Az államháztartás 2023-as éve jobb mint 2022, de nem olyan jó mint amit 2024-től várunk – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a csütörtöki sajtótájékoztatóján. Szerinte a tavalyi az infláció megtörésének éve volt, az idei már a növekedésé lesz, amelyben a pénzügyminiszter folyamatosan kész a cselekvésre. Az uniós források most már folyamatosan érkeznek, ez 470 milliárd forintot jelent jelen pillanatban. A tartalékok erősek a magyar gazdaságban, jelenleg saját erőből is 1200 milliárd forintra rúgnak, így semmilyen stabilitási kockázat nincs – mondta Varga.
Ezzel együtt is továbbra is kell fegyelmezett költségvetés, amit az sem befolyásol, hogy az állam 2,5 milliárd dollár értékben dobott piacra devizakötvényt a héten. Itt 12 év futamidejű dollárkötvényekről van szó, 13-szoros túljegyzéssel. A futamidő meghosszabbítása fontos volt, és több lábon állhat ezzel az államadósság finanszírozása Varga szerint.
Erős a bizalom a magyar gazdaság iránt, amit a hitelminősítők is megerősítettek. Varga ezzel magyarázta, hogy 80 bázispontos felárral tudtak kibocsátani kötvényeket és nem 280 bázisponttal, ez is indokolta, hogy a tervezettnél nagyobb mennyiséget értékesített az állam.
Tavaly 60 ezer fővel nőtt a lakossági finanszírozási kör, és továbbra sem akar az állam 30 százalék feletti devizahányadot, annak ellenére sem, hogy most épp dollárt vont be.
Lapunk rákérdezett arra, hogy milyen következményekkel járna, ha az idei évre kihegyezett 2,9 százalékos GDP-hiányt nem tudná tartani a kormány, miután a legújabb kimutatás szerint 5,9 százalékra rúgott a 2023-as.
Vannak pesszimsta és optimista emberek, én optimista ember vagyok
- mondta Varga, kiemelve, hogy a magyar kormány kész cselekedni. Egyben azt is kiemelte, hogy január 4-én ez a kérdés korai.