A várandós állapot erősen igénybe veszi a nők szervezetét. Szerencsére azonban túlnyomó többségük ki tudja elégíteni mind a saját, mind a születendő gyermek szükségleteit, ha betartja a helyes táplálkozás követelményeit. Tudományos kutatások szerint már a fogamzást megelőző 3-6 hónapban valamint a terhesség első néhány hetében követett étrend is jelentősen befolyásolja a magzat fejlődését.
Egy kismamának fokozatosan gyarapszik a testtömege. Az élettani testsúlynövekedés a várandósság 40 hete alatt 12 kg. Ez kb. heti 115 g növekedést jelent az első 10 hétben, majd a 11-40. hétig kb. heti 300 g-ot. A súlytöbbletből a magzat 3,4 kg-ot, az anyaméh 0,9 kg-ot, a méhlepény 0,7 kg-ot, a víz visszatartás 1,4 kg-ot, az anyai zsírlerakódás 3 kg-ot, a magzatburok és a magzatvíz 0,8 kg-ot, az anya vérmennyiségének növekedése 1,2 kg-ot, az emlők mirigy-állományának növekedése 0,6 kg-ot tesz ki.
A kismama már a fogamzás előtt táplálkozzon egészségesen és törekedjen az ideális testsúly elérésére! A terhesség alatt az ideális súlygyarapodás 10-12 kg. Mivel ebből 3-4 kg a zsírszövet gyarapodás, a túlsúlyos várandósok testsúlynövekedése ne legyen több 7-8 kg-nál.
Nem kell kettő helyett enni! A terhesség alatti többlet energia igény a 0-10. hétig napi +150 kcal (kb. egy teljes kiőrlésű zsemle, vagy egy nagyobb banán), a 11-40. hétig +300 kcal (kb. 2dl tej+1 közepes alma +1 db korpás kifli).
A fogamzás előtt és a várandósság alatt rendszeresen, naponta magas folsav tartalmú ételeket (spenót, sóska, bab, lencse, sárgaborsó, zöldbab, kelkáposzta, fejes saláta, kínai kel, karalábé, kelbimbó, cékla, spárga, sütőtök, petrezselyem, póréhagyma) kell enni. Tervezett terhesség esetén a fogamzás előtt legalább egy hónapig és az első trimeszterben javasolt a folsav pótlása, mert az nagymértékben csökkenti a velőcső-záródási rendellenességek (pl. nyitott gerinc) kockázatát. Szintén nagyon fontos már a fogamzás előtt feltölteni a vasraktárakat, ezért hetente egyszer javasolt máj fogyasztása.
A független Patika Egészségpénztár büszke arra, hogy Magyarországon már minden kilencvenedik embernek van patikakártyája. A kártyákkal minden harmincadik másodpercben fizetnek éppen valahol az országban. A Patikapénztár fennállása óta 23,2 milliárd forint bevételt realizált, tagjainak összesen 18,8 milliárd forint értékben finanszírozott szolgáltatást. Önkéntes egészségpénztárként a pénzügyi egyensúly megtartása mellett a tagok egészségének védelmét is felelősségüknek tartják, ezért indították el a Prevenciós Hónapok sorozatot. 2010-ben minden egyes hónap egy-egy egészségpénztári szolgáltatás jegyében telik el. A programhoz csatlakozott szolgáltatók extra, 10-50%-os patikakártyás árkedvezményt biztosítanak. |
Hányinger és gyomorégés megelőzésére reggel felkelés előtt egyen meg 2-3 db kekszet! Étkezzen naponta 5-6, vagy akár 7 alkalommal is, de kerülje a nagy mennyiségeket és étkezés után sétáljon legalább 5-10 percet. Mindig tartson magánál 3-4 db kekszet vagy kétszersültet. Kerülje az éhezést, a forró vagy fűszeres ételeket és a hányingert kiváltó ételeket és illatokat!
A várandósság ideje alatt is kiemelt szerepe van a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadéknak, ezért a kismama fogyasszon naponta 2-2,5 litert (lehetőleg alacsony nátrium tartalmú szénsavmentes vizet, gyümölcs- vagy zöldséglevet, gyümölcsteát)! Igyon gyakran, ne várja meg, amíg szomjas lesz!
A székrekedés elkerülése érdekében egyen rendszeresen rostban gazdag ételeket (teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek) és fogyasszon mellé megfelelő mennyiségű folyadékot is. Naponta 0,5 kg zöldséget, gyümölcsöt (nyersen, salátában, párolva, főzelékként, levesben, gyümölcs- vagy zöldség léként, kompótként, stb.) el kell fogyasztani a vitamin- és ásványi anyag bevitel érdekében. Aszalt szilvát vagy sárgabarackot áztasson vízbe, annak a leve, illetve maga a gyümölcs is enyhe hashajtóhatású. Kefir, joghurt éhgyomorra és savanyú káposzta leve segítik az emésztést, mint a kefirbe és joghurtba szórt zabkorpa vagy búzakorpa is. Töltött és rakott ételekhez barnarizs használata javasolt.
A megfelelő kalcium-ellátás biztosítására fogyasszon naponta fél liter tejet vagy ennek megfelelő tejterméket (pl. 0,5 liter joghurt vagy kefir, 7,5 dkg túró, 10 dkg sajt). Nassolásként a csokoládék, cukrok, édes sütemények helyett egyen gyümölcsöt, tejből, és túróból készült desszerteket.
A kismamáknak omega-3 zsírsavakban gazdag halat hetente (pl. keszeg, süllő, lazac, harcsa), és natúr olajos magvakat, (pl. diót, mandulát, mogyorót) javasolt enni, azonban az olajos magvakból magas energiatartalmuk miatt legfeljebb egy zárt maréknyit ehet meg naponta.
A várandósság alatt is ügyelni kell a napi só bevitelre, ezért só helyett friss vagy szárított fűszerek használatát javasoljuk, és ha sót használ, válassza a jódozott változatot!