A nemzetgazdasági miniszter Tukacs István (MSZP) kérdésére válaszolva azt írja, a legrosszabb forgatókönyv, a 300 forintos euró árfolyam teljesülése esetén az államháztartás egyenlege nagyjából 100 milliárd forinttal kedvezőtlenebbül alakulhatna a benyújtott költségvetési törvényjavaslathoz képest.
A szocialista honatya arra volt kíváncsi, hogy a 2012-es országvédelmi költségvetés megalkotásakor a minisztérium számolt a 268 forintos eurónál kedvezőtlenebb helyzettel is. A Parlament honlapján megjelent válaszában Matolcsy György úgy reagált, hogy az NGM készített alternatív számításokat is, így azt is modellezték, mi történhet a legpesszimistább esetben, vagyis ha az euró tartósan 300 forint maradna.
Az, hogy készültek ilyen számítások, eddig sem volt titok. Ezt a költségvetés tervezetének bejelentésekor már Matolcsy György is elárulta.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a drága euró nagyjából 100 milliárd forintos egyenlegromlást idézne elő jövőre, vagyis egy olyan évben, amikor a kormány 1000 milliárdos "egyenlegjavítást" vagyis megszorítást tervez. Matolcsy György már korábban is hangsúlyozta, felkészültek a rosszabb helyzetekre is.
A 100 milliárdos többletkiadás többek között a kamatkiadások valamint a nyugdíjkiadások többlete, a nemzeti tagdíjak többlete, az Unió felé esedékes befizetési kötelezettség többlete, valamint a rendelkezésre állási díjak többlete adja ki.
A gyengébb forint ugyanakkor magasabb inflációt is feltételez, ami pedig többletbevételhez juttatja a költségvetést - hívja fel a figyelmet rá a válaszában Matolcsy -, elsősorban a fogyasztási típusú adókon keresztül, azokból pedig lesz bőven jövőre. Ez azonban önmagában kevés lenne ahhoz, hogy egy 100 milliárdos egyenlegromlást ellensúlyozzon. Mégsem lesz gond a szaktárca vezetője szerint, hiszen az Országvédelmi Alap és kamatkockázati tartalék összesen 200 milliárdos védőhálót jelent.
Válaszában a miniszter utalt rá, hogy felelőtlenség előre vetíteni a tartósan 300 forintos eurót.
Privátbankár - Zsiborás Gergő