Szokatlanul széles sávban szóródnak a novemberi magyarországi inflációra adott londoni elemzői előrejelzések, attól függően, hogy az egyes házak megítélése szerint milyen mértékben szűrődött át már a múlt hónapban az újabb közműdíj-csökkentés a kiskereskedelmi árakba.
A szerdai adatismertetés előtt a legtöbb citybeli befektetési és elemzőház stagnáló, illetve a 0,9 százalékos októberi tizenkét havi ütemtől néhány tizeddel lefelé vagy felfelé eltérő éves inflációt jósolt a múlt hónapra.
A BNP Paribas befektetési bankcsoport elemzői ugyanakkor azt valószínűsítették, hogy már novemberben nulla százalékra zuhant a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció Magyarországon a közműdíj-csökkentés hatására.
Most érződik majd a rezsicsökkentés
A 4cast nevű gazdasági-pénzügyi elemzőház szakértői azonban az októberivel egyező, 0,9 százalékos éves inflációt jósoltak novemberre is. Megjegyezték: azok, akik "nagyon alacsony" inflációs számokat várnak a múlt hónapról, abból indulnak ki, hogy a november 1-jétől érvényesített újabb közműdíj-csökkentés teljes mértékben átszűrődött már a novemberi fogyasztói árakba, a 4cast szerint viszont nem ez a helyzet.
A cég elemzői közölték: számításaik szerint a közműdíjak újabb csökkentésének 80 százaléka csak a decemberi inflációs adatokban fog megjelenni, egyszerűen azért, mert a novemberi közműszámlákat a háztartások decemberben fizetik, és statisztikai szempontból ez a tény mérvadó.
Nullával indulhat a január
Más arányokban eloszló, de szintén késleltetett inflációs hatást várnak a közműdíj-csökkentéstől a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott elemzői. Előrejelzésükben közölték, hogy becslésük szerint a díjcsökkentés jórészt egyenlő hatást gyakorol a novemberi és a decemberi adatokra, majd januárban fog igazán erőteljesen érződni.
A ház londoni szakelemzői ennek alapján novemberre 0,7 százalékos, decemberre 0,4 százalékos tizenkét havi inflációt várnak Magyarországon, és prognózisuk szerint januárban süllyed nulla százalékra az éves inflációs ütem.
A Barclays közgazdászai hangsúlyozták ugyanakkor, hogy amint az egyedi tételek kikerülnek a bázisból, a magyarországi infláció várhatóan visszagyorsul. A ház elemzői jelenleg azzal számolnak, hogy a tizenkét havi magyar inflációs ütem 2,2 százalékon "normalizálódik" 2014 végére és 2015-ben is hozzávetőleg e szint környékén marad.
Mindez azonban függ a globális nyersanyagárak pályájától, valamint a jövő évi és a 2015-ös magyarországi mezőgazdasági terméshozamoktól is - fejtegették a Barclays londoni elemzői.
Egy év múlva 3 százalék?
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői kissé gyorsuló, 1 százalékos éves összevetésű inflációt várnak novemberre, főleg az üzemanyag-komponensben belépő negatív bázishatás miatt. A ház azonban decemberre már meredeken lassuló, 0,3 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsít a közműdíj-csökkentés hatásainak várható megjelenése miatt.
A cég távlati előrejelzése szerint ugyanakkor ennek a mélypontnak a bázishatásai jövő decemberben 3 százalékra emelik vissza az éves összehasonlításban számolt inflációs ütemet.
A JP Morgan londoni elemzői mindazonáltal hangsúlyozták, hogy a magyarországi inflációs ütem jelenleg hozzávetőleg 1 százalékponttal jár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi inflációs előrejelzésében szereplő ütem alatt. A ház szakértői közölték, hogy a jövő évi átlagos inflációra adott saját prognózisukat 1,7 százalékra csökkentették, és azt várják, hogy az MNB is 2 százalék alá csökkenti előrejelzését a jelenlegi 2,4 százalékról.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői is 1 százalékos éves inflációt jósoltak novemberre, szintén a belépő éves bázishatásokkal indokolva az előrejelzést. A ház szakértői szerint emellett a forint gyengülése mérsékelhette az alacsonyabb nyersolajárak dezinflációs hatását is. A cég 2014 elejére azonban 0,5 százalék alatti éves inflációt vár Magyarországon.