6p

Marad az EU-szkeptikus, autokrata kormány vagy egy EU-barát, centrista vezetése lesz Lengyelországnak? Ez az egyik fő tétje a vasárnap kezdődő lengyel parlamenti választásnak, amely korántsem lefutott, végkimenetelét pedig a kis pártok szereplése döntheti el. Az Orbán-kormány a status quóban érdekelt, hiszen az elmúlt nyolc évben a lengyel kabinet volt az egyetlen valódi szövetségese uniós szinten.

2019 után ismét parlamenti választásokat tartanak Lengyelországban. A több mint 29 millió voksolásra jogosult állampolgár vasárnap reggel héttől este 9-ig adhatja le a voksát, hogy újabb négy évre megválassza a 460 tagú alsóházat, valamint a 100 tagú felsőházat.

A parlamenti választásokkal párhuzamosan egy népszavazásra is sor kerül. Ezen több kérdésről mondhatnak véleményt a lengyelek, a migránsok befogadásától kezdve a nyugdíjkorhatár emelésén át a nemzeti vagyontárgyak egy részének eladásáig.

Mely pártok a választás főszereplői, mi a tét és mik az esélyek? Ezt nézzük meg a Reuters elemzésének segítségével. 

A főszereplők

Jog és Igazságosság (PiS)

A nacionalista-konzervatív PiS 2015 óta van hatalmon Lengyelországban, miután a 2015-ös és a 2019-es választást is megnyerte.

A pártot azzal vádolják, hogy ez idő alatt aláásta a jogállamiságot és erősen konzervatív értékei alapján formálta át az országot. Ugyanakkor jóléti programjainak, a minimálbér-emeléseknek és a több millió polgárt érintő életszínvonal-emelkedésnek is köszönhetően széles támogatottságnak örvend.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök pártja, a Jog és Igazságosság kampányrendezvényén a dél-lengyelországi Rybnikben 2023. október 12-én. Fotó: EPA/RADEK PIETRUSZKA
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök pártja, a Jog és Igazságosság kampányrendezvényén a dél-lengyelországi Rybnikben 2023. október 12-én. Fotó: EPA/RADEK PIETRUSZKA

A PiS kampányában a szociális kiadások további növelésére tett ígéretet, valamint arra, hogy 300 ezer főre növeli az állandó hadsereg létszámát. Amellett is elkötelezte magát, hogy továbbra is támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban, ugyanakkor nem a saját érdekei kárára teszi ezt – a lengyel kormány az ukrán gabona uniós behozatala miatt kialakult konfliktus nyomán már bejelentette, hogy nem szállít többé fegyvert Kijevnek.

A PiS a jelenleginél nagyobb önállóságot szeretne az EU-ban, ellenzi az uniós migrációs paktumot, és megálljt parancsolna az illegális migrációnak főleg a Közel-Kelet és Afrika irányából – ebből a szempontból tehát ugyanazt akarja, mint a magyar kormány.

A Polgári Koalíció

A fő ellenzéki erő a Polgári Koalíció, amelyet a liberális-konzervatív, Donald Tusk vezette Polgári Platform, a Zöldek, valamint a Modern nevű balközép párt alkotnak.

Azt ígérik, hogy javítják az EU-val fennálló, hosszú évek óta konfliktusokkal terhelt kapcsolatokat. Ennek érdekében hatalomra kerülve törölnék például a Brüsszel által vitatott igazságügyi reformot, hogy hozzájussanak az uniós Helyreállítási Alap Lengyelországnak járó, de továbbra is befagyasztott pénzeihez.

Ígéreteik között szerepel az is, hogy garantálják a sajtószabadságot, és liberalizálják az abortusztörvényt, amely 2021-ben szinte teljesen betiltotta a terhességmegszakítást.

A Harmadik Út

A Lengyelország 2050 és a Lengyel Parasztpárt szövetsége alternatívaként kínálja fel magát a PiS és a Polgári Koalíció versenyében. A jobbközép szövetség egyszerűsítené az adórendszert, segítené a kkv-kat és növelné az oktatásra szánt kiadásokat.

