1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk következő részében elhagyjuk Amerikát, és a Távol-Keleten teszünk egy kört. Tokióban, Hongkongban és Sanghajban is komoly múltra tekint vissza a tőzsdézés - sajnos azonban az atombomba és a kommunizmus néha beleszól a kereskedésbe
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk következő részében elhagyjuk az amerikai kontinenst, és a Távol-Keleten teszünk egy kört. Tokióban, Hongkongban és Sanghajban is komoly múltra tekint vissza a tőzsdézés - sajnos azonban az atombomba és a kommunizmus néha beleszól a kereskedésbe

Tokió, Nikkei 225

A Tokiói Értéktőzsde (Tokyo Shoken Torihikisho) piaci érték alapján a világ második legnagyobb tőzsdéje. Jelenleg 2271 japán és 31 külföldi részvényt forgalmaznak a parketten, a teljes piaci kapitalizáció meghaladja az 5 ezer milliárd dollárt. Elődjén, a Tokyo Kabushiki Torihikijón 1878. június elsején kezdődött meg a kereskedés, 1943-ban 10 másik tőzsdével egyesülve alakult ki mai formája. A Nagaszakit ért atomcsapás után működését felfüggesztették, majd némi átszervezés után újraindították.

1983 és 1990 közötti meredek felfutása példátlan: ´90-ben a világ teljes tőzsdei kapitalizációjának 60 százalékát adta Tokió. A japán tőzsde a XX. század utolsó évtizedének elején bekövetkezett hirtelen zuhanás ellenére ma is jelentős szerepet tölt be a világban.

2005. november elsején a Fujitsu által fejlesztett, frissen bevezetett kereskedési rendszer - bár kedd volt - csütörtököt mondott, a kereskedés aznap mindössze 90 percig tartott. A legnagyobb blamázs ugyanezen év decemberében, 8-án történt: a Mizuho Securities egyik brókere tévedésből 610 ezer részvényt adott el 1 jenes árfolyamon, pedig 1 részvény eladására akart megbízást adni 610 ezer jenes árfolyamon. A tőzsdei kereskedési rendszer hibájából a megbízást nem tudták felfüggeszteni vagy törölni, így összesen 347 millió dolláros kár keletkezett, melyet a tokiói tőzsde és a Mizuho közösen nyelt le.

A japán tőzsde leggyakrabban citált indexe a Nikkei 225. 1950 szeptemberében vezették be, 1971 óta számolja a Nihon Keizai Shimbun című újság. A japán gazdaság teljesítményének elsődleges fokmérőjeként tekintenek rá; ezen tulajdonsága, valamint számításának módja (árfolyamérték-súlyozás) miatt 1985-ig a "japán Dow Jones"-ként emlegették. Mivel azonban a Nikkei225 célja a teljes piac teljesítményének jelzése, nincs külön súlyozása az egyes iparágaknak.



Az árfolyamérték-súlyozás részvényenként 50 jenes alapértékből indul ki. Ez azt jelenti, hogy bármely papír 50 jenes árfolyamérték-változása ugyanakkora mértékben befolyásolja az index értékét - függetlenül attól, hogy például 5 vagy 500 jenes értékű papírról van szó. A Nikklei 225 napközbeni legmagasabb értékét 1989. december 29-én érte el 38957,44 ponton; záráskor 38915,87 ponton állt. A 21. századi csúcsa viszont alig haladja meg a 18300 pontot.


A Nikkei225 is alaposan megszenvedi a válságot - 2008-as teljesítmény

Hongkong, Hang Seng Index - HSI

Az ázsiai térség másik fajsúlyos részvényindexe a hongkongi Hang Seng. Piaci kapitalizáció alapján a hongkongi tőzsde Ázsia harmadik legnagyobb börzéje. A hivatalos kereskedés 1891 óta zajlik. Legfontosabb indexét, a Hang Seng Indexet (HSI) 1969. november 24-e óta publikálják. 45 vállalat részvényeinek árfolyamából számítják, melyek közel 70 százalékát adják a teljes tőzsdei kapitalizációnak. Az indexet a közeljövőben 50 tagúra bővítik.

