Cikkek
Cikkek
A szlovákok rászálltak a tokaji borra
Privátbankár.hu | 2008. december 10. 06:54
Hiányosságokat észlelt a magyar tokaji boroknál a szlovák élelmiszeripari ellenőrzés. A borok megjelölését, minőségét, egészségre való hatását és a földrajzi származás feltüntetését vizsgálták
Cikkek
Újabb boldog szerda az autósoknak: zuhantak az árak a kutaknál
Privátbankár.hu | 2008. december 10. 06:44
Csökkentette bruttó 9 forinttal a 95-ös benzin és 12 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt. A csökkentéssel a benzin átlagára 233 forint körülire, a gázolajé 255 forintra esett. A Mol legutóbb egy hete csökkentette bruttó 5 forinttal a 95-ös benzin és 8 forinttal a gázolaj árát. A kutaknál 10-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak az autósok.
A benzin és a gázolaj ára az idén június 18-án érte el történelmi csúcsát a magyar piacon: akkor a gázolaj ára 335 forint, a benziné pedig 317 forint volt literenként. Az elmúlt héten tovább csökkent a kőolaj és a késztermékek tőzsdei jegyzésára, miközben, arányait tekintve a forint kisebb mértékben gyengült a dollárhoz képest. Az elmúlt hetekben a tőzsdei benzin- és gázolajárak szinte folyamatosan csökkentek, míg júniusban a párlatok ára tonnánként még 1.400-1.200 dollár volt, napjainkban már csak mintegy 350-450 dollár körüli.
A hét elején az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára 40 dollár körül mozgott. Az olaj ára az idén július 11-én volt a legmagasabb, akkor meghaladta a 147 dollárt.
Teletankolnak: már a repülés is olcsóbb lesz
MTI
Cikkek
Egyre lejjebb: már a testüket árulják az amerikaiak
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 19:31
Egyre több amerikai folyamodik megélhetési célból szöveteinek és testnedveinek eladásához
Cikkek
Egy kattintás - egy kiló kenyér: megállunk az online boltok küszöbén
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 19:25
Bár erős túlzás lenne azt állítani, hogy hazánkban virágzik az elektronikus kereskedelem, de tény, hogy dinamikusan nő azok száma, akik kipróbálták már az online vásárlást
Cikkek
Nem vitték túlzásba a jókedvet a brókerek
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 226,10 pontos, 1,80 százalékos emelkedéssel, 12.799,18 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 16,8 milliárd forint volt, a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz képest.
A nyugat-európai tőzsdékhez képest mérsékeltebb volt az optimizmus a BÉT-en - mondta Dobár Péter, a CIB Bank elemzője. A nap nyertese egyértelműen a Mol volt 3,75 százalékos erősödésével, amit olajpiaci hírek nem indokoltak. Az elemző szerint inkább az előző napi esés korrekciójaként tudható be.
Az OTP viszonylag stabil volt, forgalma közepesnek mondható. A papír árfolyamán nem látszódtak a parlament előtt lévő bankmentő csomag módosításairól megjelent információk. A hétfőn elfogadott módosítások eredményeként az elemző szerint a bankok számára elfogadhatóbbá vált a törvényjavaslat az eredeti változathoz képest.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal MTI
Cikkek
A mi gondjaink tehetnek be a cseheknek is
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 17:15
A lett és a magyar gazdasági gondok a cseh gazdaságba is begyűrűzhetnek a nagyobb befektetői kockázatkerülés révén, véli Zdenek Tuma, a cseh jegybank kormányzója. Egy londoni konferencián nyilatkozva Tuma elmondta: közvetett hatásként a Csehországba áramló közvetlen külföldi tőkebefektetéseket érintheti a lett és magyar helyzet, a kockázatkerülés gyengítheti a működőtőke-beáramlást is.
Közben otthon Prágában Eduard Janota pénzügyminiszter-helyettes azt mondta, ő már azzal is elégedett lenne, ha jövőre a gazdasági növekedés legalább 2 százalékot elérne. A cseh pénzügyminisztérium hivatalos előrejelzése a jövő évre most még 3,7 százalékos gazdasági növekedésre szól, ez szerepel a szerdán parlament elé kerülő költségvetési tervezet sarokszámai között, de már ez is szerényebb a korábbi, 4,8 százalékos hivatalos jóslatnál.
A központi bank elnöke, Tuma szerint Csehország helyzete annyiban mindenképpen jobb, hogy a csehek nem vettek fel olyan nagy arányban devizaalapú hiteleket, mint például a magyarok, és a hitelállomány növekedése sem volt olyan jelentős, mint a balti államokban. Tuma szerint a válság miatt a hitelek növekedése ésszerűbb szintre lassulhat. Janota pénzügyminiszter-helyettes viszont megjegyezte, hogy a gazdaság összeurópai költségvetési ösztönzése miatt megnövekedhet a költségvetési hiányok finanszírozásának költsége, és ez Csehországnak is nehézségeket okozhat majd.Zdenek Tuma ugyanakkor úgy vélte, hogy az euró sem mindenható gyógyír a gazdasági válság ellen.
Válságban a magyarok: alig van pénzünk a bankban
Bye-bye növekedés: zsugorfóliában a magyar gazdaság
Csökken a cseh infláció is - nő a munkanélküliség
2009: a legnagyobb sokk Magyarországon lesz MTI
Cikkek
Teletankolnak: már a repülés is olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 17:05
December 16-ától mérsékli az üzemanyagfelárat a Lufthansa, a kerozin olcsóbbodása miatt. A belföldi és az európai járatokon a felár 3 euróval 21 euróra csökken egy útra, a hosszú távú járatokon 10 euróval 82 euróra. Előzőleg a német légitársaság október 15-én mérsékelte az üzemanyagfelárat. A kerozin árának csökkenése jól jön a légitársaságoknak, mert jövőre a vártnál kisebb lehet a veszteségük: csak 2,5 milliárd dollár az eddig várt 4,1 milliárd dollár helyett, a nemzetközi légiforgalmi szövetség (IATA) kedden közzétett előrejelzése szerint.
Az idén 5 milliárd dolláros veszteségre lehet számtani az IATA szerint, szeptemberben még 5,2 milliárdot várt a szövetség. Az IATA vezérigazgatója szerint a szakmára ötven év óta a legnehezebb esztendő vár. Jövőre 3 százalékkal csökkenhet az utasforgalom. Erre 2001 óta nem volt példa. Az idén még 2 százalékkal bővült az utasforgalom.
Utazni készül? Sztrájk lesz Ferihegyen!
