A monetáris tanács megítélése szerint rövid távon az infláció meghaladhatja a célt, jövő év végére azonban további monetáris szigorítás nélkül is 3 százalék közelébe süllyedhet - derül ki az MNB legfrissebb inflációs jelentéséből
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának megítélése szerint rövid távon az infláció meghaladhatja a célt, jövő év végére azonban további monetáris szigorítás nélkül is 3 százalék közelébe süllyedhet - derül ki az MNB legfrissebb inflációs jelentéséből, amelyet a hétfői kamatdöntő ülésén megtárgyalt a monetáris tanács. Az ülést követő sajtótájékoztatón Simor András jegybankelnök kifejtette, hogy a jövő évi cél teljesüléséhez megfelelő a jelenlegi alapkamat.
Az MNB módosította az inflációs jelentés módszertanát. Míg eddig az inflációs jelentések azt mutatták be, hogy változatlan monetáris kondíciók mellett mi történne a gazdasággal, addig a megújult jelentés már számol azzal, hogy a monetáris politika reagál a gazdaságban zajló folyamatokra.
Az inflációs jelentés monetáris politikai döntéshozatal szempontjából legfontosabb része tehát ezentúl nem az inflációs előrejelzés, hanem az inflációs cél eléréséhez szükséges kamatpálya lesz, ezt azonban a jegybank nem publikálja.
A 3 százalékos inflációs cél 2012 végére érhető el, ehhez huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi 6 százalékos alapkamat fenntartására - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a hétfői kamatdöntést követő budapesti tájékoztatón.
Idén az infláció jelentősen meghaladhatja a 3 százalékot - közölte a jegybank elnöke. Az MNB stábja által összeállított új inflációs alappálya pontos mértéket nem rögzít, a legyezőábra szerint a februári 4,1 százalékos 12 havi infláció a jövőben lassan lefelé mozog, és 2012-végére közelít a 3 százalékhoz.
Kérdésekre válaszolva a tájékoztatón Simor András közölte: nagyobb költségsokkok idén várhatók, jövőre a költségsokkok kevésbé "gyűrűzhetnek be", hatva az inflációra.
"Bár eddig kevés időt töltöttünk együtt és az új összetételű tanács pillanatnyilag még csak hat tagú, véleményem szerint az a monetáris tanácstag aki felesküszik az Alkotmányra és a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényre, annak azokat a célokat kell követnie, amelyeket az említett jogszabályok a monetáris tanács számára kijelölnek. Ezért nagy konfliktusokra a tanácsban nem számítok, miközben időközönként nyilván egyes kérdésekben másként látjuk a világot, (...) de alapvető kérdésekben nem lehet közöttünk különbség" - felelte az új összetételű tanáccsal kapcsolatos kérdésre az MNB elnöke.
A Széll Kálmán Tervről kérdezőnek válaszolva közölte: "bennfentes információkkal" nem rendelkezik a jegybank, a költségvetési kiigazítás során meghirdetett célok ismertek, de nem tudható pontosan, hogy a kormány milyen intézkedésekkel kívánja elérni azokat.
Arra a felvetésre, hogy esetleg az új Alkotmányban rögzítenék, Magyarország fizetőeszköze a forint, Simor azt válaszolta: ez nem a jegybankelnök kompetenciája.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár