Az Élet Enciklopédiájába bekerül az egyes fajok leírása, fényképek, térképek, videók, hanganyagok, amatőrök feljegyzései, valamint linkek teljes géntérképekhez és tudományos magazinokhoz.
Az első információkat tartalmazó oldalakat Washingtonban mutatták be a világ vezető tudósai a nagyközönségnek. A teljes Enciklopédia várhatóan 10 év alatt készül el. A tervek szerint 300 millió oldalnyi információ kerül a tudástárba – ezek egymás mellé helyezve
Az Enciklopédiát úgy készítik el, hogy egyszerre legyen hasznos egy kisiskolásnak és egy kutatóbiológusnak is. A „hobbi-tudósokat” is arra buzdítják, bővítsék ők is az oldalakat saját megfigyeléseikkel. Az amatőrök széljegyzeteket vihetnek fel a tudástárba, míg a kulcsinformációkat és a tudományos részeket szakértők táplálják be és ellenőrzik.
Egy évtizede próbálnak egy egyszerű listát összeállítani a tudósok az összes ismert fajról, de eddig nem jártak sikerrel. A feladat túlságosan bonyolultnak és költségesnek bizonyult. Ez a próbálkozás most az Internet segítségével sikerülhet: a Google-hoz hasonló keresőmotor használatával a tudósok összegyűjthetik a weben található tudományos ismereteket egy nagy adatbázisba, melyet aztán szakértők alaposan átnéznek.
Az újonnan felfedezett fajok gyakorlatilag azonnal bekerülhetnek az Enciklopédiába, de a tudósok nem feledkeznek meg a már kihalt, ősi élőlényekről sem. „Ha kihagyjuk a dinoszauruszokat, elveszítjük a hatéves fiúkat” – fogalmazott az egyik tudós.
A www.eol.org címen már látható néhány mintaoldal.
Ezúttal a soványak aggódhatnak: belső kövérség
Jön a nyár - hordjon gyapjút!
Kriptonitot találtak a Földön - már nem fikció!
Megfejtették az elsüllyedt Atlantisz titkát?
Eper és alkohol: az új csodaszer?
Énekel a Nap: felvették a mennyei zenét