8 évvel ezelőtti szinten a benzinár MTI
Cikkek
Aludt egyet a forint a meglepő kamatvágásra
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 17:00
A meglepetésszerű jegybanki kamatvágás után egy nappal erősödött a forint. Az eurót 262,70/85 forinton jegyezték kedd délután négy órakor a budapesti bankközi kereskedelemben, 0,54 százalékkal erősebb forint árfolyamon a hétfő délutáni 264,10/30 forint után. A forgalmat "karácsonyinak", azaz rendkívül alacsonynak írták le a kereskedők. A forint régiós társai gyengültek a nap folyamán: a lengyel zloty közel 1 százalékos, a cseh korona 0,5 százalékos, a román lej 0,6 százalékos veszteséget szenvedett el.
A dollárt 204,58/71 forinton jegyezték, közel azonos árfolyamon a hétfői 204,50/70 forinttal. Az euró/dollár árfolyam keresztárfolyam a hétfői 1,295-ös szintről 1,284-re változott. Az MNB hivatalos deviza árfolyam jegyzése alapján egy svájci frank 169,05 (hétfőn 168,78) forint, 100 japán jen pedig 221,28 (219,06) forint.
Az állampapírok másodpiacán magas érdeklődés tapasztalható. A hozamok ennek megfelelően a hétfői esést követően újabb 10-15 bázisponttal csökkentek. Az ÁKK referencia hozamai már minden lejárat esetében 10 százalék alatt vannak. A 3 éves lejáratú papír hozama 9,75 százalék (-34 bázispont), az 5 évesé 9,56 százalék (-26 bázispont), a 15 évesé 7,64 százalék (-18 bázispont).
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
***
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint csak a magyarországi kamatcsökkentés időzítése volt meglepő, ténye nem, mert a Cityben mindenképpen jelentős magyar pénzügypolitikai enyhítéssel számolnak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői, eredetileg nem kamatdöntő monetáris tanácsi ülésén megszavazott, fél százalékpontos enyhítésről a JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege keddi feltörekvő piaci helyzetértékelésében azt írta: az IMF-csomag utáni forintárfolyam-stabilizáció 265/euró körüli szinten, valamint a vártnál is gyengébb gazdasági adatok növelték a magyar jegybank mozgásterét.
A JP Morgan londoni elemzői csak a kamatcsökkentés időpontját nevezték meglepetésnek, mivel a ház eddig is agresszív, 1,00 százalékpontos enyhítést várt az MNB rendes, december 22-ei pénzügypolitikai ülésétől. A cég a soron kívüli kamatdöntés után továbbra is számol az általa jósolt decemberi 1,00 százalékpontos csökkentés másik felének végrehajtásával a karácsony előtt monetáris tanácsi értekezleten, amelytől így most fél százalékpontos enyhítést vár.
Nagy volt a tolongás a 3 hónapos kincstárjegyekért
Válságban a magyarok: alig van pénzünk a bankban
Bye-bye növekedés: zsugorfóliában a magyar gazdaság
MTI
Cikkek
Lemondott luxusautójáról a BKV-vezér
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 16:39
Demszky Gábor üdvözli, hogy felvetését megfogadva a BKV vezérigazgatója azonnali hatállyal felmondta a cég által bérelt, személyi használatú Audi A6-os luxus gépkocsijának a bérletét. A főpolgármester kedden nyilatkozott erről az MTI-nek. Demszky Gábor hangsúlyozta: Kocsis István vezérigazgató bölcs döntést hozott, amikor kezdeményezésére megszüntette ennek a gépkocsinak a bérletét. Hozzátette, azt reméli, hogy a vezérigazgatónak sikerül elérnie a célját és nyereségessé teszi a BKV-t. "Ezzel az ügyet a magam részéről lezártnak tekintem"- szögezte le.
Kocsis István a főpolgármesterhez írt levelében közölte, hogy a tulajdonos kívánságát tiszteletben tartja. Megjegyezte, hogy az adott gépkocsi bérléséhez alapul szolgáló ár 8 millió forinttal alacsonyabb annál, mint ami a sajtóban megjelent. A vezérigazgató kifejtette, hogy a cégautót munkaszerződésének megfelelően teljesen szabályosan kapta. Az autóhasználat éppúgy a vezérigazgatói javadalmazás része, a foglalkoztatás feltétele, mint az alapbér - jegyezte meg.
A vezérigazgató azt írta: javadalmazásának kialakításánál biztosan figyelemmel voltak arra, hogy a BKV gazdálkodásának a rendbetétele megfelelő tapasztalattal rendelkező vezetőt igényel, aki minden szakmai tudásával azon van, hogy a BKV helyzetét jobbítsa és az utasok érdekeit maximálisan szem előtt tartsa. "Félpénzen" biztosan számos önjelölt vállalta volna ezt a feladatot - fűzte hozzá.
Kocsis István tudatja, hogy az Audi gépkocsi bérletét megszüntette, s keddtől a saját gépkocsiját használja mindaddig, míg a BKV nem lesz nyereséges. Így munkaköri feladatainak ellátásához is saját autóját veszi igénybe, ehhez nem kér a BKV-tól sem biztosítást, sem karbantartást, sem benzinellátást. Megjegyzi azt is, hogy levelét nyilvánosságra kívánja hozni a BKV honlapján, mivel az elmúlt napokban a média és a politika többet foglalkozott ezzel a kérdéssel, mint a BKV-nál az elmúlt három hónap alatt elért eredményekkel.
Budapest: kevesebb képviselő lesz?
BKV: a verekedő ellenőrt még nem rúgták ki
A HÉV-ért harcolnak a sztrájkolók a BKV-nál
Negyedéves bérlet, órajegy: BKV-tarifák 2009-re
A metrón debütálhat az elektronikus BKV-jegy
MTI
Cikkek
Utazni készül? Sztrájk lesz Ferihegyen!
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 16:19
A Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) és a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) 2008. december 10-én, szerda reggel 6 órától általános és határozatlan idejű sztrájkot hirdet Ferihegyen.
Cikkek
Válságban a magyarok: alig van pénzünk a bankban
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 15:48
Történelmi mélypontra, 19,2 százalékra csökkent a pénzügyi megtakarításokkal rendelkező népesség aránya 2008 novemberében. Inkább váratlan kiadásokra vagy hosszú távra takarékoskodunk
Cikkek
Fodor vs. Kóka: jöhet a nevető harmadik?
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 15:35
Az SZDSZ elnöke, Fodor Gábor arra kéri Kóka Jánost, pártja parlamenti képviselőcsoportjának vezetőjét, hogy mindketten lépjenek vissza a frakcióvezető-jelöltségtől és egyezzenek meg egy harmadik személyben. A liberális pártelnök egy keddi budapesti sajtótájékoztatón újságírói kérdésre azt mondta, hogy miután hétfőn mindkettejükre ugyanannyian szavaztak a frakcióvezető-választáson, "politikai megoldásra" van szükség, amire ő meg is tette a javaslatot.
"Hajlandó vagyok visszalépni és ezt várom ellenfelemtől, Kóka Jánostól is" - jelentette ki az SZDSZ elnöke. Fodor Gábor közölte, hogy olyan harmadik jelöltet kell találniuk, akinek személyében meg tudnak egyezni.
Kóka János jelenlegi frakcióvezető egy másik keddi fővárosi sajtótájékoztatón - szintén újságírói kérdésre - azt mondta, nem számít arra, hogy az országgyűlési képviselőcsoport újabb tagjai jelentkeznének a frakcióvezetői titulusért. Hozzátette: azt várja, hogy a jövő héten a frakció döntést hoz az ügyben.
SZDSZ: szavazategyenlőség miatt még nincs frakcióvezető
MTI
Cikkek
Veres szerint egyre közelebb vagyunk az euró előszobájához
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 14:47
Veres János szerint folytatódott a sikeres költségvetési kiigazítás, amelynek eredményeként a Pénzügyminisztérium számításai szerint az idén az eredményszemléletű államháztartási hiány 3,4 százalék lesz a GDP-hez mérten, a nyugdíjkorrekcióval viszont 3 százalék alá süllyed, 2,8 százalékos deficit várható.
Veres János az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságában éves meghallgatásán elmondta: pénzügyminiszterként nagyra értékeli azt, hogy az Országgyűlés elfogadta a közpénzügyi törvényt, és a költségvetési szervek gazdálkodását szabályozó jogszabályt is. Hozzátette: azzal, hogy a fiskális konszolidáció jól halad, várhatóan hamarabb tudunk csatlakozni az euró előszobájának tekintett ERM-II. árfolyamrendszerbe.
233 milliárd a novemberi hiány
Nem ez volt az utolsó kamatvágás az idén?
Magyarország a kényszerű javulás útjánMTI
Cikkek
Messzire elkerülik a vállalatok a tőzsdét
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 13:47
Az idén világszerte jelentősen visszaesett a tőzsdei bevezetések száma az idén a pénzügyi válság miatt. Az Ernst and Young kedden közzétett tanulmánya szerint 2008-ban mindössze 745 vállalat vezette be papírjait a világ tőzsdéin, 58 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Tavaly 1790 tőzsdei bevezetés volt.
A felmérésből az is kiderül, hogy a részvénykibocsátásból a vállalatok az idén a tavalyinál 63 százalékkal kevesebb, összesen 95 milliárd euróra tettek szert. A pénzügyi válság elsősorban a negyedik negyedben rettentette el a cégeket a tőzsdei megjelenéstől, októberben és novemberben mindössze 55 ilyen vállalat volt, a harmadik negyedben 167.
A legtöbb tőzsdei megjelenés a feltörekvő országokban történt: ezekre az országokra jutott az elsődleges részvénykibocsátások 62 százaléka. Az első helyen Kína állt 126 kibocsátással, a második Lengyelország 67, a harmadik Ausztrália 65 kibocsátással.
Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal MTI
Cikkek
Megint lefulladt a Dacia
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 13:43
Ismét leáll egy hónapra a romániai Automobile Dacia gépkocsigyár, mivel a járművei iránti kereslet a román piacon novemberben 52 százalékkal csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az Agerpres hírügynökség szerint a gyár vezetősége és a szakszervezeti vezetők közösen határoztak úgy, hogy a tevékenység újbóli felfüggesztése a legmegfelelőbb döntés. Ennek értelmében a Dacia december 11. és január 11. között szünetelteti tevékenységét, miután korábban majdnem három hétig állt a termelés.
A dolgozók az újabb kényszerszünet idején is megkapják fizetésük 85 százalékát és a téli ünnepek alkalmából járó juttatásokat. Constantin Stroe, a gyár igazgatótanácsának elnöke elmondta: az egyedüli sovány vigasz az, hogy jönnek a téli ünnepek, és a dolgozók családjaik körében pihenhetnek, de egyelőre nem lehet tudni, mi lesz január 1-je után. Stroe szerint megoldást kell találniuk, hogy "ne haljanak meg mindnyájan".
Az alelnök bejelentette, hogy 12 pontból álló válságintézkedési csomagot dolgozott ki, amit Traian Basescu államfőnek és a következő román kormánynak is átnyújt. Egyebek között az autóiparban tevékenykedő vállalatok áfa-kifizetésének elhalasztását és a hitelkamatok csökkentését tartalmazza ez a csomag. Az Automobile Dacia január 12-től 1360-ról 1085-re csökkenti a naponta gyártandó járművek számát, de 100 millió euróval kevesebb pénzt szán a 2009-re tervezett beruházási tervre, amely az eredetileg 250 millió euróhoz képest 150 millió euróra apad.
Gyilkos hónapok jönnek
Rengeteg embert kirúgnak a Volvótól
Detroiti Hármak: még a csőd is jobb a hitelnél
Soha nem látott összeg az autógyáraknak
MTI
Cikkek
SMS-alapú fizetés: senkit sem érdekel a biztonság
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 13:34
A mobil üzleti tranzakciók egyik legnépszerűbb formája az emelt díjas SMS-alapú fizetés, annak ellenére, hogy ez a módszer számos biztonsági problémát felvet.
Cikkek
Megsebesült az orosz medve is
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:55
Oroszország gazdasági növekedése 6,2 százalékosra lassult a harmadik negyedévben a második negyedévi 7,5 százalékról, rendre az egy évvel korábbihoz mérve, közölték az orosz szövetségi statisztikai szolgálatnál kedden előzetes becslésként. Az első háromnegyed év átlagában 7,3 százalékos volt a GDP-növekedés
Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium novemberben 6,8-7,0 százalékra csökkentette az idei egész évre szóló GDP-növekedései előrejelzését a korábban várt 7,8 százalékról.
A magyar szintre süllyedt Oroszország
Orosz jegybank: emelik a tétet
MTI
Cikkek
Hirtelen felindulás: Szlovákia már az EKB-t utánozza
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:49
A Szlovák Nemzeti Bank kedden háromnegyed százalékponttal 2,50 százalékra csökkentette alapkamatát, amely így azonos lett az Európai Központi Bank (EKB) irányadó kamatával. Az EKB a múlt héten enyhítette alapkamatát, háromnegyed százalékponttal 2,50 százalékra. A szlovák döntés megfelelt a piaci várakozásnak, időzítése azonban korábbi volt a vártnál.
Már a szlovákok is visszafogták magukat
Hol van már a tavalyi nyár: eltűnt a szlovák GDP fele
Nem sikerült megfúrni a szlovák pénzügyminisztert
Tuti ajándék-tipp szlovákoknak: adjon pénzt!
MTI
Cikkek
Gyurcsány inkább fizetést adna segély helyett
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:38
A kormány úgy számol, hogy jövőre 50 milliárd forint jut közfoglalkoztatásra, ez az összeg nagyjából a fele annak, amely rendszeres szociális segélyre fordítható
Cikkek
Nagy volt a tolongás a 3 hónapos kincstárjegyekért
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:35
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 3 hónapos diszkont kincstárjegy keddi aukcióján csaknem négyszeres túljegyzés mellett 102 bázisponttal 9,44 százalékra csökkent az átlaghozam.
Az ÁKK a korábbi hetek 30 milliárd forintos aukciói után 35 milliárd forint értékben hirdetett meg 3 hónapos diszkont kincstárjegyet (D090311) értékesítésre. Az elsődleges forgalmazók 153 ajánlatot nyújtottak be 138,38 milliárd forint értékben (a múlt héten 146 ajánlat érkezett 121,638 milliárd forint értékben). A túljegyzés mértéke most - a megemelt összeg ellenére is - 3,95-szörös lett a múlt heti 3,48-szoros és a két héttel korábbi 3,97-szeres túljegyzés után.
Az ÁKK 46 (egy hete 43) ajánlatot fogadott el a meghirdetettnél is nagyobb, 40 milliárd forintos összegre (múlt héten 35 milliárd forint értékben fogadtak el ajánlatokat), ugyanakkor a kibocsátott összeg 52 milliárd forint lett (egy hete 45,5 milliárd forint volt). Az aukción 9,44 százalékos átlaghozam alakult ki az előző 10,46 százalék után. Az elért legalacsonyabb hozam 9,20 százalék, a legmagasabb 9,50 százalék lett.
A korábbi aukciók átlaghozama sorrendben: 12,50, 12,18, 11,99, 11,12 és 10,46 százalék - az átlaghozam öt hét alatt 306 bázisponttal mérséklődött.
Nem ez volt az utolsó kamatvágás az idén?
MTI
Cikkek
Égen-földön keresik a kompromisszumot Ferihegyen
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:27
Kedden délelőtt folytatódtak a tárgyalások a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) és a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport (BA) között - közölte Szollár Domokos, a társaság szóvivője az MTI-vel.
Az RDSZSZ egy új kollektív szerződés aláírását és a BA átalakítási programjának felfüggesztését követeli, míg a BA vállalta, hogy jövő hét közepére a szakszervezet részére átadja a társaság új kollektív szerződésének javasolt szövegtervezetét - hangsúlyozta a cég szóvivője. Szollár Domokos közleményében kifejtette: a BA 2008. június 24-én kezdett tárgyalásokat a kollektív szerződés módosításáról, melyben a társaság újra kívánja gondolni a repülőtéri munkaszervezés egészét, beleértve a munkarendeket és a munkaidőkereteket. Hozzátette: a BA egyúttal tovább folytatja a társaság modernizálását és átszervezését.
A repülőteret üzemeltető társaság szerint a hatályban lévő kollektív szerződés megköti a munkáltató kezét és nagyon nehézzé és pazarlóvá teszi a ferihegyi repülőtér üzemeltetését. Budapest repülőterének versenyképessége és eredményessége csak a régi struktúrák megváltoztatásával lehetséges, az átalakítások célja éppen ezért a hosszú távú stabilitás megteremtése és a legtöbb munkahely megőrzése a rendkívül nehéz helyzetbe került légiközlekedés iparágban - olvasható a közleményben.
A jelenleg folyó átszervezés egyik kiemelt része a repülőtér üzemeltetés átszervezése. Napirenden van a takarítás kiszervezése, és a repülőtér üzemeltetéséhez szorosan nem kapcsolódó általános üzemeltetési feladatok más formában való működtetése - fűzi hozzá Szollár Domokos.
A BA 2008. október 10-én, egy három hónapos sikertelen tárgyalássorozatot követően, felmondta a kollektív szerződést és új konzultációra hívta a szakszervezeteket. A társaság 2.500 dolgozót alkalmazott a privatizáció idején, jelenleg ez a szám 1600 fő - emlékeztet a szóvivő, megjegyezve, hogy az átszervezések nyomán közel 900 fő került át más cégekhez.
Ferihegy: szerződésbontással a pazarlás ellen
Felújítják a ferihegyi kifutókatMTI
Cikkek
Sok cég természetesnek veszi a kenőpénzt
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:11
A nagy feltörekvő országok vállalatai erős hajlandóságot mutatnak arra, hogy megvesztegetéssel szerezzenek előnyt külföldi ügyleteik során
Cikkek
Soha nem látott árak miatt büntették a Hervist
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 12:00
A fogyasztók megtévesztése miatt 26 millió forintos bírságot szabott ki a Hervis sportáruházláncra a Gazdasági Versenyhivatal. A GVH közleménye szerint az áruházlánc 2007. június 1. és 2008. március 13. között hirdetett akcióiban a hirdetések egy része alkalmas volt a fogyasztók megtévesztésére.
A cég ugyanis a reklámokban olyan árakat tüntetett fel áthúzott, eredeti árként, amelyeket az akció előtt ténylegesen fogyasztói árként soha nem alkalmazott. A versenyhivatal súlyosító körülményként értékelte azt, hogy a Hervis jelentős piaci szereplő, és a fiktív árkedvezménnyel kapcsolatos tájékoztatási gyakorlata az egész vizsgált időszakban üzletpolitikájának részét képezte - áll a közleményben.
Átverős reklám: a kakaófolton bukott meg a Vanish
Nem csak a buja éjszaka maradt el: bekeményít a Versenyhivatal
Megtévesztés miatt fizethet az FHBMTI
Cikkek
Bye-bye növekedés: zsugorfóliában a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 11:49
Elemzők szerint a magyar gazdaság feltételezhetően 2008. harmadik negyedévében produkált utoljára növekedést a következő egy év várakozásai alapján
Cikkek
Egzotikus tőzsdék, atombombával és kommunizmussal
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 11:46
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk következő részében elhagyjuk Amerikát, és a Távol-Keleten teszünk egy kört. Tokióban, Hongkongban és Sanghajban is komoly múltra tekint vissza a tőzsdézés - sajnos azonban az atombomba és a kommunizmus néha beleszól a kereskedésbe
Cikkek
Sok webáruház titkosítás nélkül dolgozik
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 11:39
Az interneten vásárlóknak a saját informatikai biztonságuk mellett ügyelniük kell a kereskedő kiválasztására is, ha nem megfelelő webshopon vesznek terméket, adataikat könnyen csalók kezébe juthatnak. A kancellar.hu felmérésében vizsgált oldalak több mint 90 százaléka a felhasználói nevet, a jelszót és az egyéb érzékeny adatokat titkosítás nélkül fogadja.
