Megjelent az első, minden szempontot figyelembe vevő tanulmány, amelyik kiszámolta a cukorbetegség költségeit az Egyesült Államok esetében. Az Amerikai Cukorbetegek Szövetsége régóta igyekezett készíteni ilyen tanulmányt, és most a cukorbaj gyógyszereinek legnagyobb gyártója, a dán Novo Nordisk fizette a vizsgálatot.
A cukorbetegség korunk egyik mind gyakoribb, évtizedeken keresztül tartó, folyamatos kezelést, gondozást igénylő betegsége. Nem csak a betegek száma növekszik világszerte, hanem a kezelésre alkalmazott gyógyszerek miatt a gyógyítás is mind többe kerül, betegnek és a társadalomnak egyaránt.
A munkacsoport a költségekbe beleszámolta a közvetlen orvosi ellátás összegét, a vércukor megfelelő szinten tartásához szükséges tablettákat, az inzulin árát, a kórházi ellátást és a cukorbetegség következtében szükséges végtag amputációk költségét. Ehhez hozzáadták azt is, milyen társadalmi terhet jelent a cukorbetegség miatti termeléskiesés, a munkaképesség csökkenése és a leszázalékolás.
A 218 milliárd dollár (44 ezer milliárd forint) a teljes amerikai egészségügyi költségvetés mintegy 10 százaléka. Ez az összeg csaknem a fele annak a 448,5 milliárd dollárnak, ami becslések szerint a koszorúérbetegség és az agyi katasztrófák ellátásának a költsége.
Az amerikai állami egészségügyi költségvetés már eddig is évi 85 millió dollárnál többet fordított a cukorbetegek ellátására. Ez minden, nyolc egészségügyi dollárból egy dollárnyi összeget jelent. A kutatók szerint a cukorbaj diagnózisával és kezelésével foglalkozóknál fontosabbnak és jövedelmezőbbnek csak a gyógyszeriparnak az a része veszi ezt a betegséget, amelyik az itt használt készítményeket gyártja.
Ez érthető, mivel a statisztika szerint 1994-ben betegenként átlag 1,14 gyógyszert írtak fel az orvosok, tavaly ez a szám 1,63 volt. Míg 1994-ben 25 millió cukorbeteg járt doktornál, 2007-ben már 36 millió. A hazai helyzet sem jobb: Magyarországon naponta két cukorbeteg veszíti el a látását.
Itt a bizonyíték: a hal megvédi a cukorbetegeket
Tudományos áttörés: visszaadhatják szemünk világát
60 fölött csak a betegségek jönnek
Csak a betegeknek tetszik a magyar egészségügy
MTI