Ahhoz, hogy bekerüljön a parlamentbe, a voksok minimum 8 százalékát kell megszereznie. (Koalíciók esetében 8, pártok esetében 5 százalék a bejutási küszöb.) 

Új Baloldal

A közvéleménykutatások szerint a választók mintegy 10 százaléka által támogatott párt potenciális koalíciós partnere lehet a Polgári Koalíciónak és a Harmadik Útnak.

Az Új Baloldal munkaügyi reformokat ígér, a jelenleginél több hatalmat adna a szakszervezeteknek, fokozatosan bevezetné a 35 órás munkahetet és az évi 35 nap szabadságot. Kiáll a nők és az LMBTQ-közösség jogaiért (engedélyezné például az azonos neműek házasságát), és szintén liberalizálná az abortusztörvényt.

A Konföderáció

A radikális jobboldali párt rendszeresen kritizálja a kormányt a szerinte túlságosan Ukrajna-párti politikája miatt. Azt ígéri, hogy hatalomra kerülve csökkentenék például az ukrán menekülteknek járó szociális támogatásokat, és a lengyel hadsereg megerősítését részesítené előnyben az ukrán fegyverszállításokkal szemben (a lengyel kormány ezt egyébként, mint jeleztük, már meglépte idén szeptemberben).

Emellett 15 féle adót eltörölnének, folytatnák a szénbányászatot és küzdenének az illegális migráció ellen.

Mi a tét?

A választás tétje leegyszerűsítve az, hogy marad-e az elmúlt nyolc év EU-szkeptikus, nacionalista-konzervatív kormányzása, folytatódik-e – mint kritikusok megjegyzik – a jogállamiság lebontása, vagy egy EU-barát, balközép-liberális fordulat következik be.

A magyar kormány nyilván a PiS hatalmon maradásának örülne, hiszen számos szempontból hasonlít rá, és így megmaradna legfőbb (és gyakorlatilag egyetlen) szövetségese a Brüsszellel folytatott hadakozásban.

Bár az ukrajnai háborúval kapcsolatos eltérő álláspont aligha tett jót a magyar-lengyel szövetségnek, a jelek szerint mégsem bontotta meg azt: Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő október elején például közösen vétózta meg az informális EU-csúcs nyilatkozatát migráció ügyében (mindketten hevesen ellenzik az illegális bevándorlók befogadását), és ugyanezt tették június elején is. Morawiecki már tavaly szeptemberben a kapcsolatok újbóli javításáról és az együttműködésről beszélt egy interjúban.

Mik az esélyek?

A Politico összesítése szerint a PiS 37, a Polgári Koalíció 30 százalékon áll, azaz előreláthatóan egyik sem lesz képes egyedül kormányt alakítani. A három kis párt egyaránt 10 százalék körüli támogatottságra számíthat.

Az ellenzéki pártok esetleges kormányalakítása szempontjából kulcsfontosságú lehet, hogy a Harmadik Út bekerül-e a parlamentbe. Könnyen megtörténhet azonban, hogy végül a radikális jobboldali Konföderáció kerül királycsináló szerepbe.

A Guardian szerint az valószínűtlen, hogy egy az egyben koalícióra lép majd a PiS-szel, de kívülről támogathatná kisebbségi kormányát. De az is elképzelhető, hogy a PiS megpróbálja majd megnyerni magának a különböző csoportosulások alkotta Konföderáció egy részét. (A kormánypártnak nincs más potenciális szövetségese a bejutásra esélyes pártok között.) Sőt, még az is benne van a pakliban, hogy a Konföderáció az ellenzéki pártok alkotta kormányt támogatná kívülről, különféle engedményekért cserébe.

Lengyelországban az államfő – aki jelenleg Andrzej Duda – hagyományosan a választást megnyerő párt jelöltjét kéri fel kormányalakításra, ez a párt pedig nagy valószínűséggel a PiS lesz. Elemzők szerint ugyanakkor megjósolhatatlan, hogy képes lesz-e majd kormányzóképes többséget összehozni a parlamentben, vagy kénytelen lesz átengedni a kormányalakítás lehetőségét az ellenzéknek.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG