Daron Acemoglu, az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) ismert közgazdásza a Project Syndicate oldalán közölt egy írást arról, hogy miként kell eljárnia az EU-nak, a cikkből az index.hu indézett részleteket.
Az elemző azzal érvel, hogy Magyarország és Lengyelország az utóbbi évtizedben lebontotta a jogállamot és a demokratikus intézményeket. Szerinte az Orbán Viktor által emlegetett „illiberális demokrácia” tévképzet, Magyarországot már demokráciának sem lehet nevezni.
"A bíróságokat egyre inkább a Fidesz irányítja; a sajtóban egyre kevesebb a szabadság; a civil szervezetek állandó fenyegetés alatt kénytelenek működni; az egyetemeket pedig még attól a kevés autonómiától megfosztották, amivel még rendelkeztek." - sorolta fel, hogy mivel lehet alátámasztani a kizárásra vonatkozó javaslatot, amit egyébként legutóbb a holland kormányfő is előhozott.
Szerinte a keleti expanzió vált az EU achilles-inává. Magyarország és Lengyelország az unió működésképtelenségének, intézményi gyengeségének a szimbólumává vált.
Elismerte, hogy a kizárás radikális lépés lenne és nem szabad elhamarkodni, de "Orbán Viktor pártja, a Fidesz több mint egy évtizedet töltött a hatalmon. Úgy fest, hogy a demokrácia halálos sebet kapott, és bizonytalan, hogy a szavazók bármikor is elmozdíthatnák a hatalomból a mostani kormányt."
A közgazdász végül azt írta: az Európai Unió többé nem tehet úgy, mintha Magyarország demokrácia lenne, mivel azzal saját magát is hitelteleníti. Szerinte az EU-nak úgy kell átalakítani a törvényeit, hogy a magyar és a lengyel vétó ellenére is érvényesíteni lehessen a lisszaboni szerződés 7. cikkelyében megfogalmazott szankciókat, addig is, amíg kitalálják, hogy miként lehet megszüntetni Magyarország tagságát.