30 éve nem volt ekkora a brit jövedelemcsökkenés
Három évtizede nem csökkent olyan mértékben a brit családok reáljövedelme, mint a legutóbbi recessziós években - áll az egyik vezető független londoni gazdaságkutató műhely hétfőn kiadott elemzésében.
A Költségvetési Tanulmányok Intézetének (IFS) számításai szerint 1961 óta - vagyis a legutóbbi fél évszázadban - a brit háztartások reáljövedelme évente áltagosan 1,6 százalékkal növekedett. A 2008-tól 2011-ig tartó időszakban, amelyen belül hat negyedévig recesszióban volt a brit gazdaság, a háztartási átlagjövedelmek ugyanakkor éves átlagban, középértéken számolva éppen 1,6 százalékkal csökkentek.
Az IFS szerint ez az 1980-1983-as recessziós időszak óta a legmeredekebb háromévi visszaesés a brit reál-életszínvonalban.
Az intézet szakértőinek becslése szerint ráadásul a brit háztartások jövedelmei még 2013-2014-ben is alacsonyabbak lesznek a 2008-2009-ben mértnél, és ez ötévi időszakot figyelembe véve a legnagyobb jövedelemcsökkenés lesz az 1972-1977 közötti ötéves periódus óta.
A britek életszínvonalának komoly mértékű visszaesésére nemrégiben a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója is felhívta a figyelmet.
Mervyn King néhány hete egy üzleti rendezvényen kijelentette: a brit alkalmazotti reálkeresetek a tavaly mért meredek visszaesés után - a januártól érvényesített áfaemelés és más áremelő hatású fejlemények miatt - az idén is csökkenni fognak. Ennek következtében az átlagos alkalmazotti reálkereset 2011-ben valószínűleg nem fogja meghaladni a 2005-ben mért szintet.
A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt példa arra, hogy a reálkeresetek hat évnyi időszakra vetítve csökkentek volna.
MTI