5p

Az exit pollok szerint hiába nyerte meg a lengyelországi parlamenti választásokat a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS), nem lesz kormányzóképes többsége, hanem az ellenzék alakíthat majd kormányt. A már megszámolt szavazatok alapján szintén erre lehet következtetni, mégha a PiS valószínűleg így is megpróbálkozik majd a kormányalakítással. Ha ez nem sikerül neki, akkor az Orbán-kormány legfontosabb és gyakorlatilag egyetlen uniós szövetségesét veszíti el.

Marad-e a hatalmon a Lengyelországot 2015 óta kormányzó, EU-szkeptikus Jog és Igazságosság (PiS), vagy egy EU-barát pártszövetség veszi át az EU hatodik legnagyobb gazdaságú államának irányítását?

A kérdésre még most, a parlamenti választás másnapján sem lehet biztos választ adni, mivel a szavazatok összeszámlálása még jelenleg is tart. De nézzük meg, mi az, amit jelen pillanatban tudunk.

PiS: egyedül nem megy

A lengyel Nemzeti Választási Bizottság hétfőn kora délután, a voksok mintegy 60 százalékának feldolgozása után azt közölte, hogy az első helyen a PiS áll 37,7 százalékkal.

Őt követi a Polgári Koalíció (28,4 százalék), a Harmadik Út (a Lengyelország 2050 és a Lengyel Parasztpárt szövetsége, 14,4 százalék), és az Új Baloldal (8,3 százalék) – tehát az a három ellenzéki erő, amely potenciálisan koalícióra léphet egymással.

Bekerült még a parlamentbe a Konföderáció a Szabadságért és Függetlenségért nevű radikális jobboldali párt is (7,3 százalék), amely elvileg részben vagy egészben támogathatja a PiS-t. Más potenciális szövetségese nincs a kormánypártnak.

A választáson a részvételi arány 72,5 százalék volt, amely a legmagasabb a Vasfüggöny leomlása óta.

A vasárnap közölt exit pollok szerint még ennél is rosszabbul áll a kormányzópárt szénája: a PiS 36,8, a Polgári Koalíció 31,6, a Harmadik Út 13, az Új Baloldal 8,6, a Konföderáció pedig 6,2 százalékot szerzett.

Tegnap este Donald Tusk, a Polgári Koalíció vezetője, aki 2007 és 2014 között Lengyelország miniszterelnöke, később pedig az Európai Tanács, majd az Európai Néppárt elnöke volt, már kész tényként kezelte a PiS bukását.

„Vége a gonosz időknek, vége a PiS uralmának. Megcsináltuk. Megnyertük a demokráciát, a szabadságot, a szabad, szeretett Lengyelországot (…) fényes napként, Lengyelország újjászületésének napjaként fogunk erre emlékezni a történelemben” – mondta Varsóban szimpatizánsai előtt arra utalva, hogy a kormányzópárt szerinte semmiképp nem lesz képes megtartani a hatalmát.

Donald Tusk, a Polgári Platform vezetője már győzelmet ünnepelt tegnap éjjel. Fotó: EPA/Piotr Nowak
Donald Tusk, a Polgári Platform vezetője már győzelmet ünnepelt tegnap éjjel. Fotó: EPA/Piotr Nowak

Lengyelországban az államfő – aki jelenleg Andrzej Duda – hagyományosan a választást megnyerő párt jelöltjét kéri fel kormányalakításra. Amennyiben ő nem tud kormányzóképes többséget összehozni a parlamentben, akkor az ellenzék kapja meg a kormányalakítás lehetőségét.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, a PiS vezére tegnap este mindenesetre azt mondta, hogy ha őt bízza meg kormányalakítással az államfő, akkor megpróbálkozik majd ezzel.  

Rémálom az Orbán-kormánynak

Donald Tusk visszatérése mindenesetre rémálomszerű forgatókönyv lenne a magyar kormány és Orbán Viktor kormányfő számára. Viszonyuk erősen megromlott az elmúlt 5-6 évben: a néppárti politikus anno például pártolta a Fidesz kizárását az Európai Néppártból (ez végül meg is történt, bár a magyar kormánypárt értelmezése szerint valójában ők léptek ki), az Orbán Viktor által képviselt „illiberális demokráciát” „degenerált demokráciának” nevezte, a tavalyi magyar parlamenti választások előtt pedig arra hívta fel a magyar választópolgárokat egy budapesti ellenzéki kampányrendezvényen, hogy váltsák le “Európa leginkább Putyin párti kormányát”.

Ami a Tusk által vezetett koalíciót illeti, azt a liberális-konzervatív Polgári Platform mellett a Zöldek, valamint a Modern nevű balközép párt alkotják. Azt ígérik, hogy javítják az EU-val fennálló, hosszú évek óta konfliktusokkal terhelt kapcsolatokat. Ennek érdekében hatalomra kerülve törölnék például a Brüsszel által vitatott igazságügyi reformot, hogy hozzájussanak az uniós Helyreállítási Alap Lengyelországnak járó, de továbbra is befagyasztott pénzeihez.

Ígéreteik között szerepel az is, hogy garantálják a sajtószabadságot, és liberalizálják az abortusztörvényt, amely 2021-ben szinte teljesen betiltotta a terhességmegszakítást.

Elemzők szerint az ellenzék győzelme korszakhatárt jelentene: nyolc évnyi konzervatív, EU-szkeptikus, autokrata stílusú kormányzás után egy EU-barát, centrista-baloldali kormány venné át Lengyelország irányítását. Az Orbán-kormány pedig elveszítené legfontosabb és gyakorlatilag egyetlen szövetségesét uniós szinten.

Hogy valóban így lesz-e, az legkorábban kedden derül ki – az ígéretek szerint ekkorra fejeződik ugyanis be teljesen a szavazatok összeszámlálása.

További részleteket a mostani választás hátteréről itt olvashat:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin szó szerint nagyon kellemetlen meglepetést kap karácsonyra
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 07:16
Nem sokat tehet az orosz jegybank a megugrott infláció ellen, miután annak hátterében nem kis részben az állami költekezés áll, ám várakozások szerint megteszi, ami tőle telik.
Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG