumig tart. Ez utóbbi integráns része a történelmi orosz geostratégiai gondolkodásnak.

Az Orosz Birodalom már az 1770-es évektől állandó haditengerészeti jelenlét megteremtésére törekedett a mai Szíria és Libanon partjainál, és ezért több csatát is vívott az oszmán haditengerészettel.

Az orosz külpolitikát már legalább két évszázada zavarja a hozzáférés a Boszporusz és a Dardanellák szorosaihoz. Már Szergej Szazonov, az utolsó cári külügyminiszter és brit kollégája, Lord Curzon azon huzakodtak az első világháború kitörése előtt, hogy miképpen lehetne biztosítani Moszkva számára a két szoroshoz való biztos hozzáférést. 

Nem véletlen tehát, hogy az ukrán invázió megkezdése előtt Moszkva látványosan megerősítette haditengerészeti jelenlétét a Kelet-Mediterráneumban. A kérdés fennáll, hogy a Kreml a törökök mostani lépését a szorosok lezárásáról csupán jogi-technikai kérdésnek tekinti, vagy éppen ellenséges élűnek egy NATO-tagállam részéről, amely egyébként is rendkívül hatékony „TB2 Bayraktar” harci drónokat szállít Kijevnek, sőt már az ukrajnai gyártásáról is megegyezés született.

Európa érzékeny peremvidéke 

Márpedig a Kelet-Mediterráneum integráns része Európa geostratégiai övezetének. Bejrút és az EU tagállam Ciprus között csupán 200 kilométer a távolság. A szigeten ráadásul a NATO-tag Egyesült Királyság is két szuverén katonai bázist tart fenn. 

A nyugat-ukrajnai Lviv (Lemberg) mindössze 70 kilométerre van a NATO-tag Lengyelország határától. A Kelet-Mediterráneumot is bizony hasonló kockázati besorolás alá kell helyezni az európai döntéshozóknak. 

Azok csak első lépéseknek tekinthetők, hogy mára francia hadihajók járőröznek a földgázban gazdag Ciprus-környéki vizeken, ahol a görög-ciprusi kormányzat kitermelési jogokat adott a francia energiaipari óriásnak, a Total-nak. Franciaország tavaly csatlakozott ahhoz a török-ellenes Ciprus-Görögország-Izrael tengelyhez (Eastern Mediterranean Alliance), amely több, mint nyolc éve folyamatosan egyezteti álláspontját az egyre forróbb térségben. Ankarát célozva Athén és Tel-Aviv nemrég épített föl egy közös radar-központot Kréta szigetén.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt posztolta Vogel Evelin Magyar feljelentésére
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:54
A Tisza Párt elnöke kedden közölte, hogy feljelenti volt barátnőjét, Vogel Evelint, aki egy rövid poszttal reagált a bejelentésre.
Makro / Külgazdaság Románia döntött: F-35-ös harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:15
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Luxusparfümériát nyithat Schadl György felesége a belvárosban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 12:15
A kurrupciós ügy vádlottja bízik az üzleti sikerben.
Makro / Külgazdaság Drága a benzin, mégis egész nap dugó van
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 10:31
Csütörtöktől nem várható változás a benzinkutak nagykereskedelmi árában, sem a benzin, sem a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Marad a kerékpársáv a Nagykörúton? Ezt is kérdezzük Vitézy Dávidtól a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 08:52
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG