A vártnál mélyebb recesszióba süllyedt a japán gazdaság az idei harmadik negyedévben. A tokiói kormány által közzétett adatok szerint a távol-keleti ország hazai összterméke fél százalékkal szűkült az említett időszakban. |
Az elemzés szerint ma már látható, hogy a válság az exportnak leginkább kitett magyar feldolgozóipart fogja első körben és elsősorban érinteni. A válság előtti időszakban (augusztus-október) hazánkban 7,7% körül alakult a munkanélküliségi ráta, ami 328 ezer főt érintett a teljes, 4,2 milliós gazdaságilag aktív népességből. A cégnél úgy vélik, a következő évben valószínűleg újra 9% fölé kúszhat a mutató, ami több mint 60-80 ezer új munkanélküli megjelenését jelentené a munkaerőpiacon. A nagyobb probléma azonban az, hogy a munkaerőpiacról idősen (50 év fölött) kieső réteg könnyen válhat - a rendszerváltás időszakához hasonlóan - végleg inaktívvá.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Hétfőn Csehország osztályzati kilátását rontotta a Moody´s hitelminősítő, pozitívról stabilra. |
Az inflációs előrejelzések közül azonban egy jelentősen kilóg a sorból, méegpedig a kormányzaté - hangsúlyozzák. Ritkán tapasztalható ugyanis, hogy az állam a piaci várakozások fölé teszi a fogyasztói árindexet, hiszen a büdzsének az alultervezés mindig kedvezőbb a bevételek vártnál gyorsabb növekedése miatt.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
Az euró-bevezetés szempontjából fontos maastrichti inflációs kritérium elérése ugyan első látásra közelebb került a 3%-os pénzromlási ütem esetleges megközelítése által, azt azonban fontos figyelembe venni, hogy a kritérium egy "mozgó célpont", ami a legjobb három euró-övezeti ország átlagos inflációjától függ. Jelenleg azonban a fejlett országokat ilyen téren is hatalmas bizonytalanság övezi, sokan az összezuhanó kereslet miatt deflációtól rettegnek, míg a jegybankok és kormányzatok dollár és euró százmilliárdokkal növelik a pénzkínálatot, ami hosszabb távon inflációhoz vezethet. Így nehéz megjósolni, hogy jövő évben a deficit-kritériumon kívül ezt is sikerül-e teljesítene hazánknak - olvasható az elemzésben.
Ha a jegybanki alapkamat-csökkentést kedvezően fogadja a piac, még decemberben újabb, 50 bázispontos kamatvágást is elképzelhetőnek tartanak az elemzők. Részletek>> |
Gerendás János szerint a jelenlegi magas reálkamatok ugyanis még inkább a fogyasztás visszafogására (és megtakarításra) ösztönzik a háztartásokat, ami ugyan az egyensúlyi számokat tekintve kedvező, ám a gazdasági növekedést erősen visszaveti. A kamatvágásnak a gazdaság élénkítése szempontjából azért is van kiemelkedő jelentősége, mert hazánkban jelenleg a fiskális politikának csak korlátozott mozgástere van a gazdaság stimulálására - áll az elemzésben.
Magyarország a kényszerű javulás útján
Gyorsabban zuhanunk, mint hitték
A magyar szintre süllyedt Oroszország
Magyarország bedöntésére már van tipp
Nem ilyen 2009-ről álmodtak a németek
A vártnál is mélyebbre süllyed az ország
Privátbankár