Kivételt csak azok a hitelkártyás tranzakciók képeznek, amelyek közvetlenül a banki szerverekre jutnak el. Ezen túlmenően sokszor hiányzik a fogyasztók érdekeinek érvényesítését segítő tájékoztatás, s az adatvédelmi szabályzatok is hiányosak.
A magyaroknak nem tűnik fel, hogy válság van
Idén nem az ajándékokról szól majd a karácsonyMTI
Cikkek
Az olajár sem menti meg a légicégeket
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 10:24
A világ légitársaságainak az idei vesztesége eléri az 5 milliárd dollárt, ami jövőre várhatóan 2,5 milliárd dollár lesz - közölte a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség (IATA). A szervezet szeptemberben valamivel nagyobb, 5,2 milliárd dolláros idei veszteséggel számolt. A jövő évi veszteséget akkor még 4,1 milliárd dollárra tette.
Giovanni Bisignani, az IATA igazgatója azt mondta, hogy jövőre is folytatódik az ágazat válsága, a cégek valószínűleg ötven éve a legrosszabb jövedelmi helyzetbe kerülnek. Az idei eredményeket befolyásolja az év közepéig igen magas olajár, valamint az év közepétől egyre nyilvánvalóbb globális gazdaságnövekedési lassulás. A gazdasági válság jövőre is tart majd, azonban a kőolaj átlagára - a jelenlegi számítások szerint - jóval alacsonyabb lesz az ideinél.
Kikészülnek az utasok a csomagfeladási díjtól
Mit tehet az elégedetlen utazó?
Repülőjegy? Miről beszélsz?
Egy luxusautó áráért elvisznek az űrbe
Repülhetünk: mégis lesz karácsony Thaiföldön
Óriási veszteség a SkyEurope-nálMTI
Cikkek
Akár feleződhet is a svájci kamat
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 09:50
A szakértők várakozása szerint csütörtökön kamatot csökkent a svájci központi bank, két hónapon belül immár negyedszer
Cikkek
Külker mérleg: romlott is, javult is
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 09:29
2008. októberben - a KSH első becslése szerint - a kivitel értéke 1626 milliárd forintot (6349 millió eurót), a behozatalé 1636 milliárd forintot (6425 millió eurót) ért el. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint euróban számolva a kivitel 4, a behozatal 2%-kal csökkent 2007 októberéhez viszonyítva, ez forintban az export esetében 2%-os csökkenést jelent, míg az import forintértéke változatlan maradt.
A külkereskedelmi mérleg októberben 10 milliárd forint (77 millió euró) passzívumot mutatott, ami az egyenleg 34 milliárd forintos (180 millió eurós) romlását jelenti 2007 októberéhez képest. A külkereskedelmi termékforgalom 6,2 millió euró aktívummal zárt január-októberben, szemben az egy évvel korábbi 111,1 millió euró hiánnyal.
Gyorsabban zuhanunk, mint hitték
Ugyanannyit exportálunk, mint amennyit importálunkPrivátbankár
Cikkek
Nem változtattak a GDP-adaton
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 09:17
A negyedéves számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2008 III. negyedévében 0,8%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 0,7%-kal növekedett - közölte a KSH. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a növekedés húzóereje a mezőgazdaság teljesítménynövekedése volt. Az adatok megegyeznek a korábban közölt, első becslésen alapuló számokkal.
233 milliárd a novemberi hiány
Gyorsabban zuhanunk, mint hitték
A magyar szintre süllyedt OroszországPrivátbankár
Cikkek
Tőzsde: ebből még bármi lehet
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 09:08
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 39,70 pontos emelkedéssel, 12.612,78 ponton nyitott kedden. Az index a hétfői záró értékéhez képest 0,32 százalékkal erősödött.
Elemzői vélemény szerint egyébként bizonytalan kereskedés várható az ellentmondó hatások alatt álló Budapesti Értéktőzsdén a mai nap folyamán.
Friss tőzsdei árfolyamok
MTI
Cikkek
Még mindig hitelből pótoljuk az ajándékra valót
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 08:38
Állítólag minden harmadik adóst csőd fenyegeti Magyarországon - sokan ugyanakkor idén is hitelből finanszírozzák a karácsonyi ajándékok egy részét
Cikkek
60 napig ingyen mondhatja le az utat a szervező
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 08:31
Az eddigi 35 nap helyett, akár az utazás megkezdése előtt 60 nappal is bánatpénz fizetése nélkül mondhatja le az utazásszervező az utat, az utazási szerződések szabályozásáról szóló kormányrendelet módosítása esetén - mondta Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkára. A szakállamtitkár hozzátette: mindez kedvező lehet az utasoknak is, mivel így tisztább lesz a jogi szabályozás.
Kovács Miklós kijelentette: a kormányrendelet módosításában várhatóan már egyéni cégek is megkaphatják a jogot az utazásszervezésre. Felülvizsgálják azt is, hogy szükség van-e vezetékes telefonra és faxra ahhoz, hogy egy cég utazásszervezői tevékenységet folytasson.
Hazai vendégekre számít a turizmus
Mit tehet az elégedetlen utazó?
Nem tudnak velünk kiszúrni az utazási irodákMTI
Cikkek
Centrum-per - Centrum nélkül
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 08:11
Megkezdődött a Centrum-per a Fővárosi Bíróságon - írja a Népszava. A cikk szerint az eljárás tárgya, hogy jogosan adta-e el a parkolótársaság a be nem fizetett büntetéseket behajtócégeknek.
Több milliárd forintnyi parkolási és díjtartozási követelés eladásának jogszerűségéről kellene döntenie a Fővárosi Bíróságnak a perben, amelyet a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal indított. A hétfőn kezdődött tárgyalás alperese azonban nem a Centrum Parkoló Kft. - mivel a hivatal magáncégek felett nem gyakorol befolyást -, hanem az a hét budapesti kerület, ahol a Centrum üzemelteti a parkolókat - írja a napilap.
