MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás) |
Nagyot esett a feldolgozóipari üzleti hangulat Magyarországon: a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke 49,1 pont lett. Ez azért rossz hír, mert a BMI 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
Az év vége gyenge szokott lenni, de nem ennyire
A válaszadók novemberhez képest összességében kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be, melyekben meghatározó szerepe van az ünnepek miatti rövidebb hónapnak és sok válaszadónál az év végi tervezett leállásoknak - írja a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.
A szokásos év végi lassulásnál azonban némileg rosszabb a kép: az idei decemberi érték alacsonyabb a hosszú távú decemberi átlagnál (52,6) és az elmúlt három év átlagánál (51,5) is.
A feldolgozóiparban huszonnyolc hónapig tartott a bővülés, aminek most decemberben vége szakadt.
Így jött össze a csökkenés
- A termelési mennyiség indexe csökkent novemberi értékéhez képest, és három havi bővülés után a termelt mennyiség csökkenését jelzi. Az elmúlt 20 évben egyszer volt alacsonyabb az index értéke decemberben.
- Az új rendelések indexe visszaesett, és a mostani így a negyedik legalacsonyabb decemberi érték 1995 óta.
- A decemberi szállítási átfutási idő hosszabb lett novemberhez képest.
- A vásárolt készletek szűkültek.
- A foglalkoztatottsági index viszont ismét növekedésre utal. Értéke magasabb lett novemberhez képest, és a negyedik legmagasabb decemberi 1995 óta.
Az import is visszaesik
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent novemberhez képest, és három havi bővülés után először jelzi az import mennyiségének csökkenését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében eltérő folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50 pont fölött maradt.