A Hang Sengnek 2001 óta létezik Composite változata is, amelyet széleskörűbb, a piaci kapitalizáció közel 100 százalékát lefedő indexkosárból számítanak.
A Hang Seng úgynevezett free float kapitalizáció súlyozású index - ez azt jelenti, hogy az index számításakor az egyes komponensek súlyozásánál azt veszik figyelembe, mekkora az adott részvény közkézhányada, az a részvénytömeg, amellyel a piacon valóban kereskedhetnek.

A HSI-t 100 pontos értékkel indították, legalacsonyabb értékét 1967 augusztusában 58,61 ponton érte el. Ekkor az index értéke még nem volt publikus. Története során először 1993 december 10-én lépte át a 10 ezres álomhatárt, 13 évvel később pedig a 20 ezer pontot is meghaladta értéke. Kevesebb mint 10 hónappal később, 2007 októberében már 31958,41 ponton állította be rekordját, amely azóta is a valaha elért legmagasabb értéket jelenti. A Hang Seng 2008. márciusáig értékének közel egyharmadát elveszítette. A válság a hongkongi indexet sem kímélte, október végén mindössze 10600 pont környékén állt.


A Hang Seng Index teljesítménye 1987 óta


A Hang Seng 2008-ban

Sanghaj, Shanghai Stock Exchange Composite Index - SSE Composite

A Sanghaji Értéktőzsde (SSE) piaci kapitalizáció alapján a világ ötödik legnagyobb tőzsdéje. Története a XIX. század közepéig nyúlik vissza, jelenlegi formájában 1990. novemberi újranyitása óta működik. Az 1930-as években Sanghaj volt a távol-keleti pénzügyi élet központja. A japán hadsereg bevonulásakor, 1941-ben felfüggesztették működését. 1946-ban nyitott ki újra a tőzsde, ám az 1949-es kommunista forradalom után ismét lehúzták a rolót, és csak 1990-ben tért vissza az élet a parkettre. A Sanghaji Tőzsde csak a kínai "anyaország" kereteit tekintve a legnagyobb; Hongkong mint speciális adminisztratív övezet nagyobb tőzsdével rendelkezik.

Az SSE szűkebb mutatója, az SSE 50 az 50 legnagyobb kapitalizációjú kínai részvény teljesítményét méri.
A sanghaji tőzsdén a részvényeket két kategóriában forgalmazzák. Az A kategóriás papírok esetében az elszámolási árfolyam a renminbi (a Kínai Népköztársaság egyik hivatalos pénzneme, melynek egysége a jüan), míg a B kategóriás részvények értékét amerikai dollárban határozzák meg. Az A részvényekkel csak belföldi befektetők kereskedhettek 2002 decemberéig, azóta bizonyos korlátozásokkal külföldiek is adhatnak-vehetnek A kategóriás részvényeket. A B részvény egyaránt elérhető kínai és külföldi befektetők számára is.


Az SSE Compisite Index teljesítménye 2000 óta

Jelenleg közel 900 társaság részvénye forog Sanghajban az A és B kategóriában. Ezek együttes teljesítményét az SSE Composite Index méri. Az index gyakorlatilag egy Paasche-súlyozású árindex - ez azt jelenti, hogy a számítás bázis időszaki súlyozással történik, ellentétben például a német DAX indexszel, amely Laspeyres, azaz tárgyidőszaki súlyozású. A számításnál a B kategóriás részvények árfolyamát először renminbibe kell konvertálni.


2008-ban csak a lefelé vezető utat ismerte az SSE Composite

Sorozatunk következő részében a "vén Európát" járjuk körbe tőzsdeindexeket keresve.

A sorozat korábbi részei:
Index-történelem: brazil szamba a parketten (Bovespa)
Index-történelem: Ötszáz énekli hangosan a befektetők dalát (S&P 500)

Index-történelem: A világ leglátványosabb zuhanása (Nasdaq Composite)

Index-történelem: Gondolkozzunk nagyon nagyban! (NYSE Composite)
Index-történelem: 112 éve erre figyel a világ (Dow Jones Ipari Átlag)

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG