A Skót Nemzeti Párt vezetője, Nicola Sturgeon így hivatalában maradhat, mint Skócia fél-autonóm kormányfője. A Munkáspárt (Labour Party) gyengén szerepelt, a harmadik helyet szerezte meg a skót parlamentben, a második helyen a Konzervatív Párt végzett. A Munkáspárt az egyidejűleg Walesben tartott helyi választásokon és az Angliában tartott önkormányzati választásokon is gyengén szerepelt, ami most kivételesen nem jön jól David Cameron miniszterelnöknek, mivel szüksége van a munkáspárti támogatásra a júniusi EU-tagságról szóló népszavazáson.
Egyik kilépés hozza a másikat
Skóciában a 2014-ben tartott népszavazáson kis többséggel a Nagy-Britanniában maradás mellett döntöttek a szavazók, de most, hogy az egész Egyesült Királyság szavaz az EU-tagságról, újra felmerülhet a kérdés, sőt újabb népszavazásra kerülhet sor. Felmérések szerint a skótok nagyon fontosnak tartják, hogy a világ legnagyobb kereskedelmi övezetében, azaz az Európai Unióban maradjanak. Ha a britek a kilépést választják, jöhet az újabb skót népszavazás, és akkor jó eséllyel „átlépnének” Nagy-Britanniából az EU-ba, immár független országként.
Ettől a forgatókönyvtől most már elég sokan félnek, nem csak politikusok, hanem a gazdaság képviselői is. A Bloomberg a BAE Systems igazgatóját idézte, aki szerint, ha a brit döntés az EU elhagyása lesz, akkor ez dominó effektust indíthat el, amely szétszakíthatja az Egyesült Királyságot. Az első skóciai népszavazáson 45 százalék volt a függetlenségpárti szavazatok aránya, ez Brexit esetén biztos, hogy jócskán megnövekedne, és jó eséllyel bőven átlépné az 50 százalékot.
Gazdasági helyzet
Skócia gazdasága gyengébb, mint egész Nagy-Britanniáé, és az olajár visszaesés is hűtötte az elszakadás pártiak kedélyét (a brit olajvagyon jó része Skóciában van, és az 5 milliós ország nem kis részben erre támaszkodna függetlenség esetén). Brexit estén azonban a skót nacionalisták könnyen felfűtik a hangulatot, már csak azért is, mert ha Skócia akár Nagy-Britannia örököseként, akár új tagként kerülne az EU-ba, nem jelentene nagy gondot egy ilyen kis országot némi EU támogatással megsegíteni.
Ha nincs Brexit, a skótok is maradnak
Nicola Sturgeon is jelezte, hogy megszervezi a második népszavazást, ha nagyon megváltoznak a körülmények, konkrétan, ha Skóciát akarata ellenére kirángatják az EU-ból. Ha viszont nem következik be a brit kilépés, akkor választási ígéreteinek teljesítésére fog koncentrálni, például az oktatás területén. A népszavazást ebben az esetben ejti, hozzátéve, hogy kérdés visszakerül oda, ahová való, vagyis a skót emberek kezébe. Ezzel azt érzékelteti, hogy ő lezártnak tekinti az ügyet, de ha később a skótok bármilyen okból mégis fel akarják vetni a kérdést, az már az ő dolguk.