A franchise szektort is támogatnák az ÚSZT keretein belül
A hazai franchise szektor támogatása is szerepel a januárban meghirdetett Új Széchenyi Tervben (ÚSZT), egyebek mellett olyan vállalkozók segítésével, akik egy sikeres üzleti koncepciót kívánnak megvásárolni - ismertette Murányi László, a Magyar Franchise Szövetség elnöke, a szervezet évi rendes közgyűlésén hétfőn.
Szerepel az ÚSZT-ben az is, hogy támogatják a már több egységet sikeresen működtető hazai vállalkozások franchise hálózatokká alakítását, illetve a meglévő, jól működő hálózatok fejlődését - fűzte hozzá az elnök.
Kevés jóval kecsegtette a franchise hálózatokat működtetőket Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója, aki azt mondta: nem igazán látszik az az erő Magyarországon, amely az ország gazdaságát az alacsony növekedési ütemből kiránthatná, de az idén már gyorsulhat a növekedés, elérheti a 3 százalékot, és a belső fogyasztás is szerény növekedésnek indulhat.
Véleménye szerint a legnagyobb problémát az okozza, hogy a globális pénzügyi krízist megelőzően is válság volt Magyarországon, amelyet a 2000-es évtized legnagyobb vesztesének nevezett Kelet-Közép-Európában. A többi visegrádi országgal összehasonlítva ugyanis jól látszik, hogy a magyar GDP bővült a legkevésbé 10 év alatt: összességében 20 százalékkal, szemben például a szlovák 60 százalékkal.
Kifejtette azt is: bár a környező országokkal összehasonlítva a bérköltség Magyarországon átlagos szinten van - amely mintegy 30 százaléka csak az EU 15-öknek -, az adóék azonban a legmagasabb nálunk. Különösen rossz helyzetben vannak az alacsony végzettségűek - tette hozzá.
A Kopint várakozásai szerint az év hátralévő részében javulhatnak a folyamatok: az év egészében például a lakossági fogyasztás 1,5 százalékkal nőhet. A növekedés alapja az szja-csökkentés, amely a családi adókedvezménnyel 400 milliárd forintot hagy ugyan a családoknál, de mivel a megtakarítási hajlandóság is nő, a kereslet csak szerényen emelkedik.
MTI