A megvesztegetésre vonatkozó felmérést a Transparency International számára a Gallup International végezte 2008. augusztus 5. és október 29. között. A felmérés alapján készül el az úgynevezett megvesztegetési index (Bribe Payers Index, BPI), amely 22 országot rangsorol vállalataik külföldi üzleti tevékenységük során mutatott megvesztegetési hajlandóságuk szerint. Az országok kiválasztásakor azok kereskedelmi és a közvetlen külföldi befektetési (FDI) mutatóit vették számba az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferencia által készített statisztikai adatok alapján.
A Transparency International Magyarország közleménye szerint az indexet 2 742 vállalatvezető két kérdésre adott válasza alapján számították ki. Őket arról kérdezték, megítélésük szerint a velük üzleti kapcsolatba lépő külföldi vállalatok mennyire élnek a megvesztegetés eszközével az adott országban. A válaszok alapján a 22 országot egy 0-tól 10-ig terjedő skálán rangsorolták. A nagy pontszámok a korrupciós hajlandóság alacsony voltát mutatják, így Belgium és Kanada vállalatai, 8,8 ponttal a legkevésbé korruptak külföldön.
A kenőpénzek felére sosem derül fény |
Őket Hollandia és Svájc követi 8,7 ponttal, majd 8,6 ponttal az Egyesült Királyság, Németország és Japán következik. Minél alacsonyabb egy ország vállalatai által elért eredmény, annál nagyobb azok megvesztegetési hajlandósága - hívják fel rá a figyelmet. Legrosszabb mutatóval, 5,9 ponttal, Oroszország rendelkezik. Magas megvesztegetési hajlandóságot mutat továbbá Kína (6,5), Mexikó (6,6), és India (6,8) is.
Az országok szerinti rangsorolása mellett a felmérés kitér az ágazatok szerinti megvesztegetési gyakoriság vizsgálatára is. Ez alapján két új ágazati rangsor alakult ki. Az első aszerint, hogy az egyes ágazatokban mőködő vállalatok milyen mértékben vesztegetnek meg közalkalmazottakat, a második aszerint, hogy az egyes ágazatokban tevékenykedő vállalatok milyen mértékben vesztegetnek meg politikusokat és pártokat annak érdekében, hogy befolyást gyakoroljanak a döntéshozatalra, a kormányzati politikára és a jogi szabályozásra.
Korrupció: kicsiben szemhunyás, nagyban szemszúrás |
A Transparency International a megvesztegetési index kapcsán fontosnak tartja kiemelni, hogy számos vállalat számára máig a gyakran használt eszközök közé tartozik a kenőpénzekkel való előnyszerzés, annak ellenére, hogy tudatában vannak, milyen torzító hatást gyakorol a korrupció a gazdaságra, és hogy a versenyben egyenlőtlenséget és jogtalanságot eredményez. A szervezet közleményében felhívja a kormányok figyelmét arra, hogy tegyenek erőfeszítéseket a megvesztegetést tiltó jogszabályok betartásának biztosítása érdekében. Úgy vélik, a kormányoknak kulcsszerepe van a vállalatok külföldi korrupciós tevékenységének megfékezésében.
Uniós források a korrupció árnyékában
Luxusautó, bordélyház: így csalnak a támogatással
Gazdagodjon a korrupcióellenességből
Központilag figyelik az adócsalókat
EU: hadat kéne üzenni az off-shore cégeknek
Egyetlen kamu adat, és ugrik a támogatás
Korrupció: pellengérre állították Magyarországot
Privátbankár