Egy év után nincs behajtás
MDF: parkolópályára a Centrummal!MTI, Népszava
Cikkek
Kikészülnek az utasok a csomagfeladási díjtól
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 07:39
A repülőn utazók döntő többsége a lehető legalacsonyabb áron utazik és maga akar dönteni arról, hogy kér-e fizetős többletszolgáltatást
Cikkek
Eltűnt a nők 5 éves vasúti előnye
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 07:31
Módosul az életkorhoz kötött vasúti kedvezmény: az ezentúl nemre való tekintet nélkül 55 éves kortól jár mindenkinek
Cikkek
Végleg munkanélkülivé válhatnak az ötvenesek
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 07:02
A következő évben valószínűleg újra 9% fölé kúszhat a munkanélküliségi ráta, ami több mint 60-80 ezer új munkanélküli megjelenését jelentené a munkaerőpiacon - véli az AXA Alapkezelő
Cikkek
Elbocsátások: nem mindenki biztosíthatja magát
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 06:44
Már nem köthetnek úgynevezett jövedelemkiesés-biztosítást a válság által leginkább érintett szektorokban dolgozók - írja a Világgazdaság. A cikk szerint a biztosító azok esetében sem vállalja a kockázatot, akiknek munkahelye csoportos létszámcsökkentést jelentett be.
Jelen körülmények között olyan mértékben vált veszélyessé a biztosítások értékesítése, hogy a bejelentett létszám-leépítésekben érintett vállalatok munkatársaival nem tudnak szerződést kötni - mondta el a lapnak Dudás Péter, az Ace European Group biztosító magyarországi telephelyének vezetője.
Legtöbbször az autókereskedések és autóipari beszállítók alkalmazottai, pénzügyi területen dolgozók és közalkalmazottak kérnek ajánlatot jövedelemkiesés-biztosításra - olvasható az újság mai számában.
Brutális állapotok az amerikai munkaerőpiacon
1974 óta nem rúgtak ki ennyi embert az USA-ban
Komárom: 500 újabb munkanélküli
A nyugdíjasok beletörődtek, a közszolgák lázadnak
Meghátrál a kormány? Kompenzálják a 13. havi bértMTI, Világgazdaság
Cikkek
35 ezerrel is kisebb lehet a fűtésszámla
Privátbankár.hu | 2008. december 9. 06:35
Összesen mintegy 15 százalékkal is csökkenhet januártól a budapesti távfűtés díja, ha a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat elfogadja a Főtáv ajánlatát - értesült a Napi Gazdaság. A cikk szerint a Budapesti Hőerőmű - mint a fővárosi távfűtés legnagyobb hőtermelője - mintegy kétmilliárd forinttal tudja a jelenleginél olcsóbban adni a távhőt.
A kormány döntése szerint ráadásul minden fogyasztó januártól 1150 forintos havi támogatást kap. Így az átlagosnak tekinthető 260 ezer forintos éves díj 30-35 ezerrel csökkenhet a budapesti lakásokban - olvasható az újság mai számában.
Megsegíti a főváros a lakókat
Brutális díjemelésekre készülhetnek a pestiek
Újra kell igényelni a gázártámogatást
Elmarad a januári gázáremelés
2 éve maradt a távfűtéseseknekMTI, Napi Gazdaság
Cikkek
Gyilkos hónapok jönnek
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 18:57
Az amerikai gazdaság hivatalosan tavaly decemberben kezdődött recessziója bizonyosan a leghosszabb és talán a legsúlyosabb lesz a második világháború óta, írta a hétfői The New York Times.
Cikkek
Erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 17:27
Kedvező nemzetközi hangulatban erősödött a forint a budapesti bankközi devizapiacon. Délután fél ötkor 264,10/30 forint volt az euró árfolyama, ami erősebb árfolyamszintet jelent a pénteki - és még a hétfő kora reggeli kereskedésben is jellemző - 265,35/55 forinthoz képest, gyengébb ugyanakkor a délelőtti 263,50-es szélsőértéknél.
A délutáni MNB kamatcsökkentés nem alakította jelentősen a forint árfolyamát: a kamatdöntés után ugyan sor került egy megugrásra, 266 forint felett is született kötés, ám ez pillanatnyi megingás volt csupán, az árfolyam visszatért korábbi szintjére.
A kereskedők a hétfői árfolyamalakulást elsősorban a kedvező nemzetközi hatásokkal magyarázzák: jelentős mértékben emelkedtek az ázsiai indexek, felfutóban az európai piacok, további javulást jeleznek az amerikai tőzsdék. Ugyanakkor gyengélkedik a zloty: ez is magyarázhatja a napközi korrekciót, ugyanakkor a forint/zloty árfolyamának alakulása azt mutatta, hogy a magyar deviza most jobban ki tudta használni a kockázatvállalási hajlandóság érzékelhető megerősödését, mint régiós társai.
A forint a dollárral szemben is erősödött: az amerikai deviza árfolyama 204,60/75 forint a pénteki 209,40/50 forint után - igaz, délelőtt már 204,00 forinton is állt.
Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése alapján egy svájci frank árfolyama délben 168,78 (pénteken 170,86) forint, 100 japán jen pedig 219,06 (pénteken 223,17) forint volt. Délután a nemzetközi bankközi kereskedésben a svájci frank jellemző árfolyama 169,25 forint, 100 jené 218,55 forint volt.
A bankközi másodlagos állampapírpiacon az optimista külföldi hangulat ellenére, a kereskedők szerint valószínűleg profitkivétek hatására mintegy 20 bázispontos hozamemelkedéssel indult a hétfői kereskedés. Az MNB - rendkívül kedvező piaci körülmények között bejelentett - kamatdöntése után pedig e mozgás korrekciójára került sor, így a hozamgörbe jellemzően pénteki állapotára emlékeztet. Jelentősebb, az 50 bázispontos kamatmérséklést tükröző, azt közelítő hozamcsökkenés csak a legrövidebb lejáratok esetében volt; azonnal az új jegybanki alapkamat 10,50 százalékos szintje alá ereszkedett ugyanakkor az egynapos finanszírozási (o/n) kamat.
Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek
Beolvadhat az AXA Bank
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 17:18
Az AXA Kereskedelmi Bank Zrt. - korábban ELLA Bank - 2009. január 1-jével beolvadhat tulajdonosába, az AXA Bank Europe SA-ba a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) december 4-én kelt engedélye szerint.
Az AXA csoport 2007 márciusában szerzett 100 százalékos részesedést az ELLA Bankban. A magyar leánybank már korábban bejelentette, hogy januártól fióktelepként működik tovább.
Az AXA Bank az idei első félévben - még ELLA Bankként - 1,5 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, mérlegfőösszege június végén 189,9 milliárd forint volt. A bank az év egészére korábbi közlése szerint 2 milliárd forint adózás előtti nyereséget vár 250 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett.
Füzes Sándor vezérigazgató a közelmúltban a sajtónak elmondta: marad a direktbanki modell, továbbra is egy szűk piaci szegmensre - számlavezetés, betéti termékek, fedezetlen hitelek - összpontosítanak, s a fókuszban a lakossági ügyfelek állnak.
Új vezért kapott az AXA
Direktbankként működik az AXA Bank
MTI
Cikkek
233 milliárd a novemberi hiány
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 17:04
Az államháztartás ez év novemberében - önkormányzatok nélkül - 233,1 milliárd forint hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium. A szaktárca 244,5 milliárd forint hiányt várt novemberre.
Az év elejétől november végéig az államháztartás hiánya - helyi önkormányzatok nélkül - 975,7 milliárd forint, a GDP 3,6 százaléka, az előrejelzéseknek megfelelő lett. A Pénzügyminisztérium legutóbbi prognózisában 987,1 milliárd forinttal számolt.
Októberben az államháztartás 11,6 milliárd forintos deficittel zárt, az első tíz hónap összesített hiánya 742,6 milliárd forintot tett ki, ami a GDP 2,7 százalékával egyenlő.
Veres: pikk-pakk visszafizetjük a hiteleket
"Kiszáradás" fenyegeti térségünket
921 milliárd éves hiányt vár a PM
MTI
Cikkek
Költözéssel akarták kijátszani az APEH-et
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 16:55
Nem akarta megfizetni adótartozásait egy cégvezető, ezért papíron eladta vállalkozásait, és új székhelyre, más néven jegyeztette be azokat. Az adóhatóság azonban éber volt, s adócsalás gyanúja miatt feljelentést tett.
Az APEH sajtóközleménye ismerteti: a Dél-dunántúli Regionális Igazgatóságnak a törzsadatok és a cégbírósági adatok összevetésekor feltűnt, hogy két kistelepülésen 90 vállalkozást jegyeztettek be, közöttük olyanokat, amelyek ellen az adóhatóság végrehajtási eljárást folytat. A vizsgált társaságok nem újonnan alakultak, hanem az ország különböző pontjairól helyezték át székhelyüket a két településre.
A két címen jelenleg a cégek egyharmada ellen zajlik végrehajtási eljárás, több mint 200 millió forintnyi adótartozás miatt. Az eljárások azonban eredménytelennek bizonyultak, mert a cégek az új székhelyen nem voltak megtalálhatóak, ott semmilyen tevékenységet nem folytatnak, iratuk, vagyonuk a helyszínen nem volt fellelhető. Mindezzel vélhetőleg az volt a cél, hogy a cégeket elérhetetlenné tegyék, így az adó behajtását megakadályozzák.
Az egyik faluba bejegyzett vállalkozások esetében ugyanazon magánszemély az ügyvezető, míg a másik címre bejegyzetteknél különböző, egymással kapcsolatban nem álló személyek. Az egyik cégvezető láthatóan "polihisztor", hiszen a fordítói-tolmácsolói szolgáltatástól kezdve az autójavításon át az üdítőital-gyártásig mindenhez ért, ám közben egy építkezésen dolgozik segédmunkásként. A székhely áthelyezéshez kapcsolódó társasági szerződés módosítását minden esetben ugyanaz az ügyvéd készítette el, jegyezte ellen és nyújtotta be a cégbírósághoz.
Az APEH Dél-dunántúli Regionális Igazgatósága az adóbehajtást jelentősen késleltető vagy megakadályozó adócsalás gyanúja miatt büntető feljelentést tett a Vám- és Pénzügyőrség Regionális Nyomozó Hivatalánál.
10 hatóság gyújtja meg újra a Csillagszórót
Eva: most lehet jelentkezni
Elfelejthetjük az illeték-trükköket! MTI
Cikkek
Egy százalékos pluszban zárt a tőzsde
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 16:43
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 129,22 pontos, 1,04 százalékos emelkedéssel, 12.573,08 ponton zárt. A Mol árfolyama 2,65 százalékkal 9.730 forintra csökkent, az OTP részvények ára 5,62 százalékkal 3.080 forintra erősödött.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI
Cikkek
Hazai vendégekre számít a turizmus
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 16:37
A közeli országokból történő beutazások és a belföldi turizmus élénkítésével akarják pótolni a bevételkiesést, amelyet a távoli országokból érkező vendégek számának várható csökkenése okozhat a pénzügyi-gazdasági válság hatására - mondta Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója.
A társaság rendezvényén a nyugat-dunántúli turisztikai régió szempontjából kiemelten fontos német, osztrák és olasz küldő piacok képviselői ismertették a legfontosabb piaci trendeket, s az azokban rejlő lehetőségeket.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a vezérigazgató hangoztatta: Európa-szerte, s így Magyarországon is sokszínű kínálattal, különféle kedvezményekkel ösztönzik a lakosságot arra, hogy a saját országukban töltsék el pihenőidejüket, s ott költsék szabadságukra szánt pénzüket.
A kínálat szélesítésével törekednek arra, hogy az európai tendenciával szemben Magyarországon ne csökkenjen a vendégéjszakák száma. Októberben 10 százalékkal volt több belföldi vendégéjszaka, mint az előző év azonos időszakában - közölte a vezérigazgató.
A nyugat-dunántúli régió helyzetéről Tama István regionális igazgató elmondta: a külföldiek számára a gyógyturizmus a legvonzóbb terület, de sokan élnek a kerékpáros turizmus adta lehetőségekkel a Fertő-tó és a Duna mentén. A szakember szerint a térség jó esélyt kínál egyebek mellett madármegfigyelésre, lepkefotózásra az ökoturizmus iránt érdeklődőknek. A kulturális turizmust pedig minden bizonnyal felpezsdítik 2009-ben a Haydn emlékév fertődi és soproni programjai.
A nyugat-dunántúli régió tavaly több mint 8 százalékkal növelte a vendégéjszakák számát az előző évihez képest, egyebek között azzal, hogy különféle attrakciókkal elérte: az őszi, téli, tavaszi időszak is felértékelődött a turizmus számára.
Pangás a szállodákban
Nem tesszük ki a lábunkat az országból
Több pénzt hagytak itt a külföldiek MTI
Cikkek
Leszavazták Havasinét, de Sólyom újrajelöli
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 16:16
Az Országgyűlés 203 igen, 152 nem és 9 érvénytelen szavazat mellett titkos szavazással nem választotta meg Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét a Legfelsőbb Bíróság elnökének.
Havasiné Orbán Máriát Sólyom László köztársasági elnök jelölte a posztra, miután korábbi jelöltje, Baka András, a strasbourgi emberi jogi bíróság korábbi magyar bírája májusban nem kapta meg a szükséges kétharmados szavazattöbbséget.
A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke, Lomnici Zoltán hatéves mandátuma június végén járt le.
Megmagyarázhatatlan, felelőtlen és kártékony döntésnek nevezte Sólyom László köztársasági elnök, hogy a parlament nem választotta meg főbírójelöltjét. Az államfő újságírónak nyilatkozva közölte: újrajelöli a főbírói tisztségre Havasiné Orbán Máriát.
Adva volt egy jelölt a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztére, a programját, mellyel az összes párt egyetértett, bátran képviselte - fogalmazott az államfő. Hozzátette: a programot az OIT jóváhagyta, és a jelölt számtalan helyen tanúbizonyságát adta emberi felkészültségének.
Sólyom László kijelentette: azok az érvek, melyek az MSZP részéről elhangzottak, szégyellnivalók. Havasiné Orbán Mária a szavazást követően azt mondta: bírói tevékenységének soha nem volt politika színezete és soha nem is lesz.
MTI
Cikkek
Egyre több cég is elhasal a hiteleken
Privátbankár.hu | 2008. december 8. 15:32
Most már meredeken növekszik a törlesztéseikkel leálló vállalati adósok aránya, de a folyamat súlyos mértékű "elszabadulása" még csak jövőre várható, áll a Moody´s Investors Service előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő havi összesítése szerint a spekulatív besorolású globális vállalati szektorban a nem fizetővé váló cégadósok aránya novemberben 3,1 százalék volt a tavalyi azonos hónapban mért 0,9 százalék után. A Moody´s elemzése szerint a cég előrejelzési modellje azt mutatja, hogy e vállalati körben 2008 végéig 4,2 százalékra, 2009 novemberéig 10,4 százalékra szökik fel a törlesztési hátralékba kerülők aránya.
Az átlagon belül az amerikai vállalati adósságkibocsátók körében a nem teljesítővé válók aránya a prognózis szerint ez év végén 4,6 százalékra, éves távlatban 10,7 százalékra növekszik; az európai adósok körében 2,6, illetve 12,5 százalékos nem fizetői arányt jósol a cég ugyanezen időtávlatokra.
A Moody´s szerint a nem törlesztővé váló európai cégadósok arányának az amerikaiakénál várhatóan gyorsabb és meredekebb jövő évi növekedésére utal, hogy a hitelminősítő az európai vállalati körben az utóbbi időszakban több osztályzat- és kilátásrontást hajtott végre.
Az idén november végéig nem teljesítővé vált globális vállalati adósság összértéke a Moody´s kimutatása szerint 221,6 milliárd dollár volt, vagyis már meghaladja a 2002-es egész évi 212 milliárd dollárt, az előző éves csúcsot. A cég szerint a magas hozamú sávba besorolt cégadósok előtt az adósságpiac "továbbra is zárva van".
A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a spekulatív adósosztályzatú vállalatok törlesztési teljesítménye a globális vállalati szektor egészségi állapotának fő mércéje, mivel a befektetésre ajánlott - főleg magas, "A" kategóriás - besorolású cégek egyrészt igen ritkán válnak nem fizetővé, másrészt egyre kevesebb az ilyen osztályzatú vállalati adós.
A Standard & Poor´s, a világ legnagyobb hitelminősítője már tavasszal - még a globális hitelválság robbanásszerű súlyosbodása előtt - azt írta egy londoni elemzésében, hogy lassan teljesen eltűnnek a lehető legjobb, "AAA" kockázati szintre besorolt cégadósok az európai és az amerikai vállalati szektorban a mindent felőrlő verseny és a gazdálkodást is érintő részvényesi követelések miatt.
Egyre lejjebb csúszik Nyugat-Európa
Lefokozták a Molt: befektetési szint alatt
A cégek se tudják nyögni a hiteleket
MTI
Friss
Nemzetközi
Orbán Viktor egy olyan ország vezetőjével tárgyalt, amelyen az energiaellátásunk múlik
Alekszandar Vucsics szerb elnökkel találkozott.
5 órája
MBH Bank elemzés
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
-
A biztató munkaerőpiaci adatok mellett inflációs veszélyre figyelmeztet az MBH Bank2024. június 28. 10:16
Piac&Profit cikkei
-
Hihetetlen, évente 15 százalékkal emelkedtek itthon a lakásárak az elmúlt 10 évben
16:04
-
Orbán megakadályozhatta volna, hogy Ukrajna megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az unióval, de nem tette
15:03
-
Teljes káosz, amikor Kína védi a Harvard Egyetemet Trumppal szemben
14:02
-
Az oroszok a pápának is beintettek
13:01
-
Jó negyedévet zártak az olajipari cégek a régióban, így a Mol is
12:12
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Megszépítette a Tanácsköztársaság egri vöröstüzéreinek emlékhelyét a Városgondozás
18:13
-
Hivatalos: lemondott Rák Sándorné a Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság éléről de tag maradna, a polgármester Huszti Pétert javasolja, aki elfogadta a felajánlást
16:14
-
Gólyák Szilvásváradon – új fészek új reményekkel
14:17
-
Komoly siker, két aranyérmet nyert a Thummerer Pincészet
11:17
-
Újra erőművet épít az ország, gázüzeműt, Visontán
11:08
legolvasottabb
-
Itt vannak az első adatok Romániából, az első fordulóhoz képest hatalmas a változás – frissítve, megvan a győztes?
2025. május 18. 08:18
-
Visszavonta a Ferenc pápa halála miatti részvétnyilvánításait az izraeli kormány
2025. április 25. 17:31
-
Megjöttek a 13 órás román adatok, továbbra is durvák a számok
2025. május 18. 13:03
-
Ennyi pénz kell egy nyugdíjasnak, hogy biztonságban érezze magát
2025. május 17. 14:40
-
Rózsaszín füst szállt fel a Vatikánnál
2025. május 8. 16:21
top 24
-
Tiltott technológia jutott el Oroszországba egy uniós cégen keresztül
2025. május 23. 15:01
-
Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni egy liter dízel
2025. május 23. 10:42
-
Közeleg a tűzszünet? Moszkva hamarosan átad valamit Kijevnek
2025. május 23. 14:16
-
A nap képe: Magyar Péter kimaxolta az alföldi romantikát
2025. május 23. 17:01
-
Orbán Viktor négyszeres gázszámla lehetőségéről beszélt
2025. május 23. 08:50
