28 iskolára kerül lakat Vas megyében
A megye 229 településéből 78-at érint az iskolák és az óvodák átszervezése, 38 iskola a nagyobb településekkel közös intézményfenntartó társuláshoz csatlakozik, 28 faluban viszont bezárják az iskolát - ismertette az adatokat Majtényi László, a megyei közgyűlés fideszes alelnöke. Hozzátette, az adatok még nem véglegesek, augusztus elejéig várható, hogy további települési önkormányzatok döntenek hasonló módon.
Kovács Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke szerint a döntések mögött a kormány intézkedései állnak. Az oktatási tárca ugyanis megemelte a minimális osztálylétszámokat, így például 7. és 8. osztályban 15 fő alatt nem indítható tanulócsoport. A csökkenő gyermeklétszám miatt ezeket a feltételeket a kistelepülések nem tudják teljesíteni, így átszervezésre, vagy iskolabezárásra kényszerülnek. A nagyobb települések iskolái is kedvezőtlen helyzetbe kerülnek, mivel már most látható, hogy több intézményben is 30 fő feletti lesz az osztályok létszáma. A zsúfoltság pedig az oktatás minőségének romlásához vezet.
Bánó Zoltán, a megyei közgyűlés oktatási és művelődési bizottságának alelnöke a nemzetiségi iskolák problémáira hívta fel a figyelmet. Vas megyében ugyanis több intézményben is horvát, szlovén, illetve német anyanyelvi oktatás folyik. Igaz, hogy ezekben az osztályokban nyolc fő a minimális osztálylétszám, a nemzetiségi iskolákban viszont ezt is nehéz biztosítani.
Kovács Ferenc hozzátette, hogy a nemzetiségi oktatás megszűnésével veszélybe kerülhet a nemzetiségi identitás és kultúra megőrzése. A közgyűlési elnök szerint valóban szükség van az oktatási rendszer átszervezésére, véleménye szerint viszont azt átgondoltabban kellene megoldani. Úgy vélte, az oktatási tárca lépései a kistelepülések elnéptelenedéséhez vezetnek, komoly aggályokat vet fel, hogy a kormány a gyermekeket egyszerű statisztikai adatokként kezeli.
Iskolai akadálymentesítés - másképp
Mi lesz a kistérségek iskoláival? (hanganyag)
Több, mint egyszerű iskolafelújítás
MTI