.jpg)
Mint elhangzott, idén 2872 milliárd forintot fordítanak nyugdíjkifizetésre, ami 230 milliárd forinttal több, mint a tavalyi évben volt. A 2872 milliárd 80 százalékát a befizetett járulékok, 20 százalékát a költségvetési kiegészítés fedezi.
Korózs Lajos kifejtette, hogy átlagosan 3600 forinttal emelkednek a nyugdíjak, ez ugyancsak átlagban 4600 forintot jelent azok számára, akik a korrekciós program keretében kapnak nyugdíjemelést, tehát 1991 és 1996 között mentek nyugdíjba. Kitért arra, hogy 695 ezer ember részesül korrekcióban, emellett a 29 szolgálati évnél többel rendelkezőknek (10 százalékos plafonnal) minden évet fél százalék emeléssel számolnak.
A más nyugdíjrendszerű nyugdíjkifizetésekről Korózs Lajos azt mondta el, hogy méltányossági nyugdíjemelésre 1,3 milliárd forintot, a méltányossági nyugdíj megállapítására 200 millió forintot fordít idén a nyugdíjpénztár.
Iván László, a Fidesz nyugdíjas tagozatának elnöke reagálásában közölte: 2008-ban "megélhetési vészhelyzetbe" kerül a nyugdíjas népesség Magyarországon, ahol a lakosság egyharmada amúgy is szegény, és ez az állapot különösen jellemző az idősebbekre.
Az ellenzéki képviselő sajtótájékoztatóján úgy vélte, a kormány "látványszámítást" alkalmazott az idei költségvetés tavaly decemberi vitája során, "hiszen a 2008-as kötelező nyugdíjemelés arányát a zárószavazás előtt 4,9-ről 5 százalékra emelte. A 0,1 százalékos különbség havi 60 forintot jelent egy 60 ezer forint nyugdíjat kapó ember számára - jegyezte meg Iván László.
Hozzáfűzte: az idén januártól a korhatárt elérő új nyugdíjasok az új számítási rendszer következtében évi átlagban amúgy is havi egy nyugdíjjal kevesebbet fognak kapni, mivel az utolsó évi nettó munkajövedelemből a személyi jövedelemadó mellett az egészségügyi hozzájárulást és a nyugdíjjárulékot is levonják.
Iván László szerint burkoltan megadóztatják a nyugdíjakat, mivel a nyugdíj mellett keresett munkajövedelmet összevonják a nyugellátással és így az magasabb adósávba kerül. Emellett - fejtette ki - amennyiben a nyugdíjas munkajövedelme meghaladja a minimálbér 12-szeresét, akkor vagy a nyugdíjat vonják meg, vagy a munkával kell felhagynia.
A fideszes politikus közölte: ha 1991 óta átlagosan 40 százalékkal nőttek a nyugdíjak, akkor ezzel szemben mintegy 60 százalékos inflációs teher áll. Iván László szerint a nyugdíjasok problémáira az egyik megoldás a március 9-i szociális népszavazás lehet.
Vegyes nyugdíj: újabb lehetőség a visszalépésre
Előrehozott nyugdíj: plusz egy év a férfiaknak
Adótámogatás: vissza a feladónak?
Tizes nyugdíjcsavar: jobb, ha odafigyel!
Nyugdíjas garancia: 5 milliárd a kasszában
MTI