Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az Országgyűlés alakuló üléséről szóló kedd délutáni egyeztetés után újságíróknak kifejtette: május 14-én, pénteken a parlament megkezdheti a munkáját, felállnak a bizottságok, megválasztják az Országgyűlés tisztségviselőit és a bizottsági vezetőket is. Ezeknek a bizottságoknak már péntek este dönteniük kell azoknak a törvényjavaslatoknak az általános vitára való alkalmasságáról, amelyeket az alakuló ülés alkalmából beterjeszt a Fidesz-KDNP - mondta Lázár János.
Közölte: a Fidesz május 17-re, 18-ra és 20-ra kezdeményez a jövő héten ülésnapokat. Általános és részletes vitára bocsátanak majd több indítványt, és szándékaik szerint május 20-án már dönteni is szeretnének a javaslatok egy részéről.
Az MSZP különvéleménnyel látja el az Országgyűlés megalakulásához kapcsolódó politikai megállapodást - jelentette be Mesterházy Attila kedden, az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő egyeztetés után. A frakcióvezető újságíróknak azt mondta: ezzel jelezni akarják, hogy szerintük az ellenzéki jogosítványokat a frakciókhoz kellett volna kötni és módosítani a házszabály a vizsgálóbizottságokra, a politikai vitanapra, illetve a módosító indítványokra vonatkozó szabályait. Hozzátette: fenntartják a különvéleményüket a külügyi bizottság elnöki posztjával kapcsolatban is, miszerint a hagyományok alapján ezt a testületet ellenzéki politikusnak kellene vezetnie.
Mesterházy Attila a véleménykülönbségek közé sorolta azt is, kinek a feladata eljárni amiatt, hogy a Jobbik gárdaegyenruhára emlékeztető öltözetben vesz részt az alakuló ülésen. A Fidesz frakcióvezetője elugrott a felelősség elől és a köztársasági elnökre mutogat - fogalmazott. Az MSZP azzal sem ért egyet, hogy a jobbikosok esküt tegyenek a koronánál.
Vona Gábor fekete mellényben és fehér ingben jelenik meg az alakuló ülésen. Ezt a Jobbik elnöke jelentette be Lendvai Ildikó, az MSZP elnökének kérdésére válaszolva a pártok keddi egyeztetésén. Lendvai Ildikó azt kérdezte: az alakuló ülés méltóságának megőrzése jegyében fenntartja-e a Jobbik korábbi szándékát és az Országgyűlésben olyan öltözetben jelenik-e meg, amely nem egyezik a teljes közvélemény egyetértésével.
Vona Gábor, a Jobbik elnökre erre úgy reagált: köszöni az aggódó szavakat az öltözködési stílusért, ő maga fekete mellényben, fehér ingben jelenik meg az ülésen. Az MTI-nek elmondta: a frakcióból csak ő viseli majd ezt az öltözetet, amelyet mindenki annak nevez, aminek akar. Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke azt is bejelentette: pénteken körbeállják a Szent Koronát és ott is elmondják a parlamenti esküjüket.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: minden képviselőnek az az érdeke, hogy a magyar Országgyűlés megalakulása az a Magyar Köztársaság közjogi hagyományaihoz méltó módon történjen meg. Felhívta a figyelmet, az Országgyűlést nem Schmitt Pál és nem a Fidesz hívja össze, hanem a köztársasági elnök. Az államfő lesz az, aki először szót kap majd az új Országgyűlésben - rögzítette.
Az LMP számára különösen fontos, hogy a párt vezetheti a parlament fenntartható fejlődés bizottságát - mondta a parlament alakuló üléséről szóló keddi egyeztetés után újságíróknak Schiffer András. A párt megválasztott frakcióvezetője közölte, hogy az "LMP értékrendje és hitvallása különösen fontos" ahhoz, hogy egy nem csak a nevében megváltozó környezetvédelmi bizottságnak "fazont szabjanak". Elmondása szerint annak is örülnek, hogy négy bizottsági alelnöki posztot kaptak.
19 állandó bizottság lesz
Az új Országgyűlés 19 állandó bizottsággal működik majd, ebből az ellenzék hatot vezethet; a parlamenti pártok keddi, az alakuló ülést előkészítő megbeszélésükön két fordulóban ugyan, de megegyeztek a tisztségekről.
A megegyezés szerint tehát a szocialisták adják az elnököt a számvevőszéki és költségvetési, a foglalkoztatási, valamint a fogyasztóvédelmi bizottságban. A Jobbik a nemzetbiztonsági, valamint az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási testületet, a Lehet Más a Politika (LMP) pedig a fenntartható fejlődés bizottságát vezeti.
Az alelnöki posztokat illetően az MSZP-nek a gazdasági, a honvédelmi, a külügyi és határon túli magyarok, a fenntartható fejlődés, a mezőgazdasági és a mentelmi bizottságban lehet alelnöke. A Jobbik alelnököt ad az alkotmányügyi, a gazdasági, az önkormányzati, az egészségügyi, a külügyi és határon túli magyarok és a sportbizottságban; az LMP pedig az emberi jogi, az európai ügyek, az oktatási, tudományos és kutatási, valamint a kulturális és sajtóbizottságban.
A pártok az alakuló ülésig még egyeztetnek a Képviselői Irodaházban elfoglalt szobáikról